Městskou rádiovou síť Tetra lze snadno odposlouchávat (foto: Motorola)
Tetru využívá městská policie, dopravní podnik a technická správa komunikací. Systém v Praze běží od roku 2000 a město za něj od té doby zaplatilo minimálně 670 milionů korun. To je podle Profanta až příliš na to, jak je systém děravý.
„Jedná se o bezpečnostní riziko obrovských rozměrů, nejen že Praha umožňuje bulváru získávat informace o prominentních pacientech, ale pravděpodobně hrozí, že se někdo nabourá do dopravního značení a navede řidiče v pražských tunelech do protisměru a v případě teroristického útoku by mohli teroristé odposlouchávat pokyny, které dostává městská policie od policie státní,“ tvrdí Profant.
" width="640" frameborder="0" height="360">
Sám pak ukázal, jak s pomocí DVB-T+FM přijímače za 300 Kč dokáže komunikaci městské policie zaznamenávat. Podařilo se mu zachytit také textové zprávy informačních tabulí. Aktivně vstoupit do sítě by již ale vyžadovalo i vysílač.
„Piráti chtěli upozornit na problém na jednání výboru pro bezpečnost, který se ale nakonec nesešel pro nezájem jeho členů. Proto jsme na problém alespoň upozornili radního Hadravu, Primátorku Krnáčovou a příslušný odbor magistrátu. Cestu zveřejnění díry v systému jsme zvolili proto, že nevěříme, že bezpečnostní problém se dá řešit tím, že se ututlá, a protože chceme, aby město začalo problém skutečně řešit. Od té doby, kdy jsme na problém úředníky upozornili poprvé, už uplynulo půl roku a problém trvá,“ uzavírá Profant.
Všechny zjištěné informace k systému Tetra již Pirátská strana publikovala na GitHubu. Na tomtéž místě Profant napsal návod, jak Tetru odposlouchávat ve Fedora Linuxu.
Zdroj: TZ Piráti