Rambus chystá novou technologii pamětí. Prý zvýší kapacitu a sníží latence

3. 2. 2015

Sdílet

 Autor: Redakce

Kdo sleduje oblast hardwaru déle než posledních pár let, asi nemá jméno Rambus zapsané zrovna zlatým písmem. Tato firma vedla letité spory s výrobci pamětí a dalšího hardwaru – například s AMD i Nvidií – v nichž byl minimálně určitý díl patentového trollování. Stejná firma znepříjemnila život lidem, kteří pořizovali první Pentia 4. Tato platforma ze začátku vyžadovala drahé proprietární moduly RIMM, které se ale po pár letech ukázaly být slepou uličkou vývoje. Na druhou stranu ale zase její paměti XDR poháněly Playstation 3. To byl také poslední větší úspěch společnosti. Nyní ovšem Rambus ohlásil, že se do této oblasti hodlá vrátit a opět nabídnout alternativu ke standardním pamětem konsorcia JEDEC.

Rambus nyní údajně pracuje na další architektuře pamětí DRAM (to znamená operační paměti, grafickou RAM a podobně). Její označení zatím firma nesdělila, v této fázi ještě není ochotna zveřejnit bližší podrobnosti. Není tak ani jasné, jakou podobu tento projekt nabude nebo pro jaké oblasti budou nové paměti Rambus určeny. Představitelé sdělili, že cílem je dosáhnout u pamětí vyšší kapacity (i když nevím nevím, jak moc lze v tomto ohledu dosáhnout, jelikož kapacita je u DRAM v podstatě dána výrobním procesem).

Podle Rona Blacka, šéfa Rambusu, ale bude koncepce zároveň zaměřena na snížení latencí v přístupu k RAM, což už zní zajímavěji. Latence přístupu do paměti je totiž jedním z velkých problémů bránících efektivnímu využití výpočetní kapacity CPU. Zatímco přenosové rychlosti pamětí pořád stoupají, na poli latencí se toho bohužel mnoho neděje a problém se místo toho řeší pomocí pamětí cache, spekulativního načítání dat a predikce větvění. Pokud by se Rambusu skutečně podařilo fyzické prodlevy při čtení z RAM omezit, získaly by tím jeho nové paměti na atraktivitě.

 

Reálné nasazení možná už příští rok

Další detaily bychom se měli dozvědět až někdy později během letošního roku, kdy Rambus hodlá novou technologii formálně odhalit. Uplatnění by tyto paměti prý mohly nalézt nejdřív počínaje rokem 2016. Tedy samozřejmě za předpokladu, že o ně vůbec bude zájem.


Takto vypadaly spíše nechvalně proslulé paměti RIMM

Není jasné, na jak široký okruh uplatnění bude Rambus mířit. Pravděpodobně má za cíl hlavně specifické trhy s vyšší marží a nikoliv segment PC. I tak ale asi tyto paměti kvůli proprietární podstatě budou cenově prohrávat se standardními technologiemi jako jsou DDR4 a DDR3. Navíc budou k podpoře tohoto typu pamětí procesory či jiné čipy potřebovat speciální nově vyvinutý řadič.

 

ICTS24

Podle představitelů Rambusu nicméně tyto paměti nemají být zcela exotickou záležitostí. Vyrábět by je mohli dokonce dva z hlavních výrobců DRAM, což by mělo zmírnit potíže, obvyklé při prosazování nových technologií. Výrobní partnery Rambus nejmenoval, nicméně jednu ztěchto společností se už údajně podařilo přesvědčit a druhá zatím „projevila zájem“. Rambus to s prosazením své nové technologie určitě nebude mít lehké, pokud ale bude něčím zajímavá, mohlo by se jednat o přínos pro celkový technologický pokrok v oblasti pamětí.

Zdroj: KitGuru