Populární jednodeskové počítače Raspberry Pi jsou od roku 2015 postavené na čtyřjádrových procesorech ARM od Braodcomu. Ale pokud si ještě vzpomenete, do té doby používaly původní verze jednojádrový SoC BCM2835, v němž to jedno jádro navíc bylo hodně pomalé ještě z doby před ARMv7 architekturami Cortex nebo SIMD/multimediálním rozšířením Neon. Tuto tak trošku živou fosílii ale v Raspberry Pi stále lze najít. Zatímco v novějších Pi už jely modernější SoC, BCM2835 byl dosud stále používán ve zmenšené a levnější verzi A+. Ovšem i pro tu přišel čas na změnu. Výrobce ji teď totiž po letech nahradí novým Raspberry Pi 3 Model A+. A jak název značí, je už založeno na hardwaru nové generace 3+, takže levný model tímto také povýší na 64bitové čtyřjádro s o poznání lepším výkonem.
Stejný rychlý procesor jako v Pi 3 B+
Raspberry Pi 3 Model A+ bylo oznámeno včera. Jeho PCB má rozměry jen 6,5 × 5,65 cm proti 8,56 × 5,65 cm u velké verze B a stojí 25 dolarů, což je s DPH těsně pod 700 korun. Pohání ho stejný procesor Broadcom BCM8237B0 jako u 3B+, se čtyřmi jádry Cortex-A53 na taktu až 1,4 GHz a grafikou VideoCore IV na taktu 300 MHz (3D) / 400 MHz (multimediální blok). Ta stále podporuje hardwarové dekódování a enkódování H.264 v rozlišení 1920 × 1080 bodů, ale nic z modernějších formátů nebo vyšších rozlišení.
Od velkého modelu se výbava verze Pi 3 A+ liší tím, že není osazena síťovka Ethernet a rozbočovač USB. Deska má proto jen jeden port USB 2.0. Výstupy jsou jen HDMI plné velikosti, MIPI DSI a CSI pro displej/kameru, audio jack a kompozitní video, plus micro USB pro napájení. Deska má však klasický rozšiřující konektor Raspberry Pi pro další rozhraní a GPIO.
Co je ale zásadní: je zachován čip Cypress CYW43455 s bezdrátovou konektivitou. I Raspberry Pi 3 A+ tudíž umí samo o sobě Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 5.2. To značně rozšiřuje možnosti jeho využití. Předchozí verze A+ neměla bezdrátovou, a tím vlastně ani žádnou jinou síťovou konektivitu.
Zásadní limit: 512 MB operační paměť
Úložiště pro systém je obslouženo kartou MicroSD (kterou si musíte dokoupit), takže zde žádné změny nenastávají. Omezení ovšem nastala u napevno osazené operační paměti LPDDR2. Ta má jen poloviční kapacitu 512 MB. To znamená, že model A+ je i přes stejně rychlý procesor jako u béčka třeba dobře zvážit, protože takto malá RAM je významným limitem, s kterým se pak už nedá nic dělat. Verze A tak bude užitečná pro embedded zařízení, kde tvůrci budou vědět, že se do limitu vlezou. Běžný uživatel s méně konkrétními očekáváními, které si chce spíš zaexperimentovat se vším možným, udělá lépe, když si připlatí pár stovek za standardní model B s pamětí 1 GB. Ani ta ostatně není moc velká, takž jen půl giga (sdílených s GPU) vás třeba v grafickém prostředí Linuxu rychle doběhne.
Tato verze Raspberry Pi by již měla být v prodeji. Oficiální český prodejce RPIshop.cz uvádí, že je v tuto chvíli na skladě, přičemž jeho cena je 699 Kč s daní. Deska by ale asi měla být k mání i ostatními obvyklými kanály. V prosinci má jinak být dostupná také oficiální plastová skříňka.