Recenze Huawei P20 Pro: skvělý foťák a silná baterie z něj dělají nejlepší smartphone

17. 4. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Huawei již několik let vyrábí velmi kvalitní smartphony, ale zatím nikdy nedosáhl na samotný vrchol. Respektive dosáhl, ale jen s přihlédnutím k poměru cena/výkon. P20 Pro je od uvedení Ascendu P1 v roce 2012 už osmou generací vlajkové lodi a letos to Huawei konečně dokázal. Díky spojení špičkového fotoaparátu, velké baterie a odladěného systému v kvalitním těle při zachování výrazně nižší ceny proti největším konkurentům je P20 Pro je aktuálně nejlepším smartphonem na trhu. Tím konkurentem je hlavně Samsung Galaxy S9+. Huawei letos představil svou novou vlajkovou loď až měsíc po Samsungu.

Huawei P20 Pro
označení konfigurace CTL-L29
představení / zahájení prodeje v Česku březen 2018 (Paříž), duben 2018
displej 6,1" (18,5:9) AMOLED, Full HD+ 1080 × 2244 px
rozměry a hmotnost 155 × 73,9 × 7,8 mm / 180 g
SoC  + RAM HiSilicon Kirin 970 (4× 2,4 GHz + 4× 1,8 GHz + Mali G72 MP12) + 6 GB RAM
úložiště (+microSD) 128 GB (111 GB uživatelských)
akumulátor 4000 mAh
zadní foťák 40 Mpx (f/1.8) + 20 Mpx (f/1.6) + 8 Mpx (f/2.4)
přední foťák 24 Mpx
konektory USB-C 2.0
bezdrátové sítě (Wi-Fi, BT, GPS, LTE, NFC, infraport) Wi-Fi (802.11ac dual), Bluetooth (4.2), GPS (Glonass, BDS), LTE (ano), NFC (ano), infraport (ano)
čtečka otisků prstů ano
barevné varianty černá, modrá, twilight
SIM 2× nanoSIM
zvýšená odolnost IP67
operační systém Android 8.1
doporučená cena 21 990 Kč

Provedení

Přestože má novinka zase o kus tenčí rámečky, proti minulé generaci narostla až do phabletových rozměrů a velikostí displeje překonala dokonce Mate 10 Pro. Se 6,1" displejem jej jde jednou rukou ovládat už jen tak tak, ale ještě to jde. A to hlavně díky štíhlému tělu s poměrem stran 18,7:9, i když menší P20 Lite se v jedné ruce ovládá příjemněji.

img_6853-huawei-p20-pro

Kvalita provedení těla ale nemá chybu a skleněná záda se zaoblenými rohy působí dostatečně luxusně. Na druhou stranu tělo ani neobsahuje žádný výrazný prvek, podle kterého byste poznali Huawei na první pohled. Výřez v displeji má už hodně značek a stejně evokuje Apple. Což byl ostatně možná i záměr.

huawei-p20-pro-group-shot Zlatorůžová u nás nebude, ale hezké jsou všechny

Originalitu ale poznáte zezadu. Tři fotoaparáty, jimž díky perfektním fotkám odpustíte i výrazně vystouplé čočky. Položený na stole se kvůli nim kymácí a jde o jedno z mála slabých míst, které vyřešíte jedině pěkným krytem. Huawei P20 Pro se u nás prodává v černé, modré a twilight, v zahraničí seženete i zlatorůžovou variantu.

Špičkový výkon a výdrž dva dny

Procesor si Huawei vypůjčil z loňského Mate 10 Pro, protože Kirin 970 je stále nejsilnějším procesorem značky. Chystaný Kirin 980 se očekává až u následovníka Mate 11 (nebo Mate 20?) někdy v tomto roce.

Za Snapdragonem 845 či Exynosem 9810 lehce ztrácí v benchmarku Antutu, kde jsem naměřil 208 000 bodů vůči 250 000 u Galaxy S9+. Ale třeba v PCMarku je zase o něco silnější Huawei a tradičně má i velmi rychlé úložiště. Operační paměť 6 GB jsem měl většinu času využitu ze 60 % a aplikace tak mají dostatečnou rezervu.

Huawei rozhodně zaslouží pochvalu za velkou baterii. 4000 mAh se v této kategorii zase tak často nevidí a telefon nemá problém vydržet dva dny ani při náročnějším použití. Druhý den večer jsem se už ale blížil nule a Galaxy S9+ má výdrž podobnou i s menší baterií.

screenshot_20180407-001815

Při neustálé průměrné zátěži vydrží telefon necelých deset hodin a video zvládne přehrávat zhruba 16 hodin. Huawei boduje i rychlostí nabíjení – za hodinu se dostanete z nuly na 90 %, což je vzhledem ke kapacitě rekord.

Konektivita a detaily

img_6859-huawei-p20-pro

K nabíjení slouží konektor USB-C 2.0 a Huawei již opustil sluchátkový jack. Osobně bych sice bezdrátová sluchátka neměnil, ale mnoha lidem může chybět. Nicméně v balení dostanete nejen redukci na USB-C pro vlastní slcuhátka, ale i přímo USB-C sluchátka (která zase nevyužijete v jacku jiného zařízení).

Vedle rychlé Wi-Fi standardu 802.11ac je trochu škoda staršího Bluetooth 4.2, které nenabízí úplně všechny nové standardy. Huawei sice vložil podporu HWA pro přenos hudby v kvalitě 990 Kb/s, což ale zatím nepodporuje třeba Sony. Jinak má P20 Pro kompletní výbavu včetně infraportu, jež byl dříve doménou spíše Honorů.

Úložiště je velké 128 GB a při takové kapacitě nemůže nikomu vadit absence slotu microSD. Stejně by bývalo šlo o hybridní řešení a takto má uživatel alespoň dva sloty na SIM. V obou můžete provozovat 4G a jsou skryté pod jedním šuplíkem s těsněním, což značí odolnost proti vodě. Huawei proklamuje IP67, konkurence mívá i IP68, ale zmoknutí se bát nemusíte.

img_6857-huawei-p20-pro

Huawei se chlubí naprostou symetrií, čemuž odpovídá i několik detailů. Třeba indikační dioda je ve výřezu přesně uprostřed mezi čelní kamerou a reproduktorem, na zadní straně pak soustava kamer v řadě s bleskem a nápisem Huawei Leica (netradičně naležato jako u fotoaparátu).

Dvojice mřížek na spodní straně je opět falešná (a designová), reproduktor se nachází jen pod pravou z nich. Stereo zvuk ale telefon i tak umí, jako druhý reprák využívá ten sluchátkový. Podporuje dokonce technologii Dolby Atmos, se kterým je zvuk hodně slušný. V přímém porovnání se Samsungem je to plichta. Oba ovšem hrají nejlépe ze všech.

img_6855-huawei-p20-pro

Odemykaní telefonu je možné pomocí spolehlivé čtečky pod displejem, která zároveň může sloužit jako multifunkční tlačítko místo těch virtuálních v displeji. Nebo také pomocí obličeje, podobně jako FaceID od Applu, ale bez trojrozměrného skenování.

screenshot_20180402-101157 screenshot_20180402-101202

Displej

Displej typu AMOLED má dokonalou černou a velmi dobré podání barev. Výrobcem displejů pro Huawei je paradoxně Samsung. Poměr stran je hodně úzký, ale zase nebude při sledování filmů vadit výřez. Hrany displeje mají zaoblení 2,5D a Huawei naštěstí neexperimentuje se zaoblením jako v případě Samsungu.

Zato výřez displeje si neodpustil, což může mít polovina uživatelů za kopírování Applu na nesprávném místě, jenže se právě tenhle prvek se chtě nechtě stává součástí designu a takových modelů brzy přibude. Některé aplikace na to nejsou ještě připravené, ostatně i Android počítá s plnou podporou až v příští verzi. Osobně se mi výřez líbí. Pokud uděláte screenshot obrazovky, budete jej mít včetně jinak neviditelné části ve výkusu

img_6854-huawei-p20-pro

 

I díky výřezu může mít P20 Pro velmi tenké rámečky: 4,5 mm nahoře a 3,5 mm po stranách. Displej není protažený až úplně dolů. Brada tu zůstala především kvůli čtečce otisků prstů. Huawei pořádně neví, kam ji umístit, a tak u některých modelů ji najdete na zádech a u jiných pod displejem.

Rozlišení Full HD (s pár pixely na výšku navíc) plně dostačuje a je dobře, že se Huawei nesnaží cpát do telefonů vyšší rozlišení, jehož využití je pouze s brýlemi pro virtuální realitu, zatímco akumulátor trpí.

Rozsah jasu začíná na perfektním 1,5 nitu a v noci se dá ve spojení s filtrem modrého světla celkem pohodlně číst. Maximum končí zhruba na 425 nitech, což je poměrně daleko od proklamovaných 700, ale Huawei to zřejmě měří jinak a i tohle je velmi dobrá hodnota. V případě plné bílé plochy klesne maximální jas na 400 nitů. To není chyba, ale vlastnost OLED displejů. Střední hodnota 200 nitů je až na 90 % úrovně šoupátka.

normal-gamut Režim Normal má velmi přesné barvy
zivy-gamut Režim Živý nabízí líbivé přesaturované barvy

P20 Pro má v základu nastavené trochu přesaturované barvy s nádechem do modra. Vypadá to efektně, ale pokud chcete vidět barvy tak, jak mají být, přepněte se do normálního režimu a dostanete téměř perfektní sRGB s přesnějším vyvážením bílé.

Displej podporuje HDR a obraz při sledování seriálů a filmů vypadá mnohem lépe. Ani při pohledu pod úhlem nezačnou barvy lehce šednout jako u mnoha jiných telefonů.

Jelikož jde o AMOLED, můžete využít i funkci Always On, která na displeji neustále zobrazuje čas. Na rozdíl od Samsungu ji ale musíte ručně zapnout a v nastavení se hledá dost obtížně. Pokud si v nastavení zapnete tzv. Přirozený odstín, bude displej upravovat své barvy podle okolního osvětlení. Přes velkou úhlopříčku nabízí EMUI 8 mřížku pouze 5×6 ikonek a více docílíte jen instalací jiného launcheru.

Fotoaparát s umělou inteligencí

img_6858-huawei-p20-pro Fotí perfektně, jen na stole nedrží rovně. Vyřeší to kryt

Tři čočky nabízí pouze model P20 Pro, u P20 najdete kamery dvě. Jejich vystouplé provedení bylo nutné a případné zarovnání tlustším tělem by nevypadalo hezky. Nicméně Huawei nabízí několik kvalitních krytů, které čočky skryjí. Telefonu to ale odpustíte, neboť jeho fotografické schopnosti jsou famózní. Nejlepší výkon podává ve špatných světelných podmínkách.

Horní dvojice kamer ve společném krytu obsahuje 40Mpx snímač spolu s 8Mpx teleobjektivem, který zajišťuje například optický zoom. Samostatná čočka je 20Mpx černobílý snímač pro lepší ostrost fotografií nebo pro focení černobílých snímků. Vepředu je pak 24Mpx selfie kamera a když to všechno sečtete, tak s 92 Mpx je Huawei král megapixelů.

Tím nejlepším jsou noční snímky, respektive noční mód. Huawei sice nedohnal Samsung ve světelnosti, ale zapojil AI. Kombinací 40Mpx snímače se stabilizací pomocí umělé inteligence dokáže fotit na dlouhý čas až pěti sekund z ruky bez stativu. Nejúchvatnější snímky získáte z nočního focení městských ulic, kdy ani jedoucí auto nezpůsobí pokaženou fotku.

 

V nastavení je sice HDR stále jako samostatná položka, kterou musíte ručně zapnout a pak vypnout, ale i běžné denní fotky vypadají, jako by Huawei automatické HDR využíval. Více už u testovacích snímků, kochejte se:

Foto jen tak z ruky. Noční režim, čas 4s, ISO 1000, f/1.8

     

  

Pohybující se objekty na snímku nejsou rozmazané, ale zůstane jim naznačený pohyb. Pohybující objekty na fotce zůstanou, zrovna pro ně je použit kratší čas. Kamera také umí predikovat, kterým směrem se objekty budou pohybovat a přizpůsobí tomu ostření. Za všemi těmito kouzly, které se docela těžko popisují, stojí umělá inteligence a troufám si tvrdit, že podobné funkce se příští rok objeví u více výrobců.

P20 Pro se blíží skutečnému fotoaparátu i v dalších parametrech. Díky teleobjektivu umí trojnásobný optický zoom a v kombinaci s černobílým snímačem pak pětinásobný hybridní zoom. Při zoomu už samozřejmě ztrácí schopnost ostré fotky v noci, v případě natáčení videa zoomem přijdete o stabilizaci obrazu.

Hodnocení

Huawei sice spolu s většinou výrobců přešel na úzké displeje, ale ani tak se nelze omluvit s neustálého narůstání velikostí až za hranici pohodlného ovládání jednou rukou. Samsung je sice ještě o kus větší, ale takový iPhone X zase o dost menší a právě u něj by si měli vzít v Číně příklad. Také mi i na konci testování stále vadí vystouplé čočky a čekám na kryt.

img_6852-huawei-p20-pro

Kromě těchto drobností je P20 Pro famózní smartphone. Modré provedení je subjektivně nejhezčí, ale P20 Pro to sluší v každé barvě. Modrá se navíc liší titanovou barvou rámečku. Kombinací chytré kamery a velké výdrže vznikl smartphone, který poprvé předčí vlajkovou loď Samsungu. Ukázalo se, že Huawei umí vymyslet vlastní inovace, které od něj teď budou kopírovat ostatní. P20 Pro je aktuálně nejlepším smartphonem s Androidem.

plusDual SIM, perfektní fotoaparát, zvuk Dolby Atmos, kvalitně zpracované tělo

minusVystouplé čočky fotoaparátu, pro někoho absence sluchátkového jacku, nemá nejnovější verzi Bluetooth, velikost 6,1" je už moc (pro někoho)

ICTS24

cnews_wewantit

Proti Samsungu je levnější o dva a půl tisíce, má větší akumulátor (i když výdrž mají oba podobnou), velmi rychlé nabíjení, velmi kvalitní displej, větší úložiště (256GB verze Samsungu je ještě dražší). Chybějící jack či starší verzi Bluetooth zase hrají do karet Samsungu, ale v přímém srovnání vychází tentokrát Huawei lépe. Přímý fotoduel pro vás chystáme a můžu prozradit, že v některých scénách je pořád lepší Samsung.

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.