Recenze: Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8

26. 6. 2023

Sdílet

Výkonný ultrabook i tablet se skrytým stylusem, přitom obojí bez kompromisu. Jeden z nejlepších ThinkPadů, jaký můžete mít.

Provedení

ThinkPad X1 Yoga Gen 8 je 14" tenký ultrabook v hliníkovém těle. Notebook má tenké rámečky, tloušťku 15 milimetrů a hmotnost 1,38 kg. ThinkPady jsou většinou plastové, tento kousek je ale kovový a podle českého zastoupení Lenova ještě není jisté, jestli se u nás nebude prodávat spíše s plastovým tělem. Plast v podání ThinkPadů je však velmi kvalitní.

Jak už vyplývá ze slova Yoga v názvu, konstrukce má překlápěcí displej. Na notebooku to ale vlastně není poznat a pokud chcete, používáte jej jako standardní notebook. Také zapínací tlačítko je umístěné normálně nad klávesnicí. O režimu tabletu ani nevíte, jen na boku mezi porty je šikovně ukrytý stylus.

Osobně režim tabletu nijak nevyužívám, ocením otevření do úhlu 180° (zejména v letadle při sledování filmů). Možnost překlopit notebook úplně na tablet je pak takový bonus, který (na rozdíl od mnoha jiných strojů) zde není vykoupen žádným kompromisem.

Kvalitní panty mají dva stupně tuhosti – víko lze pohodlně otevřít jednou rukou a zhruba od 125° byste pro větší otevření potřebovali o něco větší sílu. Tohle je výborné řešení, díky kterému pak otevřené víko displeje pevně drží. Na víku je v logu integrovaná červená LED jakožto ikonické poznávací znamení ThinkPadů.

Stylus v těle notebooku

Autor: Radomír Kejduš

Konektivita

Na levém boku jsou dva porty USB-C 3.2 fungující také jako Thunderbolt 4. Jeden z nich slouží i pro napájení. Vedle potom USB-A 3.2 a HDMI 2.0b. Na pravé straně najdete další USB-A 3.2, jack, slot na SIM a zasunutý stylus. Osobně mi chybí jen čtečka SD karet.

Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš

Klávesnice

Samotná ergonomie kláves patří ke špičce. Lenovo dlouhodobě dělá nejkvalitnější klávesnice. Zejména díky tvaru a rozložení jednotlivých tlačítek. Výborně provedené jsou zejména kurzorové šipky, ale i horní řada s ergonomickým oddělením po čtyřech klávesách.

Velmi dobrá klávesnice

Autor: Radomír Kejduš

Horní řada defaultně nabízí akční klávesy (hlasitost, jas…) a lze ji přepnout na tradiční F-klávesy. V prvním režimu bohužel nefunguje zkratka ALT+F4 pro zavření okna, to umí jen stroje od HP a Asusu.

Výborné je též umístění klávesy PrintScreen. Lenovo má tradičně v levém dolním rohu Fn, softwarově jde s Controlem prohodit. Klávesnice má příjemné bílé podsvícení.

… a nepřekonatelné provedení kurzorových šipek

Autor: Radomír Kejduš

Testovaný kus není určený pro český trh, a má tedy klávesnici typu ANSI s malým Enterem a velkým Shiftem, navíc bez diakritiky. Lenovo jinak většinou poctivě lokalizuje a i tento model bude v prodeji s českou klávesnicí.

Zapínací tlačítko je umístěné odděleně nad hlavním blokem kláves a je v něm integrovaná čtečka otisků. Obojí velmi chválím, byť samotná čtečka můj prst nebrala úplně vždy a zadání PINu by většinou bylo rychlejší.

U notebooků s touto konstrukcí otočného displeje navíc často bývá zapínací tlačítko na boku, ale tohle je lepší řešení. Klávesnice je odolná proti polití a touchpad má příjemný skleněný povrch. Přes klávesnici také dochází k přisávání vzduchu pro chlazení notebooku.

Displej

14" IPS displej s rozlišením 1920 × 1200 px (tedy 16:10) pochází od výrobce China Star Optoelectronics Technology (CSOT). Má obnovovací frekvenci 60 Hz a výrobce udává svítivost 400 nitů. Je lesklý s velmi dobrou antiodrazivou úpravou a působí jako polomatný. Současně je dotykový a funguje s prstem i se stylusem. Nad displejem je webkamera s rozlišením Full HD a šikovnou krytkou ThinkShutter.

Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš

Pomocí sondy jsem naměřil jas v rozsahu 4 až 380 nitů s kontrastem 1692:1, což jsou velmi dobré hodnoty. Lenovo tento model dodává i s displejem s ještě vyšší svítivostí. Přesnost barevného podání odpovídá standardu sRGB. Homogenita podsvícení je také dobrá – displej o něco více svítí ve spodní části a méně v horní. Při nočním režimu barev je potlačená modrá složka při zachování celého gamutu.

Přesnost barev

Autor: Radomír Kejduš

Rovnoměrnost podsvícení

Autor: Radomír Kejduš

Reproduktory jsou zde čtyři, dva výškové a dva basové. Ty výškové budou zřejmě pod mřížkou vedle klávesnice, ale při rozborce jsem narazil jen na dva (zřejmě basové) na spodní straně. Hrají každopádně velmi kvalitně.

Nabíjení a výdrž

Akumulátor má kapacitu 57 Wh a v balení dostanete malou kompaktní nabíječku o výkonu 65 W. V mém případě měla ovšem americkou vidlici, takže jsem nabíjel přes USB-C z vlastní 100W nabíječky. I nabíječka od Lenova ostatně disponuje konektorem USB-C. Nabíjecí výkon je zhruba 35 W, a pokud na notebooku současně pracujete, maximální odběr dosahuje 52 W.

Kompaktní nabíječka

Autor: Radomír Kejduš

Za půl hodiny v zásuvce se dostanete na 44 % a za hodinku na 80 %. Výdrž je velmi slušná, při běžné práci dosáhnete podle PCMarku na necelých 12 hodin, video zvládne přehrávat 6 hodin a i v herním módu jste na 2,5 hodinách.

Výdrž
kapacita akumulátoru 57 Wh
PCMark 10 (Modern Office) 11:40 h
přehrávání Full HD videa 6:02 h
PCMark 10 (Gaming) 2:28 h
úroveň nabití za 30 minut 44 %
úroveň nabití za 60 minut 80 %
nabíjecí výkon 52 W

Rozborka

Odcvaknutí „deklu“ bývá někdy složitější, ale u tohoto ThinkPadu to jde velmi snadno. Spodní kryt drží pět šroubků, které při povolení zůstanou v otvorech, a tak je neztratíte.

Autor: Radomír Kejduš

Hardware je zde i na pohled krásný. Zaujme třeba jednookruhové chlazení pomocí dvou drobných ventilátorů, jež ale mají docela sílu. A hlavně nejsou hlučné. Podle potřeby se může točit jen jeden ventilátor (ten blíže procesoru), nebo při vyšší zátěži pak oba.

Detail na chlazení

Autor: Radomír Kejduš

Heatpipe je sice jen jedna, ale je spojená (připájená) k měděnému plechu, který kryje a chladí i součástky kolem procesoru. Další takový plíšek je i na SSD, jen už bez propojení na ventilátory.

SSD (SN810 od WD) lze vyměnit, paměti jsou však napájené přímo na desce. Vzhledem k tenkým rozměrům je to pochopitelné. Tato konkrétní konfigurace se 64 GB ale zřejmě jejich výměnu nebude potřebovat nikdy.

Poměrně velký 5G modul Fibocom je též výměnný a vedou od něj čtyři antény (podporuje 3G, LTE a 5G) až pro rychlosti 4,67 GB/s. Zato čip pro Wi-Fi a Bluetooth od Intelu (AX211) je překvapivě napájený napevno.

SSS se sundaným krytem

Autor: Radomír Kejduš

5G modul, vpravo potom malý nevýměnný modul pro Wi-Fi a Bluetooth

Autor: Radomír Kejduš

Jelikož má tento notebook v těle stylus, kladli si inženýři jistě otázku, kam jej dát. Odpovědí bylo „do akumulátoru“. Baterie má v jedné části výřez, který slouží jako slot pro stylus. U Li-Ion technologie nejde o nic těžkého, prostě se články poskládají do pouzdra s mezerou. Je to ale rozhodně na pohled zajímavé.

Stylus zajíždí v těle do mezery v akumulátoru

Autor: Radomír Kejduš

Konfigurace a výkon

ThinkPad X1 Yoga Gen 8 má procesor Intel Core i7 13. generace (v mém případě Intel Core i7–1370P) a dostanete jej s Windows 11 Pro, nebo s Linuxem (Ubuntu). Operační paměť je na výběr až do kapacity 64 GB a SSD do 2 TB. Volitelně můžete mít ještě GSM modul pro LTE či 5G, který navíc umí i eSIM.

Na výběr je i displej, který je vždy dotykový, ale můžete zvolit Full HD IPS (400, či 500 nitů) nebo 4K OLED se svítivostí 500 nitů. U webkamery lze zvolit infračervenou technologii pro bezpečnější přihlašování obličejem.

SSD od WD je již standardu PCIe 5.0 a podává tomu odpovídající výkon. Při maximální zátěži se notebook nepřehřívá ani není hlučný. Horký vzduch vyfukuje dozadu směrem na displej.

Výkon (s adaptérem)  
PCMark 10 5395 bodů
Cinebench R23 6179 bodů
3DMark (Time Spy) 1440 bodů
Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš

Testovaná konfigurace:

displej 14" (16:10) | IPS | 1920 × 1200 px | (CSOT MNE007JA1–1), matný dotykový, 60 Hz, 400 nitů
procesor Intel Core i7–1370P 1,9 GHz (Alder Lake) na 0,4–2,2 GHz (turbo 5,2 GHz), 6/12 a 8/8 jader, TDP 28 W
grafický čip Intel Iris Xe
operační paměť 64 GB quad-channel DDR5
disk 2 TB SSD NVMe (WD SN810)
klávesnice ANSI / alfanumerická, podsvícená
porty 2× USB-C (3.2Gen1, Thunderbolt 4, napájení), 2× USB-A (3.2), HDMI 2.0b, jack, SIM
sítě Wi-Fi 6E (802.11ax Intel AX211), Bluetooth (5.3), LAN (ne), LTE (Intel 5G Solution 5000)
další výbava FHD webkamera s krytkou, čtečka otisků v zapínacím tlačítku, otočný displej, stylus v těle
akumulátor 57 Wh
rozměry a hmotnost 314 × 222 × 15,5 mm/ 1,38 kg

Závěr

Tohle je velmi příjemný ThinkPad v netradičním hliníkovém těle. Přestože je kvalitně zpracované, osobně bych spíše dal přednost plastovému, ale ani s kovovým neuděláte chybu. Výkon i slušnou výdrž dostanete v tenkém a lehkém těle.

bitcoin školení listopad 24

Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš

Jasnou výhodou ThinkPadu je vynikající ergonomická klávesnice. Konektivitě nic nechybí, jako bonus je tu pak stylus a možnost používat ThinkPad i jako tablet. Navíc nejde o žádný kompromis, je to plnohodnotný notebook s možností přeměny, o které ani nebudete vědět. Konvertibilní konstrukce je v tomto případě skvělá. Což je asi největší předností tohoto ThinkPadu.

Velmi dobrý je i přístup k hardwaru, i když vyměnit můžete jen SSD a modul GSM. Nepříliš přesně reaguje čtečka otisků prstů a nevýhodou tohoto stroje je vysoká cena, kdy i nižší konfigurace dosahuje velmi vysokých částek. Například Core i7–1355U s 16GB paměti a 1TB SSD stojí 76 tisíc.

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.