Obsah balení:
Obyčejně bych se obsahu balení u myši vyhnul, krabička G502 X Plus ale nabízí hned několik zajímavostí, na které je dobré se podívat. Po otevření najdete uvnitř kromě samotné myši a obligátní brožurky také kabel o délce 1,8 metru se zakončením USB-A/USB-C, který můžete použít jak pro propojení myši s počítačem, tak i pro nabíjení.
V balení se dále nachází redukce USB-A/USB-C a zaslepovací krytka s magnetickým uchycením pro DPI tlačítko na boku myši, o kterém se budeme bavit v následujících kapitolách. Malou drobností navíc je samolepka s logem Logitech.
Parametry:
Rozhraní: |
|
Senzor: | optický Hero 25K, 40 G |
Rozsah rozlišení: | 100 – 25 600 DPI |
Počet tlačítek: | 13 |
Spínače: | Lightforce, opticko-mechanické |
Podsvícení: | adaptivní 8zónové Lightsync RGB, software Logitech G Hub |
Rozměry a hmotnost: | 131,4 × 41,1 × 79,2 mm, 105 g |
Baterie: | výdrž až 130 hodin (37 hodin s aktivním RGB), nabíjení přes USB-C nebo bezdrátově po zakoupení Powerplay |
Funkce: |
|
Design a zpracování:
Zpracováním a nesymetrickým designem je myš určená pro praváky. Troufnu si říci, že svojí velikostí padne akorát do ruky lidem s menší i větší dlaní. Držení myši je intuitivní a hned po prvním úchopu máte pocit, že držíte myš, která má svoji „váhu“. Tělo vyrobené z matného plastu nepůsobí nikterak lacině a po dlouhodobém používání mohu s klidným svědomím potvrdit, že úchop a ovládání je stejně pohodlné jako u předchozí generace.
Design myši až na pár kosmetických úprav věrně kopíruje design a rozložení tlačítek předchozí generace. Jedinou viditelnou změnou je tak mírně odlišný tvar bočních tlačítek, hladší úprava kolečka a výměna podsvíceného loga na vrchní straně za 8zónové RGB podsvícení. To se z velké části nachází v bradě, která je při používání skryta, takže je vidět pouze malá část. Ve výchozím nastavení se podsvícení automaticky deaktivuje při pohybu myši kvůli úspoře baterie (stejně není vidět). Další nastavení RGB podsvícení včetně adaptivního režimu v podporovaných hrách probíhá skrze software Logitech G Hub.
Na obou bocích se nachází gumové plochy, na kterých prsty drží spolehlivě i za parných letních dní, kdy se ruka zákonitě více potí. Nad kolečkem se pod poloprůhledným plastem schovává dioda indikující stav nabití baterie. Pod ní se v přední části nachází USB-C konektor. V této cenové kategorii beru používání myši a dobíjení zároveň jako samozřejmost. Přibalený 1,8 metrový kabel sice nemá žádné opletení, gumový povrch je ale na druhou stranu dost tvárný a nebude vám při používání myši s kabelem klást odpor.
Hlavní dominantou spodní strany je pak optický senzor Hero 25K s nastavitelným rozlišením od 100 do 25 600 DPI a zrychlením 40 G. Pochválit musím Logitech za použití PTFE materiálu na klouzací plochy. PTFE klade při styku s podložkou minimální odpor a myš po látkové podložce klouže s ladnou lehkostí. Velmi dobře si vede i na jiných površích, jako je například dřevo, dřevotříska s imitací dřeva nebo sklo.
Na spodní straně se dále nachází tlačítko pro vypnutí/zapnutí myši a malý otvor s magnetickými dvířky, do kterého uschováte bezdrátový USB dongle. A zde přichází ta zajímavá část. Nová G502 X (v bezdrátové verzi) je kompatibilní s technologií Powerplay. Stačí tedy zakoupit podložku Powerplay a vyměnit plastovou krytku za modul Powercore. Výsledkem je bezdrátové dobíjení baterie po celé ploše podložky. Jedná se o celkem unikátní technologii, za kterou si ale patřičně zaplatíte.
Tlačítka a spínače:
Na těle G502 X se nachází celkem 13 tlačítek:
- levé a pravé tlačítko,
- kolečko myši s tlačítky do stran,
- dvojice tlačítek pod kolečkem pro přepínání režimů a integrovaných profilů,
- dvojice tlačítek vedle levého tlačítka,
- dvojice tlačítek na levém boku,
- speciální tlačítko pro dočasnou změnu DPI na levém boku.
Hlavní tlačítka nabízejí ideální stisk a je možné je stisknout po jejich celé ploše, což nahrává lidem s kratšími prsty. Pochválit musím Logitech také za stisk zbylých tlačítek, kde je potřeba vynaložit minimální sílu, což se hodí zejména při hraní kompetitivních titulů. Jedinou výjimkou je stisk středového kolečka, u kterého je potřeba (na poměry ostatních tlačítek) vyvinout až zbytečně moc velkou sílu. Při dlouhodobém používání si ruka na tak tuhý stisk kolečka zvykne, stále je ale škoda až moc tuhého kolečka.
Pod hlavními tlačítky se nachází hybridní spínače Lightforce, které pracují na opticko-mechanickém principu. V praxi to znamená, že pro aktivaci spínače je potřeba přerušit optický paprsek mechanickou zábranou, v tomto případě kovovým "stínítkem". Výsledkem je prakticky okamžitá reakční doba, protože není potřeba žádného mechanického kontaktu. Další výhoda hybridního řešení pak spočívá v životnosti samotného spínače. Jelikož není potřeba dotyku dvou kontaktů, odpadá tím i mechanické opotřebení.
Zajímavé řešení nabízí G502 X také u bočních tlačítek, zejména pak u speciálního tlačítka pro okamžitou (a dočasnou) změnu DPI, ke kterému se váže i zaslepovací krytka zmíněná v obsahu balení. Tělo tlačítka je možné díky magnetickému úchytu otočit a používat ve dvou režimech. Pokud vám toto tlačítko přijde zbytečné, magnetickou záslepkou ho skryjete a nebude možné jej stisknout.
Již zmíněnou zbytečně velkou sílu nutnou pro stisk kolečka nahrazuje alespoň možnost stisknutí do stran, což se hodí například při práci s textem nebo při procházení mezi záložkami v internetovém prohlížeči. Rolovací kolečko stejně jako u předchozí generace disponuje dvěma režimy. Prvním krokovým a druhým ultrarychlým, kdy kolečko neklade žádný odpor a po roztočení se točí tak dlouho, dokud se samo nezastaví. Osobně jsem za dobu testování G502 X Plus nepřišel na žádnou situaci, ve které bych raději použil nekonečné otáčení kolečka namísto režimu, kdy dochází k otáčení v jednotlivých krocích.
Software:
Všechna tlačítka jsou plně programovatelná s možností uložení až 5 vytvořených profilů do interní paměti myši. Mezi těmito profily se pak přepínáte tlačítkem pod kolečkem myši. Nastavení všech tlačítek, podsvícení a myši samotné pak probíhá skrze software Logitech G Hub, který je k dostání na oficiálních stránkách společnosti.
Po otevření softwaru se vám zobrazí všechny kompatibilní Logitech periférie. V rychlém přehledu je vidět aktuální stav baterie i režim provozu a po rozkliknutí se dostanete do samotného rozhraní programu. Ten je rozdělen do tří kategorií:
- Citlivost (DPI) – nastavení citlivosti myši a polling rate,
- Přiřazení kláves – přiřazení akcí jednotlivým tlačítkům a tvorba maker,
- Lightsync – nastavení RGB podsvícení.
Kliknutím na ozubené kolo v pravé horní části se dostanete do nastavení myši, kde je možné vidět podrobné informace o spotřebě energie, verzi firmwaru (a dostupných aktualizacích), nastavení podsvícení při nečinnosti nebo uložení vytvořených profilů do interní paměti myši.
Závěr:
Po nějaké době testování mohu s klidným svědomím říci, že se jedná o velmi povedenou myš a důstojného nástupce předchozí generace. Logitech zachoval vše, co dělalo G502 tak dobrou myší, zmodernizoval design a po funkční stránce vylepšil, co bylo potřeba vylepšit. Nová G502 X sedne pohodlně lidem s menší i větší rukou a díky 13 tlačítkům s možností personalizace je myš vhodná jak na práci, tak i pro hraní.
Pokud bych měl myši něco vytknout, bude to až zbytečně tuhý stisk středového kolečka vzhledem k minimální tuhosti ostatních tlačítek. Často mi také ukazováček při používání sjel z levého tlačítka na programovatelné tlačítko G8.
Nová G502 X je dostupná ve třech verzích. První drátová G502 X, druhá G502 X Lightspeed a poslední G502 X Plus. Obě verze Lightspeed a Plus nabízí bezdrátové provedení a liší se od sebe pouze přítomností 8zónového RGB podsvícení.
Líbilo se mi: | Nelíbilo se mi: |
+ univerzální rozměr pro menší i větší ruce | - až moc tuhý stisk středového kolečka |
+ přesnost senzoru Hero 25K | - snadné sjetí ukazováčku z levého tlačítka na vedlejší tlačítko G8 |
+ příjemné držení v ruce a ideální rozložení tlačítek | - někomu může chybět Bluetooth |
+ dlouhá výdrž baterie a podpora Powerplay | |
+ uložení až 5 profilů do interní paměti |