Recenze notebooku Asus ZenBook Duo: nejzajímavější laptop roku se dvěma displeji

25. 4. 2024

Sdílet

Tohle je zřejmě první dvoudisplejový notebook, který dává smysl. Při práci získáte výrazně pohodlnější prostředí, zvláště pokud jste i na stolním počítači zvyklí mít monitorů více.

Asus tento experiment vydal tak trochu „s prstem v nose“, jako by šlo o další verzi nějakého jeho prověřeného modelu. Předchozí pokusy s dvěma displeji přitom byly podstatně jiné – ZenBook Pro Duo měl široký displej nad klávesnicí a nebylo to zkrátka ono. Stejně jako pokusy jiných výrobců. Najednou bum, ZenBook Duo s výbornou konstrukcí bez větších kompromisů.

ZenBook Duo UX8406 je u nás v prodeji ve dvou konfiguracích s procesory Intel Core 7 (155H) se 16 GB paměti a Core 9 (185H) s 32 GB. Liší se ještě v SSD (1 vs. 2 TB). Ten levnější seženete za 49 990 Kč a výkonnější model se prodává za zhruba 65 tisíc.

Hmotnost má příjemných 1,7 kg. Asus často uvádí 1,35, což je váha bez klávesnice, ovšem přenášet notebook bez ní nemá smysl. Virtuální klávesnice nemůže tu od Asusu pořádně nahradit, leda nouzově.

Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš
model Asus ZenBook DUO UX8406
displej 2× 14" (16:10) | OLED | 2880 × 1800 px | (Samsung SDC419D, ATNA40CU06), lesklý dotykový, 120 Hz
procesor Intel Core Ultra i9–185H (14. gen Meteor Lake) na 0,4–3,1 GHz (turbo 5,1 GHz), 6/12P a 8/10E jader, TDP 45 W
grafický čip Intel Arc
operační paměť 32 GB LPDDR5 (integrovaná)
disk 2 TB PCIe4 (WD SN740)
klávesnice mix ISO-ANSI / alfanumerická, podsvícená
porty 2× USB-C (Thunderbolt 4, PD), 1× USB-A 3.2, HDMI 2.1, jack
sítě Wi-Fi 6E (AX211), Bluetooth (5.3), LAN (–), LTE (–)
akumulátor 75 Wh (65W adaptér)
rozměry 313 × 218 × 20 mm
hmotnost 1,7 kg (z toho klávesnice 314 gramů)
OS Windows 11 Pro
doporučená cena (Core i7) 49 990 Kč
(Core i9) 65 990 Kč

Displej

Asus použil dva identické 14" OLED displeje od Samsungu s rozlišením 2880 × 1800 px. Oba jsou dotykové a lesklé s mírnou antiodrazivou úpravou. Víko lze otevřít jednou rukou až do úhlu 186°, tedy do plna a ještě kousek. Displej kryje sklo Gorilla Glass.

Autor: Radomír Kejduš

Jas obou ovládáte současně, ovšem liší se jejich minimum. Hlavní displej při největším ztmavení téměř zhasne, sekundární má minimum na 9 nitech. Nevím, zda je to záměr, ale považuji to spíše za malou chybu. Maximum je potom u obou 365 nitů (Asus uvádí 400 nitů a u HDR potom 500 nitů). Nechybí ani senzor okolního osvětlení pro automatickou změnu jasu.

Displeje mají široký barevný gamut (100 % DCI-P3) a vyvážené barvy, jen se slabším podílem červené složky.

Autor: Radomír Kejduš

Pro delší životnost OLEDu používá Asus několik technik jako speciální spořič, ztmavení obrazu po nějaké době nečinnosti nebo čištění a pixel-shifting, jako známe z televizorů. Dále lze zapnout skrývání hlavního panelu Windows nebo u něj aktivovat poloprůhlednost. Právě tento panel je největší výzva pro případné vypálení pixelů.

Režim dvou displejů

ZenBook lze používat jako klasický notebook s jedním displejem, aniž byste byli jakkoliv omezeni. Tento notebook si ale samozřejmě koupíte hlavně kvůli tomu, že má displeje dva. Hlavním režimem mimo klasický laptop je tedy to, že vyklopíte stojánek, odcvaknete klávesnici, tu si dáte před sebe a máte počítač se dvěma plnohodnotnými displeji a klávesnicí.

Přicvaknutá klávesnice se ani nehne. Pro její odpojení je potřeba vyvinout přiměřenou sílu, a téměř tak nepoznáte, že by měla jít oddělat. Drží ji po celém obvodu neodymové magnety.

Autor: Radomír Kejduš

Jakmile klávesnici odcvaknete (drží magneticky), vyjde najevo její extrémní tenkost. Přesto nepůsobí nijak křehce. Má v sobě vlastní akumulátor a měla by vydržet odpojená 8 hodin. Dobíjí se přes pinový konektor, když je zapojená, nebo pomocí jejího vlastního USB-C portu. Po odpojení funguje přes Bluetooth.

Na výšku výborné

Autor: Radomír Kejduš

Na šířku použitelné

Autor: Radomír Kejduš

Notebook lze i otočit a používat dva displeje na výšku vedle sebe. V tomto režimu už neplní stojánek svou funkci naplno a také jeden z displejů je proti druhému takový vpadený. Tento režim je spíše doplňkový, ale někdy se může hodit.

S utilitou Control Panel si na spodním displeji můžete roztahat ovládací prvky pro specifické aplikace, třeba Photoshop. Zde však jsem zcela mimo cílovku, abych takové vychytávky jakkoli ocenil.

Obraz doplňuje také velmi kvalitní zvuk z reproduktorů Harman/Kardon. Ten ztrácí svou sílu jen v režimu displejů na výšku, kdy přijdete o basy (zvuk se takto neodráží o stolu), ale jinak hraje skvěle.

Klávesnice

Asus v našem regionu často používá mix rozložení ISO a ANSI. Tedy sice jednořádkový „americký“ Enter, ale také „evropský“ krátký levý Shift. Zapínací tlačítko je nad klávesnicí spolu s indikačními diodami a jsem rád, že se jej Asus nesnažil dát někam na bok.

Klávesy mají bílé podsvícení, příjemný stisk i odezvu. Jednotlivá tlačítka jsou tvarovaná tak, aby do nich dobře padlo bříško prstu – tohle obecně dělá jen málo výrobců a pocit při psaní je potom mnohem lepší, než když jsou tlačítka plochá. Asus této klávesnici říká ErgoSense.

Nepoznáte, že nejde o pevnou klávesnici

Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš

Celkově se mi na klávesnici psalo velmi dobře, jen kurzorové šipky jsou na můj vkus hodně široké a horní řada zase nemá ergonomické oddělení po čtyřech klávesách. Naopak u Asusu funguje zkratka Alt+F4 pro zavření okna v obou módech F-kláves (s tím mají problém všechny Lenova, Acery, Delly…). Touchpad je u Asusu většinou luxusní a nejinak je tomu u tohoto ZenBooku. Navíc podporuje stylus se 4096 úrovněmi přítlaku.

Autor: Radomír Kejduš

Pod F8 je zkratka pro prohození obsahu obou displejů

Autor: Radomír Kejduš

Jakmile před sebou máte dva displeje, využijete zkratky pod tlačítky F8 (prohození obsahu obou displejů) a F13 (deaktivování spodního displeje).

Konektivita

Na pravé straně jsou pouze HDMI 2.1 a sluchátkový jack. Na levé straně najdete dva porty USB-C (Thunderbolt 4) a jeden USB-A. Přes USB-C se pak notebook i nabíjí.

USB-C je tu ve skutečnosti ještě jeden, který ale slouží jen pro dobíjení klávesnice, a to pouze v případě, že byste ji chtěli provozovat sundanou více než jeden pracovní den. Jinak se dobíjí přes pinový konektor, když je nasazená.

Webkamera s rozlišením FullHD slouží i pro přihlašování obličejem přes Windows Hello. Čtečka otisků prstů tu bohužel není.

2× Thunderbolt 4 a USB-A

Autor: Radomír Kejduš

HDMI 2.1

Autor: Radomír Kejduš

Výdrž a výkon

Akumulátor má kapacitu 75 Wh. Menší baterii v rámci klávesnice na prodloužení výdrže notebooku logicky nevyužijete. Výdrž jsem měřil při jasu displeje 120 nitů s jedním displejem a poté ještě s oddělanou klávesnicí a oběma aktivními obrazovkami.

S jedním displejem zvládne ZenBook běžnou práci přes 12 hodin a video přehrávat téměř 11 hodin. To je skvělý výsledek i na běžný typ notebooku. Při práci na obou displejích pak klesne výdrž téměř přesně o třetinu, to se potvrdilo u obou testů výdrže. Stále jde o poměrně vysoké hodnoty.

Výkon  
Cinebench 2024 (single) 108 bodů
Cinebench 2024 (multi) 576 bodů
3DMark (Time Spy) 3355 bodů
Výdrž
kapacita akumulátoru 75 Wh
PCMark 10 (Modern Office) 12:20 h / 8:25 h
přehrávání Full HD videa 10:50 h / 7:00 h
úroveň nabití za 30 minut 39 %
úroveň nabití za 60 minut 75 %

Dodávaný kompaktní adaptér má výkon 65 W a konektor USB-C. Za hodinu v zásuvce se dostanete na 75 % kapacity (získáte tedy zhruba 56 Wh za hodinu).

Autor: Radomír Kejduš

ZenBook není ani náznakem hlučný a hlavně netopí. To druhé je důležité zejména pro sekundární OLED displej. Při zátěžovém testu drží frekvence zhruba na 1,1 až 1,9 GHz u P i E jader, po přepnutí na režim výkonu zvládá frekvence 1,8 až 2,2 GHz za cenu mírného zvýšení hlučnosti, ale pořád je to v příjemných mezích.

Naměřený výkon je pro testovanou konfiguraci s procesorem Intel Core Ultra 9 (Meteor Lake) s integrovanou grafikou a 32 GB operační paměti. Grafika Intel Arc je velmi slušná a stačí na mnoho dnešních her.

Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš

Rozborka

Tentokrát jsem se do rozborky nepustil a využil videa vytvořeného českým zastoupením Asusu. Rozborka tohoto ZenBooku patří ke složitějším a stejně ji nakonec spíše nebudete potřebovat.

Kryt pod vyklápěcím stojanem skrývá konektor akumulátoru, který je potřeba nejprve odpojit. Je také nutné odmontovat stojan. Přístup k hardwaru je tu trochu složitější – to, co sundáte, je kromě klávesnice vlastně celý druhý displej.

Uvnitř jsou dva ventilátory, na každé straně jeden. Jejich propojení přes heatpipe je vedeno na druhé straně desky. Mezi nimi je vidět integrovaná RAM. SSD není přístupné, při kompletní rozborce by ale mělo jít vyměnit.

Hodnocení

ZenBook Duo UX8406 je skvělý i jako klasický laptop. Jeho tloušťka a hmotnost jsou jen lehce vyšší a na první pohled ani nepoznáte, že je tu nějaký druhý displej.

ZenBook vyniká skoro ve všem – v oblasti kvality displeje, pohodlnosti klávesnice, výdrže na baterii, rychlosti nabíjení i přenositelnosti.

Nemá v podstatě žádné kompromisy, které by vadily jeho hlavnímu účelu, a tím je být prvním použitelným notebookem se dvěma displeji. I s nimi vám totiž zůstane plnohodnotná a pohodlná klávesnice s touchpadem, jen si před sebou někde v kavárně snadno rozložíte pracovní stanici.

Autor: Radomír Kejduš

Úhel vyklopeného stojanu a obou displejů lze polohovat v dostatečném rozsahu a postavením notebooku pomocí stojánku zvednete hlavní displej do výše očí. Tím, že jsou oba displeje shodné, je i uživatelský zážitek lepší.

Druhý displej jsem ze začátku používal spíše ze zvědavosti, než že bych ho potřeboval, poměrně rychle se ale stal návykovým. U stolního počítače pracuji se třemi monitory, a tak se mi i mimo kancelář pracovalo najednou o kus lépe (ovšem bez numerického bloku klávesnice pak zase o kousek hůře, ocenil bych i 16" variantu). Ani cena zvláště základního modelu není výrazně přemrštěná, s ohledem na to, co za ni dostanete. Asus si za povedenou inovaci, i když není vhodná pro každého, zaslouží pochvalu.

bitcoin školení listopad 24

+: skoro všechno (displeje, klávesnice, výdrž, možnosti polohování, konektivita, použitelnost)

−: nemá přístup k SSD

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.