Recenze notebooku Lenovo Yoga Pro 9i: herně kreativní stanice s Intelem

4. 10. 2023

Sdílet

Yoga Pro 9i je výborný notebook na hraní i kreativní práci. Nabídne špičkový displej s podsvícením MiniLED a ten nejvyšší výkon od Intelu (je zde platforma Intel® Evo™ a Core™ i9–13905H) i Nvidie.

Yoga Pro 9i je dostupná jako 14,5" nebo 16" a kromě velikosti displeje se tyhle dva modely liší ještě přítomností numerického bloku. Od laptopu, který má ve jménu slovo Yoga, bych ještě před pár lety čekal otočný displej či nějaký jiný typ konvertibility. Žádná tu však není a před sebou máte klasickou konstrukci. Pro Lenovo je už nějakou dobu Yoga hlavně označení prémiových produktů všech možných konstrukcí (form-factorů). Na severoamerickém trhu se tento model jmenuje Slim Pro 9i a Lenovo jím útočí přímo na MacBook Pro.

Lenovo Yoga Pro 9i

Lenovo Yoga Pro 9i

Autor: Radomír Kejduš

Tělo je celé kovové. Zhruba polovina plastů i hliníku má být z recyklovaných materiálů, na pohled i omak však před sebou máte luxusní zboží. Matný povrch navíc vůbec nezachytává otisky prstů. Kovové provedení těla je extrémně bytelné, což se ale také podepsalo na hmotnosti. Při 16" a vcelku standardní tloušťce 18 milimetrů váží tenhle macek 2,23 kg, a to se v batohu už trochu pronese.

Konfigurace bez MiniLED má výrazně nižší hmotnost. Je to asi největší nevýhoda, protože skoro všechno ostatní už je vynikající. Lenovo si za to nechá zaplatit, ceny základních konfigurací začínají okolo 40 tisíc.

Lenovo Yoga Pro 9i

Displej lze otevřít až do plných 180°

Autor: Radomír Kejduš

Víko displeje otevřete jednou rukou až do plných 180°. Pro sledování filmů v ekonomické třídě letadla, kde je kousek před vámi další sedačka, je takový úhel potřeba. Displej už více nepřeklopíte, z konvertibilních notebooků si tahle Yoga půjčila jen nezvykle umístěné zapínací tlačítko na pravém boku mezi porty.

displej

16" (16:10) | IPS/MiniLED | 3200 × 2000 px | (LEN8BA2), lesklý dotykový, 165 Hz, 400 nitů

procesor

Intel® Core™ i9–13905H (13. gen Raptor Lake) na 0,4–3 GHz (turbo 5,4 GHz), 6/12 a 8/8 jader, TDP 45 W

grafický čip

Nvidia RTX 4070 / Intel Iris Xe

operační paměť

64 GB quad-channel LPDDR5

disk

1 TB (NVMe SK Hynix)

klávesnice

ISO / alfanumerická+numerická, podsvícená

porty

USB-C (3.2 Gen1, Thunderbolt 4, napájení), 2× USB-A (3.2), HDMI 2.0, jack, SD

sítě

Wi-Fi 6E (Intel AX211), Bluetooth (5.3), LAN (–), LTE (–)

další výbava

IR kamera, vypínač webkamery na boku

akumulátor

75 Wh

rozměry

362 × 245 × 18,2 mm

 hmotnost

2,23 kg

OS

Windows 11 Home

Kompletní galerie:

Displej – výborný MiniLED

Před vámi se rozzáří displej s podsvícením typu MiniLED. Vystouplá část nad displejem obsahuje infračervenou kameru a čtveřici mikrofonů. Díky rozlišení kamery 1440p je notebook plně připraven i na nudné videokonference, obraz i zvuk má parádní. To platí i při přehrávání filmů či hudby, kdy kolem sebe vykouzlí i menší domácí kino.

Rámečky okolo displeje jsou tenké tak akorát, po stranách mají jen 4 milimetry černé plochy. Opticky a pocitově mi ale trochu vadilo zakulacení obrazu v rozích. Jde vlastně o překrytí několika pixelů displeje podobně jako u smartphonů. O žádnou zobrazovanou informaci zde ale nepřijdete.

Lenovo Yoga Pro 9i

Infračervená kamera

Autor: Radomír Kejduš
Lenovo Yoga Pro 9i

Zaoblené rohy displeje (hrot šipky už není vidět)

Autor: Radomír Kejduš

Displej má rozlišení 3,2K (3200 × 2000 px), tedy poměr stran 16:10. Je to příjemný kompromis pro někoho, komu je Full HD už malé, ale zároveň ví, že 4K bude v noteboocích ještě dlouho zbytečné. I tak je ale ve Windows nastaveno zvětšení prvků na 200 %, které si s ostřížím zrakem můžete snížit nejvýše na 175, nebo 150 %.

Lenovo ani žádný e-shop neuvádí, zda jde o IPS, či VA, obrazovku označuje jen jako MiniLED. Reálně jde o IPS s podsvícením typu MiniLED. Právě díky tomu získáte výborné parametry blížící se OLEDu. Monitor splňuje standard DCI-P3 a v prodeji je i varianta se standardním podsvícením a nejvyšším jasem 400 nitů (tahle varianta váží o 200 gramů méně). U MiniLED Lenovo uvádí až 1200 nitů, což platí pro obsah v HDR.

Lenovo Yoga Pro 9i

Obnovovací frekvence je 165 Hz a na 60 Hz (či na automatiku) pro delší výdrž se můžete přepnout klávesovou zkratkou Fn+R.

Autor: Radomír Kejduš

Displej – naměřeno

Rozsah jasu jsem naměřil 29 až 568 nitů. Pro práci v noci potřebujete kromě potlačeného modrého světla (a ideálně nějaké lampičky za notebookem) také spíše nižší jas. Tohle Lenovo ale patří mezi notebooky, které při snížení jasu posuvníkem na nulu displej úplně vypnou. Nejnižší jas 29 nitů získáte na 4 % šoupátka (myší nebo touchpadem), ale běžnou klávesovou zkratkou jej měníte po deseti procentech, a nastavíte tak buď nula, nebo deset. Reálně tak budete mít jas nejníže až na 40 nitech a to může být někdy moc. Jakmile jej snížíte pod 4 %, obrazovka se vypne. Opět jde o jedinou nedokonalost, která mi sice osobně vadila, ale dá se na to zvyknout.

Lenovo Yoga Pro 9i

Rovnoměrnost podsvícení (v cd/m²)

Autor: Radomír Kejduš
Lenovo Yoga Pro 9i

Rovnoměrnost podsvícení

Autor: Radomír Kejduš

Naopak nejvyšší jas se i v létě snaží přesvítit sluníčko a dá se tak vcelku pohodlně pracovat i venku. V kavárně na zahrádce během srpnových veder se s notebookem dalo pracovat lépe než s většinou jiných notebooků, byť vedle téměř 600 nitů bych spíše ocenil i matný displej. Displej je dotykový a lesklý, což poskytuje výraznější barvy, ale také způsobuje odlesky okolí.

Dotykovou vrstvu jsem využíval minimálně, ale protože displej je lesklý ve všech variantách, je to alespoň příjemný doplněk ke klasickému ovládání. Notebook má senzor okolního jasu a může si jas upravovat sám. To ostatně umí i podle aplikace a přehrávaného obsahu.

Kolorimetrickou sondou jsem naměřil kontrast téměř 2900:1, což je více než dvojnásobek proti běžnému IPS. Záře okolo bílých předmětů na černé ploše se sice i zde mírně projevuje, ale nijak výrazně. S podsvícením MiniLED jste zkrátka na půli cesty k OLEDu. No dobře, možná na čtvrt…

Lenovo Yoga Pro 9i

Přesnost barev v základním režimu a v sRGB

Autor: Radomír Kejduš

Obraz má výborně vyváženou bílou a široký barevný gamut (rozsah barev). V nastavení se můžete přepnout i na standardní sRGB a opět dostanete přesné barvy. Příjemně překvapilo i vcelku rovnoměrné podsvícení, což není samozřejmostí – displeje většinou více září uprostřed. Displej je zkrátka parádní. Osobně bych ale ocenil klidně o něco nižší rozlišení 2560 × 1440 px, lépe vyřešené nastavení nízkého jasu a také dvojitý kloub, aby šel displej otevřít lehčeji. A samozřejmě matnou variantu.

Klávesnice – na ThinkPady pořád nemá

Lenovo má ve světě notebooků ty nejlepší klávesnice. Ne ale ve všech svých modelech a co se týče rozložení, na ThinkPady stále nikdo nemá. Klávesnice je plně počeštělá a evropského standardu ISO. To znamená velký Enter a malý levý Shift. Pro některé trhy existuje i verze ANSI.

Lenovo Yoga Pro 9i

Layout klávesnice. Píše se na ní skvěle

Autor: Radomír Kejduš

Yoga Pro 9i poskytuje výborně tvarované klávesy s jistou odezvou. V noci oceníte bílé podsvícení v několika úrovních, které při zhasnutí aktivujete i jen přejetím prstu po touchpadu (u některých laptopů se rozsvítí až po stisku nějaké klávesy). Výhrady mám jen částečně k layoutu.

Horní řada kláves má odsazení a vždy po čtyřech tlačítkách následuje ergonomická mezera. Můžete volit mezi akčními a F-klávesami, přičemž Fn naštěstí není na místě Controlu (to je zase nevýhoda ThinkPadů). Na telefonní tlačítka pro videokonference, které Lenovo na některých modelech natisklo na F10 a F11, jsem trochu alergický. Yoga Pro 9i má místo nich vhodnější zkratky – například pod klávesou F11 najdete zobrazení systémové schránky a na F9 otevře nastavení Windows.

Lenovo Yoga Pro 9i

Odsazení F kláves po čtyřech | Výstřižky a PrintScreen

Autor: Radomír Kejduš
Lenovo Yoga Pro 9i

Ctrl a Fn v tom ergonomičtějším pořadí

Autor: Radomír Kejduš

Ve světle jinak povedeného rozložení i velmi dobré odezvy na stisk musím už tradičně kritizovat tvar kurzorových šipek. Lenovo u tohoto modelu použilo tzv. designovou variantu, kde šipky vlastně žádný tvar nemají. Návod, jak to udělat správně, má Lenovo přímo před nosem – u ThinkPadů, ale třeba taky u IdeaPadu Pro 5 v 16". Tento „šipkový mor“ postihl odhadem 80 % všech notebooků a zbytečně sráží jinak výborný stroj. Ne každému to ale vadí a zejména mladší uživatelé už šipky tolik nepoužívají.

Lenovo Yoga Pro 9i

Ach ty šipky…

Autor: Radomír Kejduš

Obří touchpad poskytuje opravdu velkou a příjemnou plochu pro ovládání počítače a nemůžu mu nic vytknout. Stisknout jde téměř po celé ploše.

Zapínací tlačítko není součástí klávesnice a najdete jej na pravém boku. To je trochu podivné, neboť na bok jej výrobci dávají u notebooků s otočným displejem. Každopádně se kvůli tomu hůře nahmatává a zcela chybí čtečka otisků prstů. Tu má nahradit odemykání pomocí IR kamery, kdy by čtečka podle Lenova už byla nadbytečná. Odemykání podle kamery je zde vcelku rychlé.

Konektivita

Porty má notebook hlavně na levé straně a USB-C je zde jen jednou. USB-A potom najdete po jednom na obou stranách. Využít můžete ještě HDMI 2.0 a sluchátkový jack. Příjemně mě překvapil slot na karty SD, který z notebooků už pomalu mizí (a já jej vlastně už také téměř nepoužívám). Jeho drobnou nevýhodou je, že pokud do něj kartu zasunete, bude stejně téměř celá vystrčená ven. Ale pořád lepší, než kdyby tu slot vůbec nebyl.

Lenovo Yoga Pro 9i

Porty vlevo

Autor: Radomír Kejduš
Lenovo Yoga Pro 9i

Porty vpravo

Autor: Radomír Kejduš
Lenovo Yoga Pro 9i

SD karta dost vyčuhuje

Autor: Radomír Kejduš

Na pravé straně je i přepínač, který funguje jako krytka kamery. Mělo by dojít k fyzickému odpojení (e-shutter), ale posuvná krytka je dle mého stále lepší řešení. Podobný přepínač bych naopak ocenil třeba pro instantní ztlumení ve stylu iPhonu. Bezdrátová síť je zde Wi-Fi 6E s čipem od Intelu.

Výkon – v hlavní roli Intel® Core™ i9

Naměřené hodnoty v benchmarcích si můžete prohlédnout níže v tabulce. Výkon procesoru Intel® Core™ i9–13905H není v některých úlohách o mnoho vyšší než jeho varianta Core™ i7–13705H, ale jde téměř o to nejlepší, co si dnes v notebooku můžete pořídit. Vysoký výkon podává zejména ve vícevláknových úlohách, ale proti minulé generaci je zrychlení patrné zase u těch jednovláknových.

13. generaci mobilních procesorů vydal Intel na začátku tohoto roku. Zatímco u řady U není rozdíl tak velký, procesory rodiny H a HX (té zejména) mají novinek více. Tento notebook se také pyšní nálepkou Intel Evo, což od 11. generace označuje laptopy splňující určité parametry a vlastně jde o takového následovníka ultrabooků – tenké, výkonné a s dlouhou výdrží.

Konkrétně procesor v této konfiguraci má 6+8 jader a běží na frekvenci 400 MHz až 3 GHz, přičemž boost má až na 5,4 GHz. Integrovaná grafika disponuje 768 shadery. Udávaných 45 W TDP může při boostu vzrůst až na 115 W, což je také důvod, proč Lenovo přibalilo silnou 170W nabíječku, a ne menší pro USB-C. Více o této generaci procesorů si můžete přečíst v samostatném článku.

Procesory Intel Core 13. generace pro notebooky

Procesory Intel Core 13. generace pro notebooky

Autor: Intel

Integrovanou grafiku Iris Xe v náročných úlohách či hrách střídá Nvidia RTX 4070, ale i samotná Iris Xe je dost silná. Levnější konfigurace mají grafiku RTX 4050 nebo RTX 4060.

64 GB operační paměti je pak už docela „overkill“ a Lenovo nabízí i konfigurace se 32 či 16 GB. Opět jde o to nejlepší a kdo se věnuje kreativní práci, ten takovou porci paměti může využít. Na hry ale stačí méně.

Lenovo Yoga Pro 9i

Maximální rychlost SSD

Autor: Radomír Kejduš
Lenovo Yoga Pro 9i

Reálně využitelná rychlost SSD

Autor: Radomír Kejduš

Výkon (s adaptérem)

PCMark 10

5843 bodů

Cinebench R23 (single)

1712 bodů

Cinebench R23 (multi)

17 940 bodů

Cinebench 2024 (single)

102 bodů

Cinebench 2024 (multi)

749 bodů

Cinebench 2024 GPU

8038 bodů

3DMark (Time Spy)

11 718 bodů

Výdrž

Akumulátor má pěkných 75 Wh a v krabici dostanete nabíječku o výkonu 170 W. Ještě přitom s proprietárním hranatým kolíkem (stejný i pro některé další notebooky Lenovo). Funguje i nabíjení přes USB-C.

Lenovo Yoga Pro 9i

Nabíjecí adaptér (170 W) je relativně kompaktní

Autor: Radomír Kejduš

Výdrž měřím při nastaveném jasu 120 nitů a ve standardním benchmarku testujícím běžnou kancelářskou práci jsem se dostal na 6,5 hodiny. Video pak zvládne přehrávat téměř 7 hodin. Pokud byste pracovali venku, snažili se přesvítit slunce a jeli na plný jas, výdrž se zkrátí zhruba na 4 hodiny. A plné herní nasazení v zátěži pak vydrží něco přes hodinku. Vzhledem k výkonu jsou to všechno pěkné hodnoty.

Nabíjení je hodně rychlé a za půl hodiny jste na 76 %. Za hodinu pak máte plno, respektive ikonka ukazuje 98 %. Ocenil bych sice už spíše silnou nabíječku do USB-C, ale vzhledem k potřebnému výkonu Lenovo zvolilo ještě klasickou. Ta naštěstí není nijak velká (byť poskytuje 170 W).

Výdrž

kapacita akumulátoru

75 Wh

PCMark 10 (Modern Office)

 6:31 h

přehrávání Full HD videa

 6:52 h

PCMark 10 (Gaming)

 1:03 h

úroveň nabití za 30 minut

76 %

úroveň nabití za 60 minut

98 %

Software

Operačním systémem je Windows 11 Pro a jen jedna slabší konfigurace nabízí Windows 11 Home. Na systému jako takovém není moc co hodnotit. I u tohoto notebooku budete muset zkraje odinstalovat bloatware v podobě McAfee. Na počítač je záruka 36 měsíců v rámci Lenovo Premium Care.

Zajímal mě i BIOS (respektive UEFI). V něm není možné měnit jas a bílé pozadí UEFI svítí až moc. Také v tomto režimu zřejmě nefunguje ovládání chlazení a ventilátory jedou naplno, jako byste místo koukání do firmwaru hráli nějakou hru. Možností nastavení je tu tradičně poměrně málo, například zde můžete zapnout napájení externích zařízení při vypnutém notebooku.

Lenovo Yoga Pro 9i

UEFI toho moc nenabízí

Autor: Radomír Kejduš
Lenovo Yoga Pro 9i

Všudypřítomné McAfee

Autor: Radomír Kejduš

Zajímavou a již předinstalovanou aplikací je Intel Unison. Ta dokáže propojit notebook s vaším smartphonem, přičemž nezáleží, zda máte Android, nebo iPhone. Funguje na noteboocích s procesorem od Intelu alespoň 12. generace. Tady je nejnovější 13. generace.

Z počítače můžete vyřizovat hovory i SMS, mezi hovory se dá i rychle přepínat, pokud byste raději mluvili do sluchátka. Funguje posílání souborů, které se na smartphonu objeví v nové složce. Na počítači pak máte přímý přístup do galerie.

Lenovo Yoga Pro 9i

Intel Unison – SMS

Autor: Radomír Kejduš
Lenovo Yoga Pro 9i

Intel Unison – posílání souborů a fotografií

Autor: Radomír Kejduš

Pokud jde o Android, proti obdobné aplikaci do Microsoftu se však hůře hledají výhody navíc. Obě jsou ale zdarma, můžete je klidně vyzkoušet spolu. Pokud máte iPhone, je naopak Intel Unison výbornou volbou.

Rozborka

Spodní kryt lze snadno odšroubovat, využijete to však jen u případné výměny disku. Většinu prostoru zabírá masivní dvouokruhové chlazení a příslušející heatpipe. Operační paměť je integrována na desce a schována pod chlazením. Malý modul bezdrátové sítě AX211 od Intelu je také připájen, i když tyhle komponenty se stejně prakticky nemění. Na boku je vidět i fyzický přepínač webkamery, který by ji měl takto zcela odpojit.

Lenovo Yoga Pro 9i

Přístup k hardwaru je přes pár šroubků

Autor: Radomír Kejduš
Lenovo Yoga Pro 9i

Dominuje masivní dvouokruhové chlazení

Autor: Radomír Kejduš
Lenovo Yoga Pro 9i

Umístění SSD

Autor: Radomír Kejduš
Lenovo Yoga Pro 9i

Volný slot pro druhé SSD

Autor: Radomír Kejduš

Volný přístup máte k terabajtovému SSD od značky SK Hynix a na opačné straně vedle baterie můžete využít volný slot na případnou instalaci druhého SSD.

ICTS24

Hodnocení

Lenovo cílí na kreativce mimo kanceláře. Yoga Pro 9i (na některých trzích pod jménem Slim Pro 9i) je vybavený laptop s důrazem na výkon a výdrž s profesionálním displejem. Core i9–13905H jakožto jeden z nejvýkonnějších mobilních procesorů od Intelu a grafika RTX 4070 od Nvidie se starají o výkon, slušnou výdrž pak zajišťuje obří 75 Wh akumulátor. Hliníkové šasi i masivní chlazení, zejména jeho pasivní část, budou hlavní důvody, proč má tento notebook skoro dvě a čtvrt kila. Pokud hledáte výkonný notebook, který se bude i lehce přenášet, existují i lepší varianty. Pokud se ale na tento stroj budete dívat jako na pracovní stanici, tak patří mezi ty lehčí.

Lenovo Yoga Pro 9i

Autor: Radomír Kejduš

Na displeji se mi líbilo výborné podání barev, vysoký jas i kontrast a rovnoměrné podsvícení. Naopak mi vadilo nekomfortní vypínání displeje při snaze o snížení jasu na minimum a osobně také nepreferuji lesklé displeje (byť mají díky tomu lepší barvy). Displej s podsvícením typu MiniLED je ale jinak výborný. Velmi dobře se pracuje s klávesnicí, byť rýpnutí do kurzorových šipek se odpustit nemůžu. Testovaná nejvyšší konfigurace má doporučenou cenu 69 989 Kč. Levnější začínají na 49 989 Kč a liší se mírně slabší grafikou (RTX 4050 nebo RTX 4060), procesorem (Core i7–13705H), pamětí (32 nebo 16 GB). Tahle mašina je „overkill“ na většinu běžných činností, kreativci však budou velmi spokojeni.

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.