Tesne po roku 2000 bola tato technologia prezentovana na CD o kapacite 1,8TB ale s dodatkom že aj ked je tato technologia pripravena na okamžite použitie, ale vraj taky objem dat zatial v PC sa velmi využiť neda a pride trochu neskôr, ale ani vo sne ma nenapadlo že budeme na tieto CD čakať 1/4 storočia!
V podobny termin bola prezentovana aj OLED technologia ta tiež si na seba dala počkať.
Tak že hura prezentovane technologie spret 1/4 storočia sa konečne dostanu ku zakaznikom.
Len som zvedavi kedy dorazia tie uhlikove baterie len aby to nebolo až po 1/2 storoči.
sony ma neska evoluci "blu ray" pojmenovany archival disc s kapacitou 500GB, dava je do cartridgi po 11ks a nazyva to optical disk archive. dalsi generaci planuji na 1TB/placka. takze tyhle folio disky prijdou do konkurencniho prostredi, navic to bude nova technologie ktera se bude rozsirovat pomalu.
dalsi veci je, ze mnohovrstvy placky tady byly uz nekolikrat a nikdy se neprosadily, nejspis kvuli slozitosti vyroby a problemama se zaostrenim laseru.
jaka skoda ze holograficky disky nikdo nedotahl na trh
Vyplatí, nevyplatí.. Optickým médiím docela věřím, ostatně mám stále hromadu CD a DVD z dávných dob a s přihlédnutím k tomu že tenkrát se pálilo na cokoliv co bylo zrovna po ruce, drtivá většina je stále čitelná. Navíc vypalovyčku dneska pořídíte za pár korun. Štosovat někde pevný disky už není uplně ono. Na střednědobý zálohy by to mohlo bejt fajn, otázkou ovšem je, jak to budou mít s tou životností media.
To se da asi jen velmi hrube odhadnout. Pokud se jim podari zachovat rychlost otaceni media jako u BD-R, pak vzhledem ke zminene hustote (BD 23GB/vrstvu, FP 500GB-1TB/8 vrstev tj. cca 2,5-5x vyssi hustota) a predpokladu cteni/zapisu vzdy z/do jedne vrstvy by to pravdepodobne nedalo v prvni generaci vice jak 75-150MB/s.
Určitě by se něco velkokapacitního(trvanlivého) hodilo, moderní kamery pořizující záznam v RAW formátu atakují bitrate 1GB/s, takže na uložení cca 1 minuty originálního záznamu by byl zapotřebí dnešní dvouvrstvý BD-R (a' 100Kč).
To je zhruba 6x dražší legrace, než pronájem samotného těla Arri Alexa 35 (24000Kč/den). ;-)
Jako palič CD a posléze i DVD (začínal jsem v druhopůlních devadesátkách s WinOnCD a nějakou SCSI Yamahou a podobnými, abych pak radostně přešel na Nero 2.x a zůstal u něj až do prvních verzí 7 - pak už jsme v práci používali duplikátor a doma jsem zakotvil u skvělého ImgBurn poté, co se Nero stalo extrovním bloatwarem) o problematice placiček "trochu" něco málo vím. A právě začátky (hlavně) CD a (i) DVD byly o klidně hodině a více práce, než z mechaniky vypadlo použitelné médium. Tehdy se dělaly image, protože pálení na mouše (on the fly ????) nebylo moc spolehlivé - disky byly pomalé, paličky zase neuměly pozastavit pálení.
BTW (pro pobavení): pálil jsem i pro svou Amigu, formát RockRidge (což je klasické ISO9660+extenze pro Amigu, podobně jako byl Joliet u PC/Windows) - ISO na Amize, palba na PC. ????
Jsou poklady, které člověk nemá srdce vyhodit. Ten můj je NEC CDR-512 SCSI 2x CD-R s caddy (výroba 10/1995). Náklady na na vypálené médium vzhledem k pořizovací ceně asi přesáhly 1000Kč/CD-R, ale co jsem zkoušel ta jsou i po více než čtvrt století čitelná. ;-)
Odkaz jak vypadala caddy, pro nepamětníky.
https://www.ebay.com/itm/265471325841
Tam jde spíše o archivaci než o provozní storage (kapacita/spolehlivost/životnost/cena_TB). V případě potřeby lze footage z archivu na provozní storage přenést. Součástí archivu by mohla být i proxy footage, takže by šlo na záznamu pracovat ještě před dokončenou obnovou dat a finální render spustit až ve chvíli obnovení originálního záznamu (případně dodělat části pipeline, které jsou proxy-sensitive).