Na tohle je fakt ještě trochu brzo, koneckonců nejde o prodejní vzorek.
Každopádně že má Intel problém s procesy, snad není nic nového, je to dlouhodobá záležitost.
"Na tohle je fakt ještě trochu brzo, koneckonců nejde o prodejní vzorek."
.. tak pokud to chteji vydat nekdy na podzim aspon v listopadu, tak maji cas tak mozna jeste na jednu revizi. Takze to co bylo popsano, asi uz bude silikon dost podobny tomu vysledku.
Jinak, pokud se potvrdi zpravy o nizkych taktech (zruseni HT), tak by mini MT mohl byt dost jednoznacnou zalezitosti AMD Zen5 a Intel by cekal nejspis jeste horsi rok, nez letos (desktop).
Podle mě dvě revize ještě stihnou kdyžtak. Fabriky můžou rozjet v září a stíhaj.
Oni si moc dobře uvědomují, že jinak de facto přenechají celý segment AMD a to samozřejmě nechtějí, byť mají očividně velké problémy.
Ale když měli problémy naposled, výsledkem byl Alder Lake a tam bych řekl, že v rámci možností dobrý.
4. 2. 2024, 10:41 editováno autorem komentáře
Intel je stále víc v situaci, kdy rozhoduje - raději to opravíme a vydáme později / už jsme odsouvali dost, takže to vydáme ve stavu, který v termínu stihneme.
Ať tak nebo tak, je to hodně blbé. Protože nezvládají ani dohnat náskok, natož nějaké vedení.
Však problém Intelu s výrobnými procesmi pretrváva už dekádu, ktorý Intel priviedol k paradigmalnej zmene hybridným x86/x86-64 big.LITTLE.
Pokiaľ dokážu zvýšiť IPC a zaroveň celkový výkon a udržať frekvencie čo najvyššie a zároveň zvýšiť efektivitu na novom výrobnom procese aj bez HyperTheadingu tak presne ako píše Jan analogicky pri Core Solo, Duo (predtým vyskúšanie na Pentiach M) tak je to cesta v pred. Zrejme pôjdu ďalej k Rentable units a možno sa v budúcnosti vrátia ako pri Nehaleme k HyperThreadingu.
Keď Intel outsousoval dlaždicu/e aj u TSMC viď. GPU časť Meteor Lake tak aj pri iGPU poslali najmodernejší produkt iGPU do spätného zrkadla i keď len hneď za nárazník a ruku na srdce GPU a iGPU nie je zrovna zlaté vajce Intelu ...
Spíš se bojím jejich výhledu do středně blízké budoucnosti, Intel teď zrovna moc es v ruce nemá a jak tu často píšou AMD boys (dost realisticky tentokrát), jedou samospádem díky dobíhajícím smlouvám s OEM.
To ale stačit do budoucna určitě nebude a že si takový zainvestovaný gigant nedokáže poradit nejen s AMD, ale i s TSMC o něčem prostě svědčí.
Jinak o GPU segmentu se asi nemá cenu bavit, však si tam nechávaj Koduriho, kterej toho víc leakne zpět do AMD než reálně zvládne udělat.
4. 2. 2024, 10:46 editováno autorem komentáře
Nevidel by som to tak pesimisticky. Intel už pochopil, že vlastný výrobný proces (litografia) jednoducho nestíha vyše dekádu držať krok s TSMC a spol. a preto sa bude keďže prešiel na dlaždice čoraz viac outsousouvať čoraz väčšie výrobné kapacity pre dopyt po svojich procesoroch.
S trojpísmenkovými si samozrejme poradiť dokáže avšak s TSMC a spol. už vyše dekádu nie. Tam ten vlak už ušiel...
Čo sa týka GPU divízie (resp. iGPU v SoC.) tak tam ak ma pamäť neklame a pripúšťam, že GPU ma moc už nezaujíma tak Raja Koduri odišiel z Intelu cca v 3/2023.
Tralalakovy teorie mivaji drobne vady. Jedna z nich je treba ta, ze cim vic Intel bude objednavat u TSMC, tim min bude vytezovat svoje faby, coz je/bude pro nej dost problem, jelikoz nema zadne veci hrace, ktere by si od nej kapacity kupovali,
Dalsi vec je ta, ze Intel v nejlepsim pripade dotahl int. grafiku AMD, ale nepredbehl. Coz vzhledem k tomu,ze stale naskakuje jako druhy znamena, ze trh malych hernich konzoli, zustane u AMD. AMD k tomu letos vyda RDNA3+ s mobilnim Zen5, ktera kdyz nic, tak posune AMD zase na vysluni (byt ne uz tak vyrazne).Zacatkem pristiho rok pak AMD vyda herni Strix Hello APU, proti kteremu nevim, jestli dokaze Intel vubec nejak zareagovat.
Cili dalsi (byt mala prilezitost), kterou Intel propasl.
4. 2. 2024, 16:04 editováno autorem komentáře
Intel nie je žiadny pucifouzek nakoľko Intel je po dvoch rokoch opäť najväčším výrobcom čipov.
zdroj: https://zive.aktuality.sk/clanok/e2KXYYd/intel-je-po-dvoch-rokoch-opat-najvacsim-vyrobcom-cipov-nvidia-rastla-ako-nikto-iny/
Opet ten drobny detail, ze je sice "nejvetsi", ale jen diky poklesu Samsungu, z duvodu pameti. Krome toho tohle stejne neresi ani v nejmensim to, co jsem napsal, ze Intel krome sebe v principu nikoho na tech fabech nema. Minimalne pro 'novejsi' procesy.
Však o negatívach ich výrobných procesov (litografii) sme sa tu bavili celý víkend tak som predpokladal, že je to z toho zrejmé,
A co chtel basnik rict onym, ze je to zrejme?
Co ma jako z toho vyplivat?
5. 2. 2024, 13:30 editováno autorem komentáře
To je ale jen teorie, že se jim podaří takový nárůst IPC, aby si mohli dovolit jak nižší takt, tak zrušení HT a ještě AMD aspoň dohnali. A vysoce pravděpodobné, že se jim prostě jen nedaří. Na to aby mohli mít v čipu dostatek natolik širokých jader, aby výše uvedené PRO mohlo platit jednoduše nemají výrobní proces a i kdyby, nemají dořešené pouzdření dlaždic pro jejich dostatečně vysoký počet o přijatelných plochách, aby to dokázali vyrobit za konkurenceschopnou cenu a ještě se dostali na marži na kterou bývali zvyklí. Prostě příliš dlouho nedokázali vyřešit některé vážné problémy dost rychle.
"To je ale jen teorie, že se jim podaří takový nárůst IPC, aby si mohli dovolit jak nižší takt, tak zrušení HT"
.. taky bych rekl. Podle drivejsi inf, mel mit ArrowL jeste stale HT, takze to, ze slo neco blbe a nebo je tam nejaka principielni bezp. dira je dost pravdepodobne.
Patlá. Už 3 roky s Patem na čele.
Možná/snad Rentable units jsou jeho vize a ostatní jde stranou.
4. 2. 2024, 21:52 editováno autorem komentáře
Padá déle, jen to tolik nebylo vidět. Už když měl na trhu max 4 jádra pro desktop a 6 a později 8 a do toho přišlo AMD s 8. v desktopu a 32. pro servery a pracovní stanice na patici, měl Intel reagovat, ale stále AMD podceňovali a trochu jim něco docvaklo, když AMD měla jádra ZEN 2. Intel sice měl dobrý výchozí základ v Core, což bylo hodně vylepšené P3, ale na něm nemohli stavět donekonečna. A že nic lepší vyrobit nemohli, protože na to neměli proces, byla jen jejich chyba.
Intel možno nasadí Reverzný hyper-threading. Aj tu na EHW o tom Janko písal. Multi-thread je už dostatočný, ale toto by tak boostlo single-thread, že zen5 by bol jak nový buldozer :D
"Opak hyper-threadingu"Reverzný hyper-threading by sme si mohli predstaviť naozaj ako opak hyper-threadingu. Kým s hyper-threadingom sa jeden procesor snaží emulovať dva virtuálne procesory, s reverzným hyper-threadingom sa viac procesorov snaží emulovať jediný virtuálny procesor. Dva dvojjadrové procesory by tak boli „videné“ operačným systémom ako jeden procesor s teoretickou silou štyroch CPU. Pre programátorov by to znamenalo, že sa do určitej miery vytratí komplexnosť viacprocesorových systémov tým, že budú reprezentované ako jediný procesor."
U Arrow Lake ho urcite nenasadi Vko, Mozna tak v roce 2026 jestli vsechno pujde dobre, podle uniku a nebude mit dalsi zpozdeni.
Ale klidne sni dal :))
Ide skôr istú kombináciu Rentable Units a Reverzného hyper-threadingu, kedy by sa malo viac jadier spojiť na výpočet jedného vlákna, k čomu Intel využije poznatky od Soft Machines, ktorú Intel v minulosti akvizoval t.j. ich koncept VISC, ktorý by mal robiť vyššie uvedené. Uvidíme ako Intel toto inovatívne riešenie zvládol aplikovať. Ak sa mu to podarí bude sa jednať o ďalšiu paradigmálnu zmenu vo svete x86/x86-64 procesorov a opäť inováciami posunie oproti nudným stojatým vodám ich dogmatických microarchitektúr na iný level.
zdroj: https://www.cnews.cz/clanky/soft-machines-predstavuje-procesory-visc-slibuje-jednovlaknovy-vykon-z-rise-snu/
To nevím, protože spojování jader do jednoho super-širokého sice vypadá dobře, ale v zásadě se zde otvírá podobná bezpečnostní díra jako u multi-threadingu (u Intelu HT). Jen by šlo o nový přístup, takže i případné techniky zneužití by byly nové. Nehledě na to, že to vyžaduje nové způsoby komunikace jader citlivé na nízké latence. K tomu obvody navíc ve front-endu. Celkově čím je jádro širší, tím je složitější dostatečně vytížit všechny výpočetní jednotky, musí se víc hlídat závislosti, vykonávání mimo pořadí atd. To je důvod, proč už dávno běžně nemáme jádra, co by měly víc než 4 a u nových 5 maximálně 6 ALU na jádro. S každým navíc, je těžší ho efektivně využít. A tady by se nejednalo o jedno homogenní dvojnásobné jádro, byly by dvě ale se složitějším propojením navíc.
Tak minimálne z rumours z minulosti vieme, že Lion Cove vs Golden Cove by mal byť
Wide: From 6 up to 8
ROB size: from 512 to 700+
A Raichu to doplnil aj o Skymont, ktorý by mal byť založený na troch 3-way dekodérových klastroch a predikčná šírka pásma vyzerá, že má zjavné zlepšenie (viac ako 2x).
zdroj: https://twitter.com/i/web/status/1588767528360501248
zdroj: https://twitter.com/Prakhar6200/status/1752617890690617753
Je to postup blbým směrem. Vysvětlím snadno proč. HT nebo obecně jakýkoliv multi-threading zvyšuje efektivitu tím, že využívá výkon, který zůstává po jednom vláknu u širšího jádra nevyužitý. Proto se na té technice u IBM pracovalo už od 60. let. Tím efektivně stoupám vícevláknový výkon.
Spojování dvou jader sice může navýšit jednovláknový výkon, ale za cenu naopak horší efektivity. Co jsem se dočetl, tak dvě jádra dohromady v tomto režimu mají jen 140 % výkonu jednoho. Tedy 70 % na jádro. To je dost mizerné.