ono to je s tou umělostí u Intelu trochu pofiderní. Ve starých deskách fungují po hacku 4C procesory 8.generace, ale 6C bych tam s ohledem na kaskádu určitě nezkoušel. Tím se Intelu nechci zastávat, ale jde najít celkem logický důvod, proč nechtějí pustit nové CPU do starých desek - protože by tím celý proces stavby a upgrade PC udělali pro některé "umělce" ještě složitější.
Nicméně platí, že pokud je soket a deska navržená dobře (což u AMD platí celkem často), tak "vydrží" i vývoj dalších CPU. Výjimky se samozřejmě dají najít i u AMD, kde u FX procesorů bylo třeba vždy kontrolovat compatibility matrix kvůli možnostem napájení (což ale jde za výrobci desek, nicméně rozsah TDP byl v tomto případě extrémní).
Nejak si obracime role. :-)
Ja naopak tvrdim, ze u Intelu je to naschval omezene. U 6C je problem s napajecimi piny a pritom socket 1151 zustal stejny. To jako Intel dopredu netusil, ze by pro nejaky highend budouci procesor mohl potrebovat vic pinu na napajeni a na druhou stranu tam v socketu 1151 uplne nahodou nechal par nezapojenych pinu, ktere se na to daji pouzit v budoucnu?
Ne, od Intelu to byl cisty kalkul. Kdyby nebyl, tak by udelali i novy socket, jenze nebylo potreba a stalo by je to penize navic.
U AMD snad AM4 zachova kompatibilitu az do konce pouzivani a zaroven dokud AMD neprijde s novym technologicky lepsim socketem AM5.
Souhlasím, navíc Coffee Lake nepotřebuje o tolik více napájecích pinů oproti Kaby/Skylake, aby se dalo tvrdit, že Coffee Lake ve starých deskách odrovná napájecí piny kvůli moc velkému proudu. Piny budou více zatížené, to ano, ale určitě by při stock frekvencích neodešly. Přetaktování by sice bylo opravdu hodně riskantní a tady by se už o odrovnání pinů dalo bavit, ale přetaktování lze vždy zakázat, že.