Zapůjčitel monitoru, e-shop Alfa.cz, měl naštěstí pochopení a zaslal pro recenzi další kus. Nakřápnutý nebožák posloužil nadšené pitvě. Vždyť naposledy jsme rozebírali stařičký Samsung 740N s podsvitem CCFL a jediným (analogovým) výstupem.
- Přečtěte si také: Jak fungují monitory (CRT, LCD, plazma)
Při pokusu o rozebrání LG IPS7 jsem se přesvědčil o tom, že mít tuto část pravidelně v recenzích jen kvůli ověření si typu použitého panelu a případně nějakému mudrování nad řídící elektronikou nebo dokonce kondenzátory, by nebyl dobrý nápad. Nevěřím tomu, že se tyto monitory mohou opravovat jinak než výměnou kus za kus – tohle prostě bez šroubovákového násilí snad nejde.
Panel LG.Display LM230WF3 byl očekáván, pokud někdo najde podrobný datasheet k revizi SSA1, nechť připojí odkaz do diskuze. Předchůdci v této řadě byly 6bitové e-IPS (16,7 milionů barev zobrazovaly díky FRC), k -SSA1 se tato informace nedá potvrdit, ani vyvrátit. FRC je dnes natolik těžké pozorovat, že se mi to zatím povedlo na určitých „neklidných“ pruzích šedé jen u jednoho 23" PLS.
K hlavnímu tištěnému spoji jsou připnuty všechny obrazové vstupy a také napájení. V tomto se IPS7 trochu vymyká většině dnešní produkce monitorů – ty mají zdroj integrován ve svém těle. Pár kondenzátorů a cívek na PCB přesto zůstalo.
LG počítá asi s tím, že se nějaký chytrák bude pokoušet její monitory rozdělávat a zjišťovat, jaký řídící čip pro svoje LCD používá. Samolepka IPS237L se opravdu nechtěla vzdát a po odlepení jsem zjistil, že narušila vyleptané nápisy v pouzdře čipu. Koho to skrýváš LG?
Novatek Microelectronics je tchajwanská firma zabývající se právě výrobou elektroniky pro řízení monitorů. A není to zrovna společnost, která by měla na svých stránkách pěkně pro veřejnost naskládáné datasheety ke svým produktům.
Winbond W25x40BV bude nejspíše paměť flash uchovávající firmware panelu. LG IPS7 má tedy vědomosti v 512 kB.
A tady už je dotykové ovládání na spodní straně monitoru. Ano, to, které jsem v recenzi tak kritizoval. Je zajímavé, kolik toho v LG IPS7 bylo řešeno lepidlem a lepící páskou (nemluvím o té plnící funkci stínění).
Druhý největší tištěný spoj stojí za řízením obrazovky. Hlavní čip s časovačem a synchronizací signálů si tentokrát LG.Display vyrobila zřejmě sama. Malé čipy ovládající řádky a sloupce uvidíte až v další kapitole.
Řídící elektronika
Obrazovka a podsvícení
A konečně se dostáváme k těm tekutým krystalům. Ty tvoří ale jen jednu z mnoha vrstev celé obrazovky LCD. Další dvě jsou pak například skleněné desky, mezi nimiž právě tekuté krystaly mění stav podle pokynů řídící elektroniky.
Tady už na ohebných plošných spojích vidíte zmíněné ovladače řádků a sloupců.
Neméně důležitou vrstvou je polarizační filtr. Přes něj prochází světlo z podsvícení do vrstvy s tekutými krystaly. O tom že tato vrstva je opravdu polarizačním filtrem, by vás měla přesvědčit následující série fotografií a snadno pak především ty, mezi nimiž došlo k pootočení o 90 stupňů.
A tady vlastně vidíte monitor zbavený zbytečností jako rámeček a zadní plastový kryt. Na fotce chybí už jen externí napájecí adaptér, který jsme potřebovali pro focení funkčnosti podsvícení.
Celý systém podsvícení se ukrývá v zadní (v případě rozborky spodní) části monitoru.
Distribuci podsvícení má na starosti celkem pět vrstev. Ta lesklá stříbřitá je samozřejmě vrstva odrazná a odráží veškeré špatným směrem proudící světlo zpět. Obyčejně vypadající (polo)průhledné "fólie" jsou ve skutečnosti soustavou mikročoček a mikrohranolů a na rozptýlení světla mají nemalý podíl.
Důležitá je samozřejmě i vrstva, co vypadá jako "plexi s tečkami". Toto speciální sklo je světlovodem distribuujícím světlo po celé své ploše.
Složitý systém rozptýlení podsvícení je skutečně třeba, neboť, jak vidíte hned na dalším obrázku, v levných LCD s podsvitem LED má vše na starosti jediný pásek (v tomto případě 48) bílých diod.
Na dalších fotografiích si můžete prohlédnout svítící LED nejprve nezakryté a následně překrývané postupně rozptylovacími vrstvami.
Úplně nakonec jsme si nechali to, co nárazem do rohu tak krásně celé popraskalo. Sklěněná vrstva s matricí IPS, na které i bez velkého zvětšení zřetelně rozeznáte subpixely R, G a B. Ty při průchodu světla fungují jako barevné filtry.
V rozborce starého monitoru s matricí TN jste mohli vidět některé světlo rozptylující vrstvy a matrici pod mikroskopem.
Za zapůjčení monitoru LG IPS237L děkujeme obchodu Alfa.cz |