Záleží na konkrétním případu.
Za prvé existuje mnoho aplikací pro Android (např. většina aplikací z repositáře Fdroid), které dokáží fungovat bez Google Play Services buďto plně, nebo alespoň v omezené míře. Znám několik lidí, kteří se cíleně vydali touto cestou.
Za druhé je potřeba zmínit, že emulační vrstva pro běh androidích aplikací je od zbytku zařízení poměrně izolována. Je například možné nastavit, jestli mají mít androidí aplikace přístup ke systémovému seznamu kontaktů. Určitě to není dokonalé, ale je to určitě dobry začátek.
A za třetí - emulační vrstvu pro Android lze kdykoli za běhu vypnout. Dojde tím samozřejmě k ukončení všech právě běžících androidích aplikací & jakýchkoli procesů spuštěných Google Play Services. Neříkám, že "vypnout Android" když nechcete aby vás Google sledoval je ideální řešení, je však nutné si uvědomit, že na běžném androidím telefonu tato možnost prostě neexistuje. Jakmile Google Play Services nainstalujete (pokud už nejsou na zařízení z výroby) tak je nelze snadno vypnout, v zásadě bez vypnutí samotného telefonu.
Záleží na tom - pokud potřebujete androidí aplikace, které nectí vaše soukromí, či závisí na Google Play Services (které zcela jistě nectí vaše soukromí) tak s tím lze z pohledu operačního systému těžko něco dělat. Asi by šlo dále vylepšit izolaci emulátoru androidu od zbytku systému (na novějších zařízeních Xperia XA2 a Xperia 10 se Sailfish X běží Android emulátor v kontejneru) či případně aplikacím a Google Play services běžícím v emulátoru krmit falešná data o uživateli.
Pokud člověk vystačí s nativními aplikacemi či s androidími aplikacemi které respektují soukromí uživatele (např. z Fdroidu), je Sailfish OS určtitě dobrá volba, jelikož elimunuje únik osobních údajů prostřednictvím systému samotného a systémových služeb.