Rozhovor s Jen-Hsunem Huangem

18. 6. 2009

Sdílet

 Autor: Redakce

Redaktoři serveru Expreview na Computexu odchytli Jen-Hsuna Huanga, generálního ředitele Nvidie, aby se ho zeptali na několik různorodých otázek. Hodlá Nvidie vyvíjet a prodávat vlastní procesory, nebo snad koupit tchajwanskou VIA Technologies? Bojí se Nvidia chystaných procesorů s integrovaným grafickým jádrem? A je zde možnost výroby u GlobalFoundries? Na tyto a další otázky Huang odpovídal, tedy popořadě…

bitcoin školení listopad 24

  • Nvidia neplánuje vstoupit na trh x86 procesorů. „Nemyslím si, že dokážeme vytvořit lepší procesor než Intel nebo AMD. Ale určitě dokážeme vytvořit nejlepší GPU,“ říká Huang. V plánu je nabízet čipsety pro procesory Intelu, AMD i VIA. Na otázku, zdali Nvidia uvažuje o akvizici VIA, říká Huang rozhodné ne.
    .
  • Z procesorů s integrovanými grafickými jádry, které chystají Intel i AMD, si Nvidia těžkou hlavu nedělá. Je to prý stejná situace, jako kdysi integrace grafického jádra do čipsetu na základní desce. IGP od Intelu budou stále pro většinu uživatelů příliš slabá a tak sáhnou po samostatném akcelerátoru, který jim nabídne Nvidia.
    .
  • „Asi jako vy všichni, i já bych rád viděl Larrabee. (...) Intel si je vědom rostoucí důležitosti GPU. CPU se vyvíjí pomalu, GPU naopak velmi rychle. Intel ví, že spolupráce CPU a GPU je jediná možnost.“

  • Nvidia letos nebude pořádat nVision, nahradí ji menší GPU Technology Conference, kde se bude mluvit především o GPGPU technologiích, tedy o CUDA. „Příští rok pravděpodobně zase uspořádáme nVision, a v dalším roce zase GPU Technology Conference.“
    .
  • „Vážně jednáme s GlobalFoundries o možné spolupráci.“ Nvidia v současnosti využívá služeb Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) a United Microelectronics Corporation (UMC), přičemž 90 procent z celkového objemu zabírá první zmíněná. 40nm postup od TSMC trpící nízkou výtěžností opět ukázal úskalí spoléhání se na jediného dodavatele – i to mohlo kalifornskou firmu přimět prozkoumat možnosti spolupráce s výrobnou, jejímž částečným vlastníkem je AMD, největší soupeř Nvidie.
    .
  • V prvním kvartálu letošního roku zaznamenala Nvidia poměrně velkou ztrátu. „Celosvětová hospodářská recese se projevila sníženou poptávkou. Za druhé se ve třetím čtvrtletí minulého roku naše produkty prodávaly výjimečně dobře, takže jsme si připravili spoustu čipů. Když se pak situace ve čtvrtém kvartálu změnila, zůstaly nám velké skladové zásoby. Ale teď už udržujeme nižší úroveň zásob, tím jsme hodně snížili riziko.“

Kompletní rozhovor najdete na Expreview

Autor článku