20 let za Západem. Ruská vláda chce investovat miliardy rublů na již zastaralý 28nm výrobní proces

19. 4. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Rusko hodlá investovat do rozvoje vlastní výroby polovodičů. Podle plánu úřadů země nebude mít do roku 2030 skutečně moderní a špičkovou domácí elektroniku. Intel, AMD i další polovodičové firmy Rusko zcela opustily a na Čínu se zřejmě spolehnout nechtějí.

Zaměří se nyní na 90 a 28nm výrobní postup, kterého chtějí dosáhnout v roce 2030. To je pro srovnání asi 20 let za Západem. AMD mělo 90nm proces v roce 2003 a 28nm je u TSCM běžný od roku 2011.

Rusko má nyní vlastní procesory Baikal, které jsou však založené na ARMu a vyrábí se v Číně. Nyní je běžný 4nm výrobní proces a připravuje se přechod na ještě větší miniaturizaci 2 nm. V roce 2030 budou velké polovodičové společnosti ještě dál.

Okopírovat a dotovat

Do konce roku 2022 má být v Rusku zahájen program reverzního inženýringu zahraničních elektronických řešení a přemístění jejich výroby v rámci Ruska. Na tuto oblast dohlíží ruské ministerstvo průmyslu a obchodu.

Úřady chtějí také zahájit „program rozvoje výroby elektronických strojů“ a zajistit 100% náhradu dovozu ve všech směrech do roku 2024. Celkem plánuje Rusko investovat 420 miliard rublů a plánuje navýšit počet domácích datových center ze 70 na 300. Podle kritiků by na to země potřebovala desetitisíce odborníků, kteří by již nyní museli být minimálně na školách.

„Pokud se nám podaří získat přístup k 28nm zařízení, je možné zahájit výrobu do osmi let,“ řekl listu Kommersant Arseny Brykin, vedoucí konsorcia pro high-tech produkty. V opačném případě to bude vyžadovat celou cestu, včetně výroby nových materiálů, obrovských investic do strojírenství, optiky a laserů. Dodal, že přechod z 90nm na 28nm považuje za extrémně ambiciózní.

Více: Intel a AMD zastavují prodej svých čipů do Ruska kvůli uvaleným sankcím

Více: Rusko pokročilo ve vlastních procesorech. Baikal-S je 48jádro, příští generace 6nm 128jádro

Podíl ruské elektroniky na veřejných zakázkách by prý měl do roku 2030 dosáhnout 100 %. Podle listu Kommersant tyto projekty předpokládají, že „největší korporace a společnosti budou garantovat poptávku po domácí elektronice a stát bude dotovat až 50 % objemu těchto zakázek.

bitcoin školení listopad 24

Miliardy mají jít do vývoje vlastních čipů i do jejich následné výroby. Plán musí ještě vláda s premiérem Mišustinem schválit. Realizace těchto plánů povede podle úřadů k tomu, že do roku 2030 bude 30 % ruských domácností používat převážně domácí elektroniku.

zdroj: Cnews.ru via SvětHardware

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.