Komersant není úplně zdroj... dost liberální a podle toho to vypadá.
Takže to doplním.
28nm.. důležitá pro síťové prvky a infrastukturu, vojenské účely, v raketách a systémech velení potřebujete mít vlastní návrhy, a o backdoory nikdo nestojí. Ne herní počítače se z toho stavět nebudou.. Ale bezpečný router a ne Cisco, do kterého si strejda Sam vleze kdykoli se mu zachce je něco jiného..
Taková perlička z Iráku.. tam v době operace poušní bouře tak nějak došlo k vypnutí fransouzkých síťových prvků... a o tom to je. Proto tolik peněz..
Po válce na Ukrajině se Rusko bude dávat desítky let ekonomicky dohromady, jestli se náhodou nerozpadne. Na modernizaci polovodičového průmyslu nebudou mít finanční ani lidské zdroje, protože Rubl je měna s fiktivním kurzem a schopní lidé trvale odchází do zahraničí za lepším. Stačí se podívat na katastrofy posledních let:
1) T14 Armata vhodná pouze na přehlídky.
2) Kamaz nakupuje kabiny, motory, řídící elektroniku a další sofistikovanější díly ze zahraničí.
3) SSJ-100 na předváděcím letu narazil a zabil celou posádku, kvůli šetření není instalován systém nouzového vypouštění paliva a proto po nouzovém přistání na letišti s plnými nádržemi uhořela polovina cestujících, zahraniční aerolinky toto letadlo nechtějí kvůli nedostupnosti náhradních dílů.
4) Díky sankcím se snaží obnovit výrobu zastaralého Il-96.
5) SU-57 měl původně konkurovat F-22, ta se ale už vyřazuje a F-35 je nasazená ve stovkách exemplářů. Indie z projektu vycouvala.
6) Admirál Kuzněcov se projel do Sýrie, ale po návratu musel do doků na opravy, kde se vzňal a napůl potopil. Hantýrkou pojišťoven jasná totálka
7) Hlavní loď Černomořské flotily Moskva nesoucí protiraketový deštník, a ochraňující i okolní lodě, byla zasažena dvěma raketami a potopena.
8) Test hypersonické rakety zamořil radioaktivitou oblast Bílého moře a o "dlouhodobém" uskladnění jaderných reaktorů z ponorek na dně Barentsova moře ani nemluvě.
A toto je jen špička ledovce z mediálně známých kauz. Chudoba většiny, neexistující střední vrstva a několik málo oligarchů nemohou vést k vytvoření ekonomicky vyspělé prosperující společnosti.
Národ za to nemôže. Roky "masáže" ich mozgov spôsobilo, že veria svojim vodcom - bez rozmýšľania. A tí, čo vyčnievajú z davu - tí sú buď umlčaní, alebo záhadne zmiznú. Okrem toho - Rusi síce mali dobrých vynálezcov a konštruktérov, ale tí sa už minuli a tak len kopírovali - nákladné autá, osobné autá, televízory, atómové zbrane... Nie sú schopní ani modernizovať svoje terajšie zariadenia, tie čo majú zo zahraničia - vedia len obsluhovať, ale opravy? Ani náhodou.
Ropa? Plyn? Majú ho dostatok, ale čo z toho? Z oblastí, kde je toto bohatstvo, vedú produktovody len na západ. Do Číny, Indie - musia postaviť nové - majú na to? taký produktovod nepostavíš za mesiac, ani za rok! A čo dovtedy? Voziť vlakom - môžu, ale po trase dlhej nie 100-200-300 km, ale po trase 1000-2000km.
Mezitím v Rusku omezují automobilky produkci, protože nejsou čipy a materiály. Aha, to není v Rusku ale v Evropě. Na auto se čeká rok.
https://www.podnikatel.cz/clanky/ojetiny-rychle-mizi-z-trhu-na-nove-auto-z-fabriky-se-totiz-bude-cekat-az-1-rok/
Draslovka odešla do Ameriky za levným plynem.
V německu Bild radí lidem se nemýt, že to je zdravé. Heslo, smrdět proti Putinovi.
https://www.bild.de/bild-plus/ratgeber/2021/ratgeber/dermatologin-erklaert-es-genuegt-diese-vier-koerperstellen-zu-waschen-77430626,view=conversionToLogin.bild.html
Kolik těch výroben čipů na pokročilých procesech má evropa, hm? Tedy má, jako je vyvýjí a vlastní, ne že zaplatí stovky miliard intelu, aby zde postavil vlastní továrnu.
Soudruhu tekkenoviči, Intel nemá absolutně žádnou povinnost dodávat na ruský trh. Jedná se o soukromou společnost, byť chápu, že tento koncept je sovětskému sojuzu a jeho obyvatelům zapovězen.
Intel si sám určí, na jakém trhu bude a nebude. A trpajzlík s nohsledy proti tomu může udělat velké kulové, maximálně poslat toho Dymu do fabriky to obkreslit. Snad si ty návrhy pořádně pohlídají.
Rusákům bych doporučil, aby se okamžitě vrátili za své hranice a to kurevsky rychle.
Kks, ale dnes sa už nebavíme o čipoch ako 8088 ktoré sa ešte dali obkrsliť cez mikroskop. Ďalšia vec, min 50% technicky náročných technológií sa riešilo na Ukrajine, to tiež voloďala akosi zabúda spomínať . Väčšina vývojovej kapacity im aj tak ušla na západ, lebo dobre videla že v Rusku to k ničomu nespeje.
Víceúčelový = umí mnoho, ale vlastně nic pořádně.
Proto americká vláda zařadila zpátečku a vidí v budoucnost i ve staré dobré, modernizované, F-16.
Zkrátka F-35 nemůže z principu konkurovat nekompromisnímu jednoúčelovému letounu.
Je to utopie, stejně jako vyrobit auto a chtít, aby porazilo McLaren ve formuli 1, odvezlo 20 tun betonu na stavbu a rodinu vozilo se spotřebou 3 l/100km. Výhodou F-35 mělo být snížení nákladů díky jednotnému školení pilotů a údržbě letadel. Ale opak je pravdou a provozní náklady jsou oproti plánům několikanásobně vyšší oproti letadlům, které má nahradit.
Takové letadlo je fajn mít proti teroristům s kalašnikovama v ruce, kde není nutno uvažovat technologické kompromisy, ale proti chytrému soupeři s širokým spektrem jednoúčelových zbraní bude v nevýhodě.