Jakmile máš zařízení tak se velmi jednoduše a levně modernizuje.
Podobně je to s "kolem". Dokud nebylo tak byly pouze smyky, a nebo tahali čluny po vodě. Ale jakmile jednou kolo vzniklo, a každý o něm věděl, tak vznikaly různé povozy, a protože tahali ty čluny, tak si dali dohromady kolo a hladkou podložku rovnou jako hladina, a začali tomu říkat kolejnice, a měli vlak.
Takže rusáci mají výrobu čipů, což je průšvih, ale jestliže zvládnou celou výrobu tak bych se bál.
Čipy které budou mít jim do tankových zaměřovačů, nebo naváděcích raketových systémů stačí.
Konec konců jim stačí i na počítače, a to určitě jednoúčelové, tak i časem na nějaké na kterých poběží linux OS.
Nechci zbytečně házet hadr do ringu, ale do pěti (5) let budou mít 28nm.
Evropa opět nic. My akorát budeme žít ze služeb, každý budeme prodávat něco druhému, a nad tím vším bude polovina státem placených zaměstnanců.
Ale na druhou stranu máme dotované městské holubníky, na každý se dává dotace ve výši 300 tis. Kč/rok. Až o tom uslyší rusáci, že dotujeme holuby na náměstích a dáváme roční průměrný plat krmiči holubů tak se jim úsměvy protáhnou víc než nám.
Ale v Evropě jsou vyvíjené a vyrábí se ty nejšpičkovější scannery, které existují (a jsou unikátní), ty od toho ASML, takže v oboru téhle zprávy zrovna fakt není co vyčítat.
EU by měla za pár let mít lokálně foundry továrny Intelu i TSMC. Samung nemáme, ale už dávno působí v Evropě GlobalFoundries (Drážďany). Intel už taky vlastně v EU je (Leixlip, Irsko - snadno se na něj zapomíná).
Pokud chcete, aby to nebyla cizí/nadnárodní firma, tak je tu STMicro, které by ten 28nm proces (vlastí) mělo mít už několik let, ne v roce 2030.
No a když je někde zprávo o podpoře EU směrem do čipového průmyslu, tak tam samozřejmě v komentářích někdo začne o tom, jaká je to kravina a tunel, no...
P.S. V žebříčku největších čipových firem je v prvních 15 umístěná trojice eropských společností (STMicro, Infineon, NXP). Rusko, jak asi tušíte, nic.
Nechci se mýlit, ale ASML získalo nějaké informace od USA které umožnili vyrábět tyto přístroje. Nejspíše to bude licencované, a nebo pouze ty základy, ale je to pouze moje domněnka.
Tuším, že se jsem četl že se tehdy rozhodovali mezi Japonskem a Evropou. Japonsko zavrhli, protože se dříve chovalo jako dnes Čína.
Proto to Američani mohou blokovat.
4. 6. 2024, 16:56 editováno autorem komentáře
Američani to můžou blokovat proto, že je ASML aktivní i u nich (mají pobočky, dřív i nějakou americkou firmu koupili), sice sídlí v Nizozemí, ale pracuje i v jiných státech, podobně jako to Global Foundries nebo Intel.
IIRC to ale bylo hlavně tak, že v těch sankcích měla slovo nizozemská vláda, USA o to požádaly jako spojenec spojence...
"Nechci se mýlit, ale ASML získalo nějaké informace od USA které umožnili vyrábět tyto přístroje."
Takhle bych řekl, že to úplně nefunguje, jede to byznys s investicema to vývoje, ne nějaký (polo)státní program, jako by to asi bylo v tom Rusku. Podle Wikipedie si licencovali výsledky (patenty) výzkumu, který byl v USA prováděný se státním financováním a kvůli tomu tu licenci musel schválit kongres. Ale jinak to bude jako jiné licencování technologií a patentů, tj. protiplnění je, že za to platí...
S tím že jen hlupák podceňuje nepřítele se samozřejmě dá souhlasit. Ale argumentovat jadernou a raketovou technologií, když to první ukradli a to druhé založili na německých vědcích (jasně USA na tom byly podobně), je poněkud úsměvné. Navíc tenkrát šlo o Sovětský svaz, který alespoň v něčem dokázal konkurovat. Co dokáže nynější Rusko? To neumí moderní technologie ani ukrást, zmůže se jen na pašování součástek, bez kterých by jim nefungovalo vůbec nic a oprašování Sojuzů...