Rusko vyhrožuje útokem na Starlink, zatím ale nedokázalo ani rušit signál. Blíží se hvězdné války?

17. 9. 2022

Sdílet

 Autor: Starlink
Elon Musk spustil Starlink pro Ukrajinu hned v prvních dnech války a urychleně zaslal i několik terminálů. Ty pomohly zemi udržet potřebnou konektivitu. Na rozdíl od mnohé jiné infrastruktury je totiž Starlink poměrně bezpečný. Signál totiž směřuje směrem nahoru a nejde snadno narušit. Navíc je potřebný hardware kompaktní a snadno přemístitelný.

Rusku se samozřejmě využití Starlinku na Ukrajině nelíbí. Již dříve se pokusilo komunikaci elektronicky narušit, ale Starlink si s tím poradil. Nyní na půdě OSN dokonce pohrozilo útokem na infrastrukturu Starlinku, byť více diplomatickou řečí, kdy nezmiňuje přímo Starlink. Upozornil na to Ondřej Páleš.

Elon Musk v květnu napsal na Twitter: „Starlink zatím odolal ruským pokusům o kybernetické rušení a hackerské útoky, ale oni své úsilí stupňují.“

Starlink nad Kyjevem Satelity Starlink nad Kyjevem (zdroj: Depositphotos)

Níže je část prohlášení vedoucího ruské delegace při OSN.

Rádi bychom zdůraznili mimořádně nebezpečný trend, který přesahuje rámec neškodného využívání kosmických technologií a který se projevil během událostí na Ukrajině. Konkrétně se jedná o využívání prvků civilní, včetně komerční, infrastruktury ve vesmíru Spojenými státy a jejich spojenci pro vojenské účely. Zdá se, jako by si naši kolegové neuvědomovali, že takové akce ve skutečnosti představují nepřímé zapojení do vojenských konfliktů.

Kvazicivilní infrastruktura se může stát legitimním cílem odvetných opatření. Jednání západních zemí zbytečně ohrožuje udržitelnost mírových vesmírných aktivit, stejně jako četné sociální a ekonomické procesy na Zemi, které ovlivňují blahobyt lidí, zejména v rozvojových zemích. Toto provokativní využívání civilních družic je přinejmenším sporné z hlediska Smlouvy o využívání kosmického prostoru, která stanoví výhradně mírové využívání kosmického prostoru, a mezinárodní společenství je musí důrazně odsoudit.

Celou zprávu si můžete stáhnout zde.

Starlink se podle Ruska může stát legitimním vojenským cílem

Jak by Rusko mohlo zaútočit na Starlink? Na nízké oběžné dráze ve výšce kolem 500 km je nyní asi dva a půl tisíce malých družic poskytujících internet uživatelům v mnoha zemích. Útok může být fyzický, nebo elektronický. V případě elektronického mohou Rusové opět zkusit rušit signál, což se jim ale již minimálně jednou nepovedlo. Mohou se také nějakým způsobem pokusit o hackerský útok přímo na družice či další infrastrukturu. Na to je ovšem Starlink pravděpodobně připraven.

bitcoin školení listopad 24

Starlink satellite tracker Aktuální rozmístění satelitů (bílé tečky). Vlevo je vidět typický vláček nově vypuštěné várky dalších družic. (zdroj: Starlink)

Fyzický útok či přímo sestřelení by znamenal bezprecedentní událost. Rusko by také muselo vyřadit více než jednu družici. Že to jde, si otestovali loni na vlastní starší družici Ikar 39L, kterou sundali prostřednictvím zbraňového systému ASAT (obecné označení anti-satellite weapon). V tomto případě šlo zřejmě o raketu vypuštěnou z letounu. Jenže tím také vytvořili větší množství vesmírného smetí, které poté ohrožovalo další družice.

ASAT missile launch Takto nějak v roce 1985 zlikvidovali Američané svou družici P78-1. Pomocí rakety ASM-135 vystřelené ze stíhačky F15 (zdroj: Wiki Commons)

Družice Starlinku obsahují autonomní systém pro zabránění kolize s vesmírným odpadem či jinými tělesy a dokáží v jistém rozsahu manévrovat. Proti přímému zásahu by ale byly bezbranné. Nejpravděpodobnější však je, že jde pouze o silná slova slabého vůdce.

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.