Deska 2000,- (Asus Prime 550M-K)
RAM 1000,- (16 GB)
CPU 2000,-
Zdroj 1000,-
Celkem 6000,- Kč za nic moc stroj co v idle žere 50W.
A není lepší místo toho za půlku koupit 8-jádrový ARM Orange Pi 5 s IPC jako Zen 2 co má spotřebu 2W, výstup na 8K monitor a výkonnější iGPU jak Zen 4?
Dokonce Orange Pi 5 Plus má HDMI vstup, což se leckomu taky může hodit na zachytávání videa.
Běž s tím spamováním o čínském křápu Pi5 někam.X krát ti bylo polopaticky vysvětleno že to není alternativa k x86.
Výkon toho krámu bude sotva 1/3 v porovnání s Ryzenem a opravdu nemá grafický výkon lepší než Zen 4:) Ten chipset patří jenom do totálních lowend telefonů a tabletů.ARM na desktopech nikoho nezajímá,konečně se s tím smiř.
A nezapomen, ze orange pi ma 3 roky zaruku, vyrobce dba na perfektni podporu ve windows a jeste lepsi v linuxu a ma pcie konektivitu jakou svet nevidel.
Dej vedet az na orange pi pujde v chromiu prehravat youtube s HW akceleraci.
Náhodou chci postavit nějaké MMC. A u něho budu koukat na spotřebu protože pojede 24/7.
HW akcelerace YT je snad jediný požadavek na HW co mám. Stačí HullHD. Špatně vidím na dálku takže rozdíl mezi HD a 8k nepoznám.
Pak ještě aby šli připojit 2 disky.
SW požadavky:
YT musí být bez reklam. Torrent.
Takže nějaký ARM to asi vyhraje.
Ale vůbec nevím jak to ovládat. Dost se mi líbí LG Magic Remote. Ale nevím jestli půjde připojit.
Neříkám že ten Orange Pi 5 je všemocný. Jen říkám že je to úspornější a výkonnější verze Raspberry Pi 4, procesorově 3x a graficky 10x. A navíc levnější a taková dobrá kombinace, chipset od US firmy osazený na levné čínské boardy. Za mne ideální kombinace kvality a nízké ceny. Spotřeba v idle kolem 1-2W je prostě super.
Orange Pi 5 samozřejmě HW akceleraci videa má, protože to je chipset z mobilních telefonů, včetně licenční GPU přímo od ARMu. To třeba pozor na Raspberry, které má své vlastní obskurní GPU se kterým jsou a budou problémy. Když se na Orange hodí Android tak to má vyladěné ovladače a výkonově je to pecka, což je vidět v recenzích na YT.
Nechápu proč tolik lidí kejhá jak střelená husa kvůli Orange Pi 5, když tenhle ARM ještě nemá revoluční 2048-bit SVE. Orange Pi 6 už SVE2 mít nejspíš bude, potom může vaše ublížené ego teprve plakat.
My ostatní normální lidi nebrečíme, ale jsme naopak rádi za technický pokrok.
Lidi kejhaj na formu kterou Orange Pi 5 propagujete. Nějaký ARM jim je ukradený.
Z technologického pokroku máme radost především mi, zastánci singularity.
Kdyby někdo měl zájem na technologickém pokroku tak by to znělo jako:
"škoda že nějaké SVE nemá i AMD"
"určitě něco podobného jako 2048-bit SVE brzy bude mít i x86 ISA"
Místo toho neustálý pláč a lhaní si do kapsy, že SVE není revoluce, když i školákovi ze základky je jasné že 2048-bit SVE je lepší než 512-bit AVX512.
A tou singlularitou myslíš jako co? Plánuješ skočit do černé díry ve středu naší galaxie? :D
"škoda že ARM zařízl SIMD jednotky širší než 128 bitů"
"kdyby tak byly nějaké ARMy s lepším SIMD výkonem"
Školák ze základky má ještě nárok na to být pako. Někomu, kdo tomu rozumí, bude jasné, že výkon SIMD závisí na reálné, ne nějaké abstraktní virtuální šířce jednotek...
Těch "revolučních 2048 bitů" dneska platí asi tak, jako kdyby si někdo honil triko nad tím, že jeho CPU architektura umí 57bitové adresování paměti, takže šupáci s 48bitovým adresováním se můžou jít rovnou zahrabat - a přitom jeho procesor neumožňoval fyzicky osadit víc jak 128 GB RAM. (Edit: zatímco "šupácký" konkurent by prakticky uměl 256 - 512 GB...)
18. 7. 2023, 09:26 editováno autorem komentáře
Ještě jednou pro redaktory co si hrají na odborníky a nerozumí jak funguje SVE:
1) 2048-bit není žádná virtuální šířka ale jedna z HW šířek registrů co nabízí ISA SVE.
2) Genialita a revolučnost SVE nespočívá v 2048-bit, ale ve zjednodušení a odebrání šířky vektoru z kodování instrukce. Tím jedna SVE instrukce může mít 16 různých šířek vektoru od 128-bit až po 2048-bit s krokem po 128-bitech.
3) SVE instrukce tedy klidně může pracovat i s vektory mnohem širšími než 2048-bit, klidně 4096-bit a většími. Stačí když ARM udělá novou verzi kodování a ze 4-bit udělá třeba 6-bit (64 možností) tedy až 8192-bit šířku vektorů. Zatím to vypadá že 2.gen Fugaku se posune z 512-bit na 1024-bit, takže to není potřeba. Ale ta možnost tam do budoucna je. O tomhle si x86 může leda zdát sny.
A obrovská výhoda je že starý SVE kód poběží s novou verzí na těch 8192-bit vektorech, právě protože samotné instrukce neobsahují informaci o šířce vektoru. Jistě, bude potřeba překompilovat kvůli těm novým nastavovacím instrukcím, ale samotné výpočetní SVE instrukce onoho algoritmu zůstanou stejné. To je na tom to geniální.
Každý kdo trochu rozumí počítačům tak přece musí vidět, že to je významný krok vpřed. Viz Intel e-jádro Gracemont kterému backportovali VNNI instrukce z AVX512 do AVX, takže nová verze AVX kterou nepodporuje AMD a stejně to ten Gracemont musí ještě rozkládat z těch 256-bit AVX na svoje fyzicky 128-bit SIMD. To je jak u blbečků na dvorku. Přitom stačí mít SVE a implementovat 128-bit pro e-jádro a 4x128-bit SIMD pro velké Golden Cove jádro. A všechny instrukce z AVX512 by mohlo mít i to malé jádro.
Tak ještě jednou. Jak široké jsou SIMD jednotky procesorů ARM s SVE? Sypte to sem.
A zkuste dokázat, že ta moje analogie není správná. BTW - stejně jako 5-level paging (to 57bitové adresování) ta abstrakce šířky vektoru s tou VIRTUÁLNÍ šířkou 2048bitů, kdy reálná šířka jednotek je úplně jiná a progamátor neví jaká, může mít taky nějaký overhead a snižovat výsledný výkon kódu na srovnatelném procesoru proti alternativně s fixní a předem známou šířkou SIMD.
Člověk na to přijde úplně sám kdž se nad tím zamyslí, ale čirou náhodou jsem se na to ptal pár lidí, co s tím reálně programují a světe div se mi řekli v podstatě přesně to také.
P.S. Sice jsem to nechtěl dělat protože by sem každý měl mít možnost nasdílet co si k tématu myslí, ale na formě záleží a když do diskuse někdo pere nesmysly, tak by měly být korigovány. Takže už začínám přemýšlet o tom banu :/
"výkonnější iGPU jak Zen 4"
Tak to je snad každá. GPU v ZEN 4 je jen zobrazovadlo. Zatím. Každou chvíli by měli dorazit APU pro AM5.
CPU o kterých je článek nemají žádnou.
Takže jejich smysl mi uniká.
Leda jako náhrada za ZEN 2 který má mizerné IPC i takty.
Spotřeba toho Ryzen 3 5100 bude 50W v plné zátěži spíš než v idle.
Spustím pod tím Orange AutoCAD?
PS
Už jsem doufal, že máš dovolenou :(
16. 7. 2023, 13:16 editováno autorem komentáře
Tady podle testů od TPU mají Ryzeny 5000 spotřebu v idle kolem těch 51W: https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-7-5700x/18.html
5100 bude mít těch 50W v zátěži bude navíc k tomu idle, takže kolem 100W zátěž.
Když 5700X stock má v MT těch 126W, tak to celkem odpovídá.
Orange Pi 5 má idle 2W a full load 8W, což na 8 jáder a z toho 4 s IPC Zen 2 není vůbec špatný. AutoCAD na tom spustíš přes QEMU nebo Win 11 for ARM umí emulaci x86-64 s poměrně solidní rychlostí (60% nativu). Jo a Crysis na tom spustíš taky, neboj ;-)
BTW: 2048-bit SVE vektory ARMu nemají nikdy oddech ani dovolenou :D
AutoCAD:
ARM Processors are not supported.
51W celý systém včetně high-end desky X570 a grafiky RTX 3080. RAM předpokládám OC na 1,35V. Ale to jsem v popisu nenašel. U herních sestav to je standard.
Mám A300 deskmini a dostal jsem se na 9W v defaultu. Měřeno na zásuvce. AutoCAD na tom jede parádně. Jde prý poladit na 5W ale to se mi zdá zbytečné. Nástupce X300 umí ZEN 3 až Ryzen 7 5700G. Ale s ním nemám praktické zkušenosti a nechci tu plácat kraviny. Ale měl by mít podobné hodnoty.
Celé to je postavené na tom že to nemá chipset. Lépe řečeno IO chiplet v CPU plní funkci chipsetu.
Chiplety jsou geniální řešení od AMD.
Bohužel cena HBM se nelepší. Spíš naopak. To by se dal teprve poskládat neuvěřitelný výkon za pár korun s minimální spotřebou do miniaturní krabičky.
No pro potřeby kompaktních PC je docela adekvátní náhrada LPDDR*. Při těch současných rychlostech je už to takové "poor man's HBM", viz použití Applu nebo ten server procesor Nvidie.
16. 7. 2023, 20:21 editováno autorem komentáře