Osobne dávam AMD šancu do vydania 16core 3950X, čo je zámysel inovácie z 2700X. 3.generáciu Ryzen som si predstavoval inak. Pokial mi procesor hreje v nečinnosti na 50st. a pri spustení Wordu alebo obyčajného prehliadača pracuje jadro na U 1.5V , teplota a spotreba nezmyselne a neopodstatnene vystúpi, je to celé zle. 16core má výrobcom proklamovaný single boost 4.7GHz, to naznačuje +1.5V, jadrá budú v single a málojadrových aplikáciách extrémne namáhané, teda aj teploty a spotreba. Užívatelia 3700X hlásia v multicore záťaži 85st. na default, tak potom 16core bude musieť hodne skresať frekveciu, aby sa to dalo uchladit.
Každopádne, to nadšenie zo 7nm procesu sa postupne vytráca, frekvencie nad 4GHz mu nesvedčia.
@jfb, mýliš sa, to neni naprosto stejné ako u Intelu. Procesory Intel sa dajú ocnúť all core na frekvenciu turbo boostu v single, napríklad 9900K má turbo 5GHz a all core 4.7GHz, úplne v pohode to ocneš na +5GHz all.
Vieš si predstaviť u 3900X ocnuté všetky jadrá na 4.6GHz ? Nezmysel. A to je práve tá obrovská snaha AMD dotiahnuť sa výkonom v ST na konkurenciu za cenu vysokej voltáže. Každý to pred spustením predaja ohromne chválil, ale nikto nevedel, že to bude boostovať na +1.5V.
Mezi tim "jak AMD spatne navrhla chip", padla jedna z poslednich bast Intelu .. Photoshop :))
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Photoshop-CPU-Roundup-AMD-Ryzen-3-AMD-Threadripper-2-Intel-9th-Gen-Intel-X-series-1529/
Hezké srovnání: https://i.redd.it/jqhsug2aey831.png
Jen pozor, vizuálně jsou rozdíly velké, ale graf má rozsah 80% - 100%.
A Intel je ukázka dlouhodobé životnosti že? Hlavně po odhalení chyb v jejich mobilních procesorech, co sami přiznali, výkon byl super, ale všechny tablety se Z3745 mi do roka používání chcíply, prostě jednoho dne je tablet mrtvej, nic nenastartuje. Děkuji Intelu za skvěle utracené peníze za tablet na jeden rok.
Viz https://www.cnews.cz/intel-chyba-bay-trail-apollo-lake-degradace-cipu
Vážně vtipný, kolik se tu objevilo Intel magorů v diskusích u posledních článků AMD. Pak že AMD fanoušci jsou blázni, no možná ano, ale Intel fanoušci jsou daleko horší magoři, některým zdejším bych možná doporučil i léčbu u psychiatrů.
Intely na ty teploty jdou taky (mobilní CPU klidně přes 90 stupňů), já bych to nějak extra neřešil.
To napětí je určitě nastavené tak, aby to riziko nebylo - takhle vysoko ho ta řídící jednotka pustí jen při mírné zátěži (jedno jádro), jinak ho hned dá níž.
Ta firma si určitě ohlídala, aby ty CPU při normální používání neodcházely, protože existujou záruky a navíc existuje v USA riziko hromadných žalob, pokud by ten produkt byl považovanej za defektní v návrhu.
@tombomino, až na to, že AMD je ocnuté na doraz z výroby, ak pretaktuješ obdobne na doraz Intel, rázom budú výsledky inde.
Čip AMD nemusí byť špatne navrhnutý, špatná je správa napájania, kde AMD za honbou dotiahnutia sa na konkurenciu pere do jadra nenormálnu voltáž. Tie procesory budú rýchlo degradovať a časom strácať výkon.
to jsou žvásty, tohleto.
Včera jsem se na to zaměřil a výsledek je následující:
1. bez PBO: teplota v idle 36°, v allcore zátěži okolo 50°, napájecí napětí osciluje okolo 1,3V, frekvence 3,9GHz allcore s pokakováním ke 4,1-4,2GHz.
2. s PBO: teplota v idle cca 50° (ale všechna jádra jedou stabilně 4,1-4,5GHz), v loadu maximálně 70°. Napětí okolo 1,4V, více než 1,45V jsem neviděl.
Chlazeno lacinou Fera3, deska MSI MEG X570. Deska je zatím venku na krabici (dělal jsem burn-in a testoval paměti), takže ventilátor na čipsetu má stále okolo 600 RPM a teplotu okolo 63° (tady doufám, že tomu pomůže airflow ve skříni) , což je zatím největší zklamání. Jinak jsem z trojkového Ryzenu nadšený.
Jinak teda ještě jedna věc k tomu. To mačkání napětí je součást pokročilé správy napájení a výkonu - to CPU si napětí sleduje a má logiku na to, aby ho snížilo, když by to začalo být nebezpečné, nebo zvýšilo, když je příliš nízké pro stabilitu (to samozřejmě jenom když není současně případ A, pak místo toho sníží frekvenci). Je to úplně jiné, než jak se napájení a volba frekvence chovaly o pár let zpátky.
Tohle jednou převezme i Intel, je to prostě cesta vpřed jak vymáčknout víc výkonu, když je proces limitem - a to bude čím dál víc. AMD se to naučilo při vývoji 28nm procesorů, kdy mělo proti Intelu mizerný proces bez FinFETů a ještě horší architekturu, pročež investovali do řízení taktů, kompenezace vdroop (ten clock stretching), nastavování frekvencí s větší granularitou (25 MHz proti 100 MHz u Intelu) a rychlostí přepínání, a inteligentního řízení, aby frekvence mohla jít výš a nemusela se nechávat taková nevyužitá rezerva "pro jistotu". Začalo to u APU Carrizo (Excavator), pak to Ryzen 1000/2000 posunul dál a vypadá to, že Zen2 ještě o něco.
Intel místo toho doteď používá o dost míň propracovaný/pokročilý (starší) přístup, ale tohle IMHO jednou začne dělat taky, nejspíš už na tom dávno pracujou. Zrovna na 10nm procesu je zdá se problém s dosažením vyšších frekvencí, takže to je přesně situace motivující k vyvinutí podobně agresivního řízení taktů a napětí. Dokud měli výhodu vysokých frekvencí na 14nm a AMD/14nm proces GLoFo byly v singlethread výkonu o dost víc pozadu, tak pro to ještě neměli takovou motivaci.
Ono teda by měli motivaci i u Comet Lake, protože tam bude taky proces už dost limitem, ale tohle je spíš věc k začlenění do úplně nové architektury.
Vadí to kvůli o něco málo větší spotřebě. Vypadá to na, pravděpodobně jen dočasný, problém s častým probouzením z úsporného režimu. Jestli za to může plánovač z windows, AGESA nebo testovací program, si nejsem zcela jistý. Nicméně to jsou, dalo by se říct, porodní bolesti každé nové architektury, které se v drtivě většině případů časem vyřeší.
kterej myslíš? 9900K kterej z 4.7GHz vytáhneš na 5GHz.... kolik že to je? 6%? panejo ty nejedou na doraz člověče fakt
špatrá správa napájení? To je nějakej Joke? Ryzeny 3000 mají nějaký potíže se spotřebou, nebo throttlej na základních taktech? Nebo snad mají potíže se vejít do svého TDP nebo to máš postavený na tom že se ten CPU nechová stejně jako Intel? Nebude se tak kámo chovat a dokud má spotřebu a teploty takový že to nedělá potíže tak řešíš hovadiny.
To o tom degradování je nepodloženej kec hodnej děcek ve školce nebo pavlačovejch drben.
No nevím, mě CPU (Haswell) takhle když jsem v browseru, na pozadí kopíruji data, jede na 36°C, napájecí napětí 0,75V-1,2V podle zátěže a frekvence 0,8-1,6GHz. Spotřeba 10,8W.
Okolní teplota 27°C.
viz. odkaz: http://i.imgur.com/0mZJb4V.jpg
Taky si myslím, že tahat napětí na 1,5V a teploty v klidu 50°C nejsou ok!!
Ale v Premiéře zatím AMD nestačí: https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Premiere-Pro-CPU-Roundup-AMD-Ryzen-3-AMD-Threadripper-2-Intel-9th-Gen-Intel-X-series-1535/
V After Effects také AMD nestačí, ale často je blízko:
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/After-Effects-CPU-Roundup-AMD-Ryzen-3-AMD-Threadripper-2-Intel-9th-Gen-Intel-X-series-1533/
Cituji: "Overall, the new AMD Ryzen CPUs perform neck-in-neck with the Intel 9th Gen CPUs in traditional After Effects workflows. The Intel 9900K continues to hold the performance crown by a slim margin (especially for RAM Preview performance), but AMD has a slight lead at the Ryzen 5 and 7 price-points. If you use multithread plugins or scripts like BG Renderer Max or RenderGarden, however, Intel take a pretty significant lead over AMD at the top-end, but it continues to very close at the mid/low-end."
"In the real world, the extra performance during RAM Preview with the Intel Core i9 9900K will likely be noticeable, but if you are looking for a CPU at a slightly lower price point, it is going to be really hard to tell the difference between a system with an Intel 9th Gen CPU and one with an AMD Ryzen 3rd generation CPU."
Popírat to můžeš, ale to je tak vše co s tím naděláš: https://abload.de/img/2019-07-23fdjiz.png
Spam ano ? Tak si prečítaj diskusiu v linku, obrovské množstvo užívateľov sa sťažuje na vysokú voltáž, vysoké teploty, vysoká spotreba v idle, atd. Som zvedavý akú výhovorku zase nájdeš, aby nevydarené Ryzeny vyšli v dobrom svetle :
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/cbls9g/the_final_word_on_idle_voltages_for_3rd_gen_ryzen/
Pokud myslis tim domacim PC takovy "dodelej si sam", tak se Ryzen da s obema vypichnutejma ocima jeste prezit. Pokud ale myslis domaci PC pro normalni beznou domacnost, pak jsi se asi posr** :D To jako myslis, ze beznej Franta bude flashovat bios, aby si opravil vsechny ty bugy? Nebo ze se mu v lepsim pripade Ryzen v typicky maly case prehriva a totalne degraduje vykon, v horsim pripade pece a on to dokaze zjistit a vyresit? To fakt ne. Takovej BFU si vsimne ze se mu PC skube/pada nebo ze mu odeslo.
Ryzen? Fak ne :D
To je ale věc pro regulaci na desce. Když není uvnitř skříně teplej vzduch, tak není důvod zvyšovat otáčky. Ty větráky by asi měly být řízené podle jiného senzoru než teploty CPU. Na desce jich je několik. (Teda u herních PC by to asi mělo být řízené podle grafické karty s axiálním ventilátorem, ale to podporuje menšina karet.)
Nepamatuju si, že by skříňovýma ventilátorama někdo argumentoval, když měly vysoké teploty pastované odemčené Intely.
To je chybny vyklad. Pouziti QuickSync je u Intelu volitelne. Pokud se tyka jeho pouziti co by urychleni enkodovani, je jeho vyuziti diskutabilni vzhledem k obecne znamemu faktu o nutnosti podstatne vyssich biitratu pro zachovani alespon priblizne stejne kvality, jako u enkodovani pres CPU.
Krome toho, vetsina uzivatelu bude nejspis pouzivat Premieru spis ve spojeni s CUDA nebo OpenCL tak jako tak.
Pokud se tyce ciste vykonu CPU, je mereni se zapnutym QuciSync oproti AMD principielni chybou, protoze je tam zapocitan i vykon graficke karty a nikoliv jen CPU, kde se jedna o specialni pripad.
Dej si fakt studeny hadr. Celou dobu nedelas nic jineho, nez hledas chyby. Vetsina z nich jsou nesmyslu, ktere uzivatele vyjma OCkaru nezajimaji. Ty tvoje "nevydarene" Ryzeny trhaji pro AMD rekordy v poctu prodanych kusu..coz je jasnym dukazem toho, jak jsou spatne :)
Proc tady neresis to, ze takovy 9900k topi podobne jako drive vysmivane AMD grafiky a FX CPUcka.. Ma tu spravnou barva co..ze je to z toho pohledu "nevydarene" CPU, to ti v te tvoji fanaticke makovici uz nedochazi..
Hele a Ty to máš doma že tu tak pořád poskakuješ ? Pokud mu nevěříš tak max chtěj screenshoty. Ale jeho tvrzení se celkem shoduje s tím co jsme slyšel od známých já. Jinak já zatím taky nemám osobní zkušenost, ale to je jen dočasné. Jak jsem psal já prvni jdu do R5 3600 a budu tím nahrazovat R5 1600@4GHz. Později budu měnit i R7 1700@4GHz.
To jsou zassežvásty. Stěžují si nebo konstatují?
Vysoké voltáže? - a) se to liší deska od desky, ale obecně Ryzen jede na nezvyklých voltážích, jenže, nikdo neví, jeslti to něčeu vadí. Pokud to bude vadit, tak se to projeví brrzo a AD to bude muset řešit. Ale zatím to není problém, ale neutrální vlastnost.
Vysoké teploty? Zase, pokud nejsou vysoko přes 80° tak to není problém, ale vlastnost. ANo, když má CPU stejnou spotřebu jako předchůdce, při menších čipech, tak jsou teploty prostě vyšší, ale pokud jsou v normě, je to naprosto irelevantní
Spotřeba v idle vychází v testech na ne X570 deskách normáně.
No jo, Ryzen je plný chyb a nedodělků, zato intel je vzorem stability, bezpečnosti a spolehlivosti.
https://www.dell.com/support/home/cz/cs/czdhs1/drivers/driversdetails?driverid=trm8j&oscode=wt64a&productcode=latitude-14-5490-laptop
Doporučuju se, dříve než budeš blábolit ty své FUDy dál, kouknout na ta CVEčka a taky na předešlé verze, s jakou frekvencí se opravuje Intel. Abys tu nakonec nebyl za komickou figurku. Totéž platí pro tvé nohsledy jako mlvadar a další.
Aby bylo jasno: já nijak nerozporuju to, že tahle AMD platforma je čerstvá, a že má chyby. Ale jsou to chyby nepodstatné - domácí noobový user nebude taktovat, nebude se vrtat v BIOSu, a ani nebude instalovat Linux. Nakonec ty chyby AMD odstraní.
Nakonec, i kdyby čistě teoreticky CPU od AMD vydržel jen půlku toho, co Intel (jako že to je vysoce nepravděpodobné a celá tato úvaha je pouhý nákladový kalkul), tak i tak při poloviční ceně oproti Intelu to není žádný problém.
Váš promodralý klub má problém s tím, že nemá argumenty proč kupovat Intel, a tak si hledáte směšné záminky. Já z Intelu aktuálně přestupuju na AMD a vaše kňourání je pro mě (poměrně nepodstatnou) známkou toho, že jsem zvolil dobře. Taktovat nebudu, spíše budu přemýšlet o undervoltingu (pokud budu mít vůbec čas a chuť se v tom rýpat). Byebye 4C/8T, kterými nás tady Intel roky krmil!
Kluci v jeho věku (12) u něj doma - v ústavu pro choré - mají všichni Intely, tak se prostě bojí.
Aspoň je u Maudita a podobných vidět objektivita, když něco takovýho může vypustit z huby. Ještě že většina lidí je normálních a vybírají HW podle výhodnosti pro ně samotné a ne podle toho, že by se mohli stydět.
Idle spotřeba by by mohla být tak o 10W nižší. Nejlepší je, když se teploty elektronických součástek po zapnutí vzdalují od teploty okolí co nejméně. Dochází k nejmenším rozdílům v roztažnosti materiálů a tím je výrobek trvanlivější. Notebooky na trvanlivost moc nehrají. Pro výrobce jsou možná důležitější jiné parametry jako tloušťka, váha, hlučnost. Tam se pak CPU peče ve vlastní šťávě a dokonce poměrně často přichází na řadu throttling.
Undervolt se nedoporučuje. Tím, že si ten procesor sám automaticky hlídá napětí, to dost znemožňuje. Protože když zjistí, že má málo, takž z desky požádá o vyšší a tím se to stejně zkazí. Navíc tam pak dojde k tomu, že začne používat clock stretching (to je IIRC ta ochrana proti vdroop), což snižuje efektivní frekvenci, ale na reportované frekvenci to není vidět. Ta ochrana proti příliš vysokému napětí totiž vychází z napětí, které procesor požaduje, na z toho, které po aplikovaném undervoltu dostane. Takže CPU jde pomalej, aniž by to uživatel poznal (dokud neudělá benchmark). Je tam prý jenom minimální prostor na snížení napětí, než se tenhle fenomén dostaví.
Jestli má něco smysl, tak snížit tomu CPU limit PTT, pak v multithread zátěži pojede na nižších taktech/napětích. Ale singlethread takt/napětí se tím asi neomezí.
https://www.overclock.net/forum/28044514-post7.html
3700X má limit spotřeby (pro turbo) 88 W, což jde převážně (něco spotřebovává i IO čiplet) z toho jednoho CPU čipletu, který má 74mm2.
3900X a 3950X mají v turbu limit spotřeby 143 W, ale je to ve dvou čipletech 2x 74mm2, tj. 71,5 W na jeden CPU čiplet. Když se odečte spotřeba IO čipletu, tak by max. spotřeba CPU jader (toho 7nm křemíků) na jeden 7nm křemík měla asi být dost podobná. Takže pokud nebude slabý chladič, tak odvod tepla bude díky 2x ploše cca stejný a problém s chlazením by být neměl. Kde bude vyšší teplota, je asi Ryzen 7 3800X - podle toho, o kolik víc žere.
OC samozřejmě, to bude jiná, tam to bude limitující a asi člověk bude muset chladit IHS co nejlépe (takže ideálně voda), protože větší problém než celkový výkon chladiče bude přenos tepla z CPU do IHS.
A? Tad někdo kritizoval 50 v idle. To naprosto ničemu nevadí. 85 v burnu je horší, je to tak teplota, kterou by to nemělo opravdu raději nikdy přelézt, ovšem např. oblíbené I7-7700K mělo špičky i přes 90.
ALe u AMD to těch 85 nepřeleze se stock chladičem, tak jen záleží na chlazení sestavy a případně pak lepšího chladiče, aby se dostal ideální výkon. Což je naprosto stejné jako u Intelu.
Ja bych ti taky neco doporucil...zajdi si ke cvokari a rekni mu, ze zachranujes svet od nakazy jmenem Ryzen 3000 a ze ten problem je den ode dne vetsi...;)
Tady pak neco na uklidneni..
https://procesory.heureka.cz/
uzij si to :))