Když prosákla existence Ryzenu 5 7500F, vyvolal dost zájmu, protože levnější šestijádro s architekturou Zen 4 – vlastně zatím vůbec nejlevnější model pro platformu AM5 – v nabídce AMD dost chybí. Na chvíli naděje zkazilo zjištění, že se tento model má prodávat jen v Číně, ale pak následoval velký obrat k lepšímu, když byla oznámena globální dostupnost. Nicméně teď tato změna kurzu bohužel sama utrpěla korekci – až tak jednoduché to nebude.
Při onom oficiálním vydání web firmy uváděl ve specifikacích Ryzenu 5 7500F, že model je dostupný globálně. To i platí, ale je tu komplikace. AMD o něco později vyjasnilo, že dostupnost je poněkud nezvykle vymyšlená – na globálním trhu bude procesor k mání jen na OEM trhu, zatímco v Číně jak na OEM trhu, tak i v retailu. Toto je stejná strategie, jakou firma nasadila i u teď nově vydané grafiky Radeon RX 7900 GRE.
Retail znamená prodej v běžném maloobchodě ve formě samostatného zboží (typicky tedy v krabici, s klasickou zárukou). Tak, jak to obvykle probíhá, když kupujete hardware v e-shopu nebo i kamenném obchodě jako koncový zákazník. OEM trh znamená, že se hardware prodává většinou ve větším množství ve velkoobchodě nebo od dealera dalším firmám, které z něj staví celé počítače. Balení a provedení produktu alespoň oficiálně nepočítá s tím, že by ho dostal samostatně bez kompletace do celého PC koncový zákazník.
Toto jednoduše řečeno znamená, že u nás se nebude Ryzen 5 7500F dát koupit samostatně (alespoň ne normálně), místo toho ho najdete jen v hotových sestavách. Zejména asi od velkých výrobců PC, ale může jít i o menší regionální sestavovatele.
Je to zklamání, protože nejvíc atraktivní by asi tento model byl pro domácí stavitele, kteří vlastnoruční montáží z komponent tlačí cenu herních PC dolů, a zejména také pro upgrady, kdy se koupí jen část komponent. Pokud byste šli sestavu s Ryzenem 5 7500F koupit někam hotovou, asi to vyjde dráž a mohli byste alternativně sestavit svoji vlastní třeba už s modelem 7600, nebo 7600X.
Nicméně zůstává asi nějaká naděje. Zvlášť u procesorů není vždycky to popisované oddělení OEM a retailového trhu úplně na sto procent. V některých případech se procesory z OEM prodejního kanálu polooficiálně začnou prodávat v retailu – výrobce počítačů například může prodávat CPU, které zjistil, že nevyužije, nebo to je rovnou cílený přeprodej. U nás se takto dostaly do prodeje Ryzeny 4000G, které měly být jen OEM, ale nabízel je například Mironet (vedle malých e-shopů). Momentálně tedy nezbývá než doufat, že se takto nějak do české/slovenské distribuce Ryzen 5 7500F dostane. V delším horizontu se pak může stát, že AMD vypustí tento, nebo podobný model do běžného prodeje i oficiálně, ale to může trvat mnoho měsíců…
Zdroj: VideoCardz, Hardwareluxx