Tento týden AMD oznámilo dubnové vydání procesoru Ryzen 7 5800X3D, který podle ní bude „ultimátní herní CPU“ (nebo alespoň v rámci procesorů Ryzen, zda překoná Intel Core 12. generace, teprve bude muset ukázat). Toto CPU má ovšem jednu vadu na kráse pro nadšence – už máme potvrzeno že se více méně nebude dát přetaktovat. AMD prozradilo, že jde bohužel o vedlejší důsledek použité 3D V-Cache a jinde přetaktování blokovat nebude.
To, že procesor nepodporuje přetaktování, potvrdil Robert Hallock z technického marketingu AMD v interview pro web HotHardware a sdělil i oficiální zdůvodnění. Když se tato informace objevila poprvé, spekulovali jsme o tom, že čipletová cache osazená vrstveně nad čiplet s CPU jádry může zhoršovat chlazení a činit celek více náchylný k poškození vlivem vysokých teplot. Důvod je ovšem jiný.
Podle Hallocka čipletová cache nesnese vyšší napětí, její mez je zřejmě níže než u hlavního CPU čipletu. Jinými slovy je více náchylná ke zničení, které při přetaktování vždycky je určitým rizikem. Firma uvádí, že cache a tím celý Ryzen 7 5800X3D mají bezpečný limit napětí jen někde mezi 1,30 až 1,35 V. Ačkoliv by teoreticky mohlo stačit, aby software Ryzen Master a BIOSy desek jen prostě zavedly limit na napětí, AMD asi rozhodlo, že bezpečnější bude přetaktování omezit úplně. Asi je tu riziko, že by uživatelé často procesor začali přetaktovávat s očekáváním, že křemík zvládá podobné frekvence a napětí jako běžné Ryzeny 5000, a procesor tím zničili.
Zákaz přetaktování je součást toho, že Ryzen 7 5800X3D je první, skoro „demo“ použití technologie 3D V-Cache, kvůli čemuž je tu asi větší opatrnost. V dalších generacích se snad může povést tyto limity zvýšit a přetaktování bude možné.
Ryzen 7 5800X3D proto nepodporuje změnu násobiče CPU, tj. fixní nastavení frekvence, a změnu napětí. Také nebude podporované přetaktování pomocí PBO (Precision Boost Overdrive). Teoreticky je asi možné, že se třeba později po dalším testování a diskuzích omezení trochu upraví, ale toto je současná situace.
Co přetaktovat možné bude, je frekvence pamětí a frekvence Infinity Fabric. Ladění pamětí, ať už zapnutím profilů XMP, nebo ruční změnou časování, je tedy stále možné. Ve hrách se ručním laděním a přetaktováním pamětí na Ryzenech obvykle dá dosáhnout lepších přínosů než přetaktováním jader CPU, takže toto je důležité (nicméně přijdete o možnost mít přetaktovanou RAM a navíc i jádra CPU pro další menší bonus).
To, že 3D V-Cache nesnáší vyšší napětí, asi také vysvětluje, proč má Ryzen 7 5800X3D nižší frekvenci než běžný model 5800X3D, jeho maximální boost je jen 4,5 GHz proti 4,7 GHz u modelu 5800X. Nejvyšší jednojádrové boosty se totiž dosahují také při vysokých napětích podobně jako přetaktování. Ryzen 5800X3D asi tedy také používá při jednojádrovém boostu nižší napětí a proto se nedostane na tak vysoké frekvence.
Odklon od přetaktování a zamykání procesorů obecně prý nehrozí
Tento krok prý každopádně neznamená, že by AMD chtělo v budoucnu nějak víc přetaktování omezovat. Firma ho prý považuje za důležitou část výbavy a chce ho dál umožňovat. Ryzen 7 5800X3D by v tom prý měl být výjimka.
Zdroj: HotHardware (YouTube)