Ryzen a kryptoměny vytáhly AMD k slušnému zisku. Za Q3 2017 má tržby přes 1.6 miliardy

25. 10. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Tři měsíce zase uletěly jako voda a tak je tu období kvartálních zpráv o hospodářských výsledcích počítačových firem. Netypicky je v tomto kole s účetnictvím první hotovo AMD, kdežto uzávěrka Intelu přijde o pár dní později. Menšímu výrobci procesorů a grafik Q3 2017, neboli třetí čtvrtina roku, červenec až září, hodně přála.

Pokud se vrátíme do července, kdy AMD oznámilo tržby za druhé čtvrtletí ve výši 1,222 miliardy dolarů, předpokládala firma ve své prognóze, že v Q3 dosáhne někam na 1,5 miliardy. Proti tomuto „plánu“ je ale realita nakonec o hodně vyšší, reálné tržby za třetí čtvrtinu roku jsou nakonec 1,643 miliardy. Jde o vysoké číslo, jakých firma dosahovala jen před svou táhlou krizí, která trvá někdy od začátku této dekády. Ovšem je třeba pamatovat, že jde zatím jen o výsledek jednoho kvartálu, jenž je vždy je nejsilnější v roce, a hodně asi také přispěla kryptománie, která vyprodávala grafiky Radeon. Tento výsledek představuje 34% zlepšení proti Q2 a také 26% zlepšení proti loňskému třetímu čtvrtletí (to byly tržby 1,307 miliardy dolarů).

Při této úrovni tržeb by už mělo AMD být bez problémů ziskové a to se také stalo – firma měla 126 milionů provozního zisku a 71 milionů čistého zisku (7 centů na akcii). Marže také o něco málo stoupla, na 35 %. Zajímavý detail je, že firma přitom v tomto kvartálu zvedla investice do vývoje („RD“) asi o 10 %.

Výsledky za třetí čtvrtletí roku 2017 v porovnání s předchozím kvartálem a meziročně s Q3 2016 Výsledky za třetí čtvrtletí roku 2017 v porovnání s předchozím kvartálem a meziročně s Q3 2016

Ryzeny a grafiky jdou nahoru

Nebývale silný výsledek zajistily prodeje grafik těžařům, ale také silná poptávka po procesorech Ryzen na trhu volných komponent (tzv. „retailu“). AMD uvádí, že v mnoha velkých obchodech různě po světě Ryzeny dosáhly na 40–50 % tržního podílu desktopových CPU (viz ostatně dřívější zprávu o prodejích v německém MindFactory), byť u velkých OEM výrobci počítačů se šíří pomaleji. Díky tomuto má PC divize (Computing and Graphics) tržby 819 milionů dolarů, což je o 74 % lepší než před rokem. Divize měla provozní zisk 70 milionů dolarů.

Procesor Ryzen a čip Zeppelin, kterým je tvořen (Foto: Fritzchens Fritz) Procesor Ryzen a čip Zeppelin, kterým je tvořen (Foto: Fritzchens Fritz)

Tento obrat tak prakticky dotáhl tržby z čipů do konzolí, které v v třetím kvartále vždy masivně dominovaly. Loni měla divize CPU a GPU tržbu 472 milionů a divize Embedded, Enterprise and Semicustom (převážně živená konzolemi) 835 milionů. V Q3 2017 vynesla už jen mírně více než CPU/GPU, bylo to 824 milionů s provozním ziskem 84 milionů. Příjmy z konzolí totiž nerostou, ale spíš klesají, jelikož jejich ceny čipů se snižují. AMD v tomto kvartálu už mělo nějaké příjmy ze serverových Epyců, jejich prodeje se ale budou rozjíždět postupně. Výrobci serverů jako Dell a HP chystají uvedení svých systémů až v Q4 a větších rozmach má být poté hlavně v roce 2018.

Notebooky s APU Ryzen „za pár týdnů“, patentový obchod

V komentáři k výsledkům padlo ještě několik zajímavých detailů. AMD údajně během Q3 uzavřelo patentovou licenční dohodu, který by dle výsledků měla přinášet nějaké peníze. Asi ale nepůjde o velké částky a AMD ani neuvádí nic o tom, kdo je plátce (mohlo by možná jít o někoho z těchto soudních tahanic). Druhá zajímavost je zmínka o mobilních Ryzenech. AMD údajně už začalo během třetího kvartálu (tj. před koncem září) prodávat klientům APU Raven Ridge a co je důležitější, údajně by se již „během nadcházejících týdnů“ měly objevit první notebooky od Lenova, Aceru a HP (patrně Envy x360 15, který již stihl uniknout) – tato informace zazněla otevřeně v konferenčním hovoru. Větší množství notebooků s mobilními Ryzeny přijde až po novém roce, ale tyto by zřejmě měly být v prodeji ještě letos. Uvedení APU je tedy zdá se blízko.

Výroba Raven Ridge v továrně (zdroj: AMD) Výroba APU Raven Ridge v továrně (zdroj: AMD)

Výhled: tržby budou letos o miliardu vyšší než loni

Také výhled na celý rok nyní vypadá pro AMD lépe, podle vyjádření z konferenčního hovoru jsou předběžné výsledky před dřívějším očekáváními. Firma zvedla prognózu pro letošní rok, očekává teď růst tržby o víc jak 20 %. Na poslední čtvrtletí roku firma očekává tržby mezikvartálně nižší, jelikož v Q4 jsou vždy výrazně slabší prodeje čipů pro konzole: místo 800 milionů třeba jen 500 milionů, viz výsledky za Q4 2016 (kromě toho mělo loňské období 14 týdnů a to letošní jen 13, což je rozdíl 7 %). Tyto sezónní vlivy by měly vést k propadu zhruba o 15 % (s tolerancí +-3 procentní body), což by znamenalo tržby okolo 1,396 miliardy dolarů (rozptyl 1347–1446 miliardy). Meziročně by stále šlo o dobré 26% zlepšení, jelikož před rokem v Q4 AMD utržilo jen 1,106 miliardy. Marže má zůstat na 35 %.

ICTS24

Pokud by se AMD trefilo do středu odhadovaného pásma, mělo by za celý rok tržby 5,245 miliardy. Při těchto číslech by se už teoreticky i mohlo dostat i do celkových černých čísel a být ziskové, byť třeba hodně těsně. Jistě to ale nevíme, stát se ještě může cokoli. Proti loňsku (4,27 miliardy, ztráta 497 milionů) jde každopádně o slušné zlepšení, ale pro nějakou přesvědčivou a stabilní rentabilitu budou muset ještě narůst prodeje i ve slabších obdobích roku a bez pomoci těžní bubliny.

Efekt kryptoměn už pomalu polevuje

Ta by se údajně měla mírnit během běžícího čtvrtého kvartálu (což znamená, že by se mohla zlepšit také situace s cenami grafik středního proudu – jejich skladové zásoby v prodejní síti jsou nyní prý ještě pořád příliš nízké). Ale zatím těžko říct, zda to bude znamenat úplný konec žní, nebo poptávka ze strany těžařů v nějaké mírnější formě přetrvá a přidá AMD (ale také Nvidii) nějaký stabilizovaný objem prodejů navíc k jejich původnímu hernímu trhu.