Názor k článku Ryzeny 2000 se objevují v obchodech, uniklé parametry potvrzeny. Už víme i den vydání od dom324 - Očividně nemáte ponětí, co která napájecí kaskáda u...

  • 17. 3. 2018 20:16

    dom324

    Očividně nemáte ponětí, co která napájecí kaskáda u AM4 zásobuje. U "obyč" Ryzenu zásobuje Vcore kaskáda jádra tzn. většinu spotřeby, SoC napájí pouze IMC a některé podružné obvody - skrz SoC napájecí kaskádu jde max 5-10W (a to je fakt, změřený mnoha uživateli). U Ryzen APU SoC kaskáda zásobuje IMC i GPU, tzn. při přetaktování klidně 50-60W i více. Už vidíte ten problém?
    Že jsem si těch 100°C vycucal z prstu? Gamers Nexus testovali, jak se zahřívá dvoufázová napájecí kaskáda na Asus desce při přetaktování Ryzen APU. https://www.youtube.com/watch?v=vLMd-5yxTAc při 135°C se pc vypnul, protože zasáhla ochrana proti přehřátí. A jen tak mimochodem, určitě víte, že interní teplota mosfetu je o 15-20°C vyšší než ta externí (pouzdro), tudíž mosfety byly na 150°C. A jestli hodláte zpochybňovat metodiku GN, hodně štěstí.
    Ta Asus deska má o fous lepší mosfety než Gaming Pro Carbon, jediná záchrana Carbonu je, že má narozdíl od té Asus desky aspoň heatsink nad SoC kaskádou. Těch 100°C je více než reálných (a je ještě považováno za bezpečnou teplotu, problém začíná být až 120-130°C).
    Já jsem Carbon měl v rukách, pro Ryzen je to více než solidní deska, ale určitě bych na ní netaktoval Ryzen APU (běžného Ryzena klidně, s tím nebude mít ta napájecí kaskáda problém) bez hlídání teplot SoC kaskády.
    A že se napájecí kaskády začaly řešit až teď? Podívejte se na AM3+, většina desek neměla ochranu proti přehřátí a napájecí kaskády pak doslova vybuchovaly (není divu, když lidi na levných deskách taktovaly FX se spotřebou 150-200W).
    A GTX 590 je důvod, proč nVidia na všech nových kartách limituje max napětí a spotřebu. Recenzenti tehdy dostali odemknuté karty, a takhle to dopadlo https://www.youtube.com/watch?v=sRo-1VFMcbc podhodnocená napájecí kaskáda vypověděla službu.