Upgrade na AM5 zrejme este ako majitel MSI B350 dosky na par rokov odlozim.
V aprili sa aj MSI pridava do klubu:
https://www.msi.com/news/detail/MSI-AMD-500---400--and-300-series-Motherboards-Are-Ready-to-Optimize-the-Latest-Ryzen--5000---4000-Series-Processors139843
Ach jo, už zase ten mýtus že DDR5 mají horší latence než DDR4
DDR5 6400MHz CL32 = DDR4 3200MHz CL16
http://ramkalkulacka.wz.cz/
Socket AM5 je určitě třeba připravit na 170(230)W. To je rozumné rozhodnutí.
Bude tady s námi minimálně 5 let. 105(142)W by mu jistě nestačilo.
Že v první generaci bude jen jeden top model dosahovat 170W, to se dá předpokládat.
Ale s dalšími generacemi jich může přibývat a možná se dočkáme i 4 chipletového 24core 170W CPU do AM5.
Podpora DDR4 možná jen v první generaci (7000) jako low-end. Nevěřím že by si socket AM5 tahal podporu DDR4 pro dalších 5 let.
to bude IMHO daň za ten all core 5GHz model, který má nejvíce jader/vláken a ještě poběží na vysoké frekvenci. Jinak si myslím, že je Honza zbytečně skeptický, protože AMD zcela určitě nehodlá následovat Intel ohledně extrémního power limitu, když 24 vláknové CPU má TDP stále 105W ...
Včera jsem zjistil, že moje 1950X již prohrává v MT s notebookovým CPU 12900HX! Tak mne napadlo přesně dtto samé. ;-)
Asi vydržím do příchodu Epyc Genoa, po zkušenostech s Epyc Milan 7343 z mírně nižších boost taktů nemám obavu. Vyšší IPC Genoa patrně frekvenční deficit proti 59x5WX vyrovná a bylo by fajn posunout se k PCI 5.0 a DDR5.
Málo pravděpodobné, že bude 24 jader. Protože na to 2 kanály paměti ani při DDR 5 nemusí stačit. To že mají nižší takty při multi-jádrové zátěži je logické už energeticky a z hlediska chlazení, jenže je to náročné i paměťový provoz, samozřejmě se to liší dle typu zátěže, ale více zpracovaných dat se musí zapsat a více dat také načíst. Sice DDR 5 umožní větší datovou propustnost, ale výkon jader také roste a zvláště, když umožní 170 W modely držet vyšší takt. Vychází to i u EPIC a ThreadRipper PRO max 16 jarer na 2 kanály paměti. Nižší ThreadRipper je v tomto ořezaný. Ono je taky dobré si někdy přepočítat, kolik paměťové propustnosti a Watt na jedno jádro vychází, je to zjednodušené, protože to nebere v úvahu řadiče RAM, PCIe a další, ale orientačně to je zajímavé.
ehm... FX9xxx byl odsouzen a zesměšňován snad všude (už kvůli nutnosti mít spešl desku, schopnou ten proud dodat). Dokonce i fanda DéDé si nedovolil "opomenout" žravost. ????
http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/procesory-a-pameti/test-amd-fx-9590-9370-vs-intel-core-i5-4790-k-ostry-souboj-procesoru-ve-stredni-tride--11.html
Takže co... faktograficky a objektivně: to co tvrdíš, není pravda. Já osobně si Zen se 170W TDP téměř jistě nekoupím, pokud bude možnost koupit něco méně žravého a třeba jen o pár procent méně výkonného. Leda by výrobce garantoval možnost mít další power profil s menším TDP.
Jak u FX9590 tak u nadcházejících 170W modelů AMD buď přímo dodávalo vodníka a nebo jasně upozorňuje na nutnost výkonného chlazení. Intel jejich 200W+ modely cpe běžným uživatelům. Mně to tedy žíly trhá, když někdo lže. Chudáci BFU si koupí intel protože v testech podal dobré výsledky. Posadí na něj chladič za 500Kč a pak se divý že to hučí a nemá to výkon.
"To je amd, ta MUZE mit cpu 200w+ a nikdo nerekne nic (priklad fx9590 a ted tohle)."
Každý, kdo vyrobí CPU s TDP 200W+ může/bude mít CPU s 200W+. A mě osobně takové CPU do osobního PC nesmí.
Dále je to spíš otázka vhodnosti na danou aplikaci, resp. posouzení poměru "výkon v dané aplikaci/příkon/cena".
"Me je to jedno, tdp me nikdy nezajimalo, ale nekterym to trha zily… ????" - evidentně svým příspěvkem popíráte, že vás TDP nezajímá. Nebo běžně dáváte na odiv své názory na věci, které "vás nezajímají"? :D
These things, they take time. Pravda je taková, že s křemíkem už na limity narážíme prostě, však to snad vidí každý kdo se o technologie trošku zajímá.
Vzpomeň si, jak vypadaly první mobilní telefony, první počítače, notebooky.
Lepší a lepší procesy prostě nevedou ke kýženému výsledku - vyššímu výkonu při vyšší energetické efektivitě.
AMD zatím více vláken na jádro neplánuje. U běžných PC je to hůře využitelné a výkon na vlákno důležitější než počet vláken. A žádné info o 4. vláknech pro ZEN 4 ani v serverech nepadlo. I rozdíl mezi ZEN 4 a ZEN 4c bude menší než u velkého a malého jádra Intel protože vychází z jedné architektury a ne dvou. 4 vlákna tu jsou už dlouho a některé architektury s tím počítaly dřív, než se objevilo Pentium 4. Zatím nejdál je Power od IBM, který má 8 vláken. Ale taky IBM už dlouho nedělá pracovní stanice, pouze servery, mainframy (dokonce pro ně má speciální Z procesory) a superpočítače. A víc než 16 jader pro desktop mimo Hi End ThreadRipper se u ZEN 4 taky neplánuje.
Ano, to je pravda.
Předpokládám variantu že by některé modely Ryzen 7000 pasovali do AM5 a jiné do AM4.
Jestli ceny DDR5 nebudou klesat, tak AMD bude muset vydat verzi s DDR4.
Ale jestli klesnou během. pár měsíců, tak se Ryzenů 7000 s podporou DDR4 nedočkáme.
I přes to že mají řadič.
AMD se naučilo solidně utajovat, takže bych se nedivil že valná většina úniků je řízená. Pokud má tolik vzrůst spotřeba tak buď budou další jádra nebo stávající "ztloustnou". Ta cesta s vylepšeným SMT vypadá nejelegantněji jak zvýšit počet vláken a udržet efektivitu i při vyšší spotřebě.
Jde hlavně o to, že u Intelu nejvyšší modely i při větším počtu jader zvládají vyšší takty a to hlavně proto, že reálná spotřeba je dál od udávané. AMD by si škodila, kdyby se nepřizpůsobila. Stačí si uvědomit kolik energie na jádro vychází u 105 / 142 W 8; 12; 16 jádrového CPU. Je otázkou prestiže, aby procesor vypadal výkonně už na papíře a ještě navíc měl i reálný aplikační náskok na konkurenci. Navíc ty CPU jistě prodají.
V roce 2021 platilo že DDR5 mají horší latence a jsou drahé.
Dnes platí že cenově jsou nevýhodné, ale to se dá říct o veškerém High-endu.
Máš křištálovou kouli, že víš, že na konci roku 2022 tomu bude stále stejně?
Píšeš "latenci o trošek lepší". Latence je dnes stejná nebo o trošek horší.
Ale propustnost je dvojnásobná.
Pak píšeš "normální uživatele" Tím myslíš mainstream?
Já myslím (mohu se mýlit) že DDR5 v mainstreamu budou už letos. Jinak by se AMD dostalo do velkých trablů. Jako pojistku si nechali řadič DDR4 v Ryzenech 7000.
A proto jsou firmy, které vezmou nový výrobní proces, ale nevyužijí naplno maximální hustotu a mají možnost tak více upřednostnit takt nebo efektivitu. Přece každý výrobní proces kromě vyšší hustoty nabízí i nižší nároky na napájení a vyšší takt. A je na návrháři, co více využije. Navíc pokročilé pouzdření přináší další možnosti jak vylepšit energetickou účinnost i výkon.