Tento počin jsme zde již jednou zmiňovali (bylo to během veletrhu CES 2013). I bez toho je asi mnohým již jasné, že se jedná o revizi starší desky se značně jednodušším jménem Sabertooth 990FX (testovali jsme ji zde). Ze čtyř fyzických slotů plné délky zvládá PCI Express 3.0 trojice. Při osazení dvou by mělo být k dispozici po šestnácti linkách, se třemi dojde k rozdělení na ×16/×8/×8. Čtyřcestné SLI či CrossFire je možné, nicméně to již verzi 3.0 rozhraní PCI Express nevyužijete.
Pochopitelně zůstává čipová sada 990FX a SB950, jelikož pro socket AM3+ nic novějšího neexistuje. Čtyři sloty DIMM mají podporovat celkem 32 GB RAM, s rychlostí až 2400 MHz. Změna nastala u úložišť – všech osm portů SATA nyní běží rychlostí 6 Gb/s a totéž nově platí i pro oba externí porty eSATA.
Na PCB došlo k určitému přeorganizování. Hned si asi všimnete změněného chladiče jižního můstku, kterému přibyl jakýsi výrůstek pro větší tepelnou kapacitu. Zároveň je nyní pomocí heatpipe propojen s novým chladičem, jenž se usídlil na místě, kde měla starší verze slot PCI Express ×1. Pod tím najdete bohužel neupřesněný můstek, který má na svědomí ony sloty PCI Express 3.0. Manévry nastaly i na zadním panelu. Přibyly další dva porty USB 3.0 a tlačítko pro vymazání paměti CMOS, zmizel však port firewire.
Deska patří do speciální série, kterou Asus označuje TUF, a má jít o ten nejrobustnější a nejodolnější hardware, údajně zvládající tvrdé podmínky a vysoké teploty. Firma se tedy, jak už je obvyklé, chlubí různými exkluzivními součástkami s jakostí dle armádních či jiných kritérií (tisková zpráva hovoří o „serverovém“ testování). Pasivy mají například povrchovou úpravu CeraM!X, která má zvětšovat jejich efektivní povrch, od čehož si Asus slibuje lepší chlazení (zejména napájecí kaskády).
Dostupnost desky Sabertooth 990FX Gen3 R2.0 přímo v poli by měla údajně nastat zhruba v půli března. Cena ale asi bude vyšší než ještě rozumných tři a půl tisíce korun, na nichž začíná aktuální Sabertooth 990FX bez podpory PCI Express 3.0.
Zdroj: techPowerUp