Vědci ze Samsung Advanced Institute of Technology, Národní univerzity v Soulu a firmou Samsung SDI vyvíjející akumulátory se spojili a společně navrhli technologii, která by měla pomoci světu mobilních zařízení a elektromobilů. Přidává Li-ion akumulátorům vyšší tepelnou odolnost, větší kapacitu a potenciál pro rychlejší nabíjení.
Za zázrakem stojí grafenové kuličky, materiál podobný popcornu. Samsung je vypěstoval chemickou depozicí z plynné fáze, když v peci při teplotě 1000 °C zahřál nanočástice oxidu křemičitého spolu s methanem. Grafenové kuličky využil jako samotné anody, ale také coby ochranný film pro katody (LiCoO2 + Ni). Podrobnost najdete ve vědeckém časopise Nature.
V praxi technologie přinese o 45 % větší kapacitu akumulátorů při stejných rozměrech. Oproti běžným Li-ion článkům, které se nabíjejí zhruba hodinu (bez upřesnění kapacity), bude nabíjení díky grafenovým kuličkám trvat jen 12 minut. Akumulátory mají bez problémů pracovat i při teplotě 60 °C.
Kdy technologii potkáme v praxi? Jako u všech akumulátorových revolucí – nevíme. Až bude vše důkladně otestováno a připraveny výrobní linky. Samsung si zatím podal přihlášku k patentům na grafenové kuličky v USA a Koreji.