Po „nebinárních“ paměťových modulech (čímž se míní kapacity 12 a 24 GB) je tu další hardware dost nepravidelného charakteru. Už je to dlouho, co počítače nebo herní konzole zpestřovaly procesory s lichým počtem jader (Phenomy a Athlony X3, Xbox 360, nedávný pětijádrový Lakefield bohužel zapadl). Teď se to ale vrátí v telefonech – Samsung totiž chystá v příští generaci svých mobilních procesorů devítijádrový SoC složený ze tří klastrů jader s různými architekturami a počet jader se přestal držet tradičních osmi.
Samsung v poslední generaci mobilních procesorů neměl štěstí. Jeho 4nm výrobní proces dosahoval znatelně horších frekvencí a energetické efektivity proti 4nm procesu TSMC, což dost uškodilo Exynosu 2200 – prvnímu mobilnímu SoC, který měl grafické jádro s architekturou RDNA 2. Samsung potom v poslední generaci mobilů nahradil vlastní SoC čipem Snapdragon od Qualcommu.
Příště by se ale k vlastním procesorům mohl vrátit a jejich vývoj pokračuje. Firma teď chystá SoC Exynos 2300 (S5E9935, nyní má také kódové označení Quadra) a na čínském webu ITHome byly publikovány údaje ze zdrojového kódu ovladačů jádra tohoto SoC, které ukazují, co by byl zač.
Tři klastry, samostatné jádro Cortex-X3
Exynos 2300 je podle všeho navržený s devíti jádry. Má tři úrovně jader. Přítomen bude klastr úsporných malých jader Cortex-A510, klastr prostředních jader Cortex-A715 a jedno velké jádro Cortex-X3, což je architektura zaměřená na vyšší jednovláknový výkon. V minulosti bývala malá jádra čtyři a k tomu byla další čtyři jádra v klastru, který kombinoval tři prostřední jádra a jedno velké (X1, X2) pro jednovláknové úlohy. Samsung ale udělal to, že do tohoto výkonnějšího klastru dal plná čtyři prostřední jádra a ono „prime“ jádro pro jednovláknové aplikace vyčlenil samostatně do třetího klastru. Tak se celkový počet jader a vláken dostal na nezvyklých devět. Čtvrté prostřední jádro by mělo zvednout mnohovláknový výkon čipu.
Podle údajů z ITHome mají v Exynosu 2300 jádra takty 2,1 GHz v případě malých A510, prostřední A715 měla mít takt až 2,65 GHz. A nejvýkonnější velké jádro Cortex-X3 má běžet až na 3,09 GHz. Je to trošku pozadu za frekvencí 3,2 GHz, jaké dosáhly Snapdragon 8+ Gen 1 a 8 Gen 2 s jádry Cortex-X2 a X3 na 4nm procesu TSMC. Takže to vypadá, že Samsung kvůli méně pokročilému procesu opět nebude dosahovat tak vysoké frekvence jako Qualcomm (který se stále drží koncepce osmijádra s 1+3+4 jádry).
GPU s potenciálem Steam Decku?
Exynos 2300 podle informací ITHome opět má mít grafické jádro s architekturou (asi RDNA 2) licencovanou od AMD. Bude to tedy takový malý převlečený Radeon v mobilním telefonu, což by mohlo být zajímavé pro herní využití – GPU například podporuje akceleraci ray tracingu. První generace v Exynosu 2200 se označovala jako GPU Xclipse 920 a měla 384 shaderů (3 WGP / 6 CU), 24 texturovacích jednotek a 24 ROP. Exynos 2300 má mít výkonnější grafiku snad označenou Xclipse 930. Ta má mít 4 WGP / 8 CU neboli 512 shaderů, 32 texturovacích jednotek a 24 ROP. Frekvence má být maximálně 1,4 GHz. Bude ale samozřejmě záležet hlavně na frekvencích, které bude GPU schopné udržet v zátěži. Pokud by se je podařilo udržet stejné jako u Xclipse 920, byl by hrubý výpočetní výkon (a také výkon raytracingových jednotek) o třetinu vyšší proti předchůdci. Architektura je stále RDNA 2. Stejný počet 512 výpočetních jednotek má mimochodem i Steam Deck s custom APU Van Gogh.
Podle ITHome to ze zdrojových kódů vypadá, že další generace procesorů by také měla mít grafiku na bázi RDNA (ať už RDNA 2, nebo nějaké budoucí verze), ale bude už mít šířku 768 shaderů (6 WGP / 12 CU), jakou používají notebookové Ryzeny 7040 „Phoenix“. Toto GPU by se možná mohlo objevit v Exynosu 2400, v mobilech ale logicky poběží na nižších taktech, spotřebě a výkonu než v noteboocích.
Dočká se devítijádro nasazení do akce?
Není úplně jasné, zda se Exynos 2300 dostane na trh, protože některé informace mluví o tom, že Samsung masovou výrobu zrušil. To ale v tomto případě neznamená úplný konec. Samsung totiž spolupracuje s Googlem na vývoji mobilních procesorů Tensor pro telefony Google Nexus. Tyto SoC jsou svébytné, ale jsou založené na komponentách z Exynosů.
Je proto možné, že pokud Exynos 2300 nebude vyráběn, přesto se dostane na trh nepřímo v podobě svého sesterského čipu Tensor, byť ten bude do nějaké míry upravený. Otázka je, zda se do Tensoru dostane onen lichý počet jader – předchozí generace se dost vymykala použitím dvou jader Cortex-X1. Použití stejného GPU na bázi RDNA 2 je asi nepravděpodobné.
Zdroje: TechPowerUp, ITHome