Samsung Freestyle: Stylový projektor do obýváku i na cesty (recenze)

25. 8. 2022

Sdílet

 Autor: Radomír Kejduš
Tohle je tak trochu jiný projektor. Freestyle můžete používat v obýváku místo televizoru, ale také si jej nosit s sebou třeba v batohu. Slušné reproduktory má v sobě a pro napájení mu stačí powerbanka.

Freestyle má tvar válce s výklopným stojanem a pevné kovové tělo. Můžete jej tak nasměrovat na zeď i na strop. Na těle jsou pouze dva konektory, základní ovládací tlačítka má nenápadně hned vedle „lampy“ a pro ovládání slouží dálkový ovladač nebo mobil (nebo hlasem přes Bixby). K síti jej připojíte přes Wi-Fi 5. Pouzdro pro přenášení se prodává zvlášť a je velmi bytelné. Jen se do něj kromě kabelu nevejde už nic jiného, ani adaptér nebo středně velká powerbanka.

Přenosné pouzdro se prodává zvlášť, ale někteří prodejci jej dávají v ceně
Přenosné pouzdro se prodává zvlášť, ale někteří prodejci jej dávají v ceně
Adaptér se do něj již nevejde
Adaptér se do něj již nevejde

Technicky jde o Full HD při 60 Hz s podporou HDR10. Podle vzdálenosti od zdi lze zobrazit úhlopříčku mezi 75 až 250 cm. Světelný zdroj je LED a jde o typ DLP. Samsung udává svítivost 230 ANSI lumenů, nebo 550 LED lumenů s kontrastním poměrem 300:1.

To samozřejmě platí pro krátkou projekční vzdálenost, na dvou metrech to bude méně. Pomocí sondy jsem na dvou metrech naměřil v noci jas asi 25 nitů (kontrast pod 100:1), v praxi to na filmový zážitek stačilo.

microHDMI a USB-C pro napájení
microHDMI a USB-C pro napájení

V těle je integrovaný 5W reproduktor mířící do všech směrů. Na ozvučení filmu i v rámci středně velké místnosti to docela stačí. Můžete případně připojit i externí reproduktor, ovšem jen přes Bluetooth.

Ovládání přes aplikaci Smarthings
Ovládání přes aplikaci Smarthings

Další možností je připojení externího zdroje obrazu přes HDMI 1.4, respektive microHDMI (ale kabel není součástí balení), potom lze zvuk případně pustit i do jiných reproduktorů. Přenos audia přes HDMI eARC samozřejmě funguje. To už se ale dostáváme mimo běžné využití – Freestyle je totiž určený jako projektor typu vše v jednom a obsahuje operační systém Tizen. V podstatě jde o přenosný chytrý televizor, jen bez tuneru.

Vedle lampy jsou senzory pro korekci obrazu a základní ovládání
Vedle lampy jsou senzory pro korekci obrazu a základní ovládání
Během promítání je spotřeba 33 W
Během promítání je spotřeba 33 W

Konektor USB-C slouží jen pro napájení. Stačí vám běžný adaptér od smartphonu, takový dostanete i v balení. Nebo klidně powerbanka. Naměřená spotřeba během promítání je jen 33 W. Po vypnutí se projektor uspí a spotřebovává nějakou dobu 8 W, později klesne spotřeba na úroveň 1 W. Projektor není hlučný, i když ventilátor je samozřejmě trošku slyšet. Ze vzdálenosti půl metru jsem naměřil okolo 36 dBA.

Dálkový ovladač je stejný jako pro televizory
Dálkový ovladač je stejný jako pro televizory
Ruční korekce obrazu
Ruční korekce obrazu

Po zapnutí uvidíte na zdi/plátnu nabídku podobnou jako na televizorech Samsung. Možnosti Tizenu se proti televizorům příliš neliší, na výběr tak máte streamovací aplikace Netflix, Disney+, HBO Max či Amazon Prime Video. S výjimkou HBO najdete tyhle tři i přímo na dálkovém ovladači. Doinstalovat můžete třeba i Voyo nebo aplikace pro internetovou televizi.

Úvodní obrazovka
Úvodní obrazovka

V nastavení Tizenu lze upravit lichoběžníky i zaostřit obraz, obojí má ale Freestyle automatické. Stačí jej namířit na zeď a obraz se sám srovná. Senzory pro automatické ostření a rovnání lichoběžníku jsou vedle lampy. Nezafunguje to úplně vždy, asi dvakrát jsem musel úhlopříčky i ostrost upravit ručně, ale většinou jsem nemusel řešit nic a rovnou pouštěl film. Projektor také rozpozná barvu stěny, a pokud nemáte bílou, dokáže se přizpůsobit a upravit barvy. Výsledek není dokonalý, ale koukatelný je. Dobře to funguje u žluté stěny, ale čím více divokou máte výmalbu, tím se korekce povede méně.

Obraz ve dne
Obraz ve dne
Obraz po zatemnění
Obraz po zatemnění

Režimy obrazu

V základním režimu Standard jsou barvy mírně studené. Rozsah odpovídá přibližně sRGB. Vhodnější režim Film pak má barvy zase mírně teplé. Pokud se však připojíte třeba z notebooku přes microHDMI, projektor nabídne jiné režimy obrazu: Grafika a Zábava. To je nemilá vlastnost Tizenu, neboť Samsung ani u televizorů nepředpokládá, že by si někdo přes kabel z notebooku pouštěl film. Obraz lze i kalibrovat, ale u projektoru mi to přišlo nadbytečné

Barvy
Barvy
Režim Film
Režim Film
Režim Standard (default)
Režim Standard (default)

Pokud by nestačilo přehrávání filmů a seriálů, Freestyle má i několik vestavěných ambientních režimů. Na zeď může promítat západ slunce za oknem, plápolající krb nebo třeba svit měsíce. Je to trochu rozmařilé, ale své zákazníky si i tyto funkce najdou. Přechod mezi těmito módy ale provází probliknutí jasně bílé plochy. Tento rušivý prvek doufám Samsung odstraní v dalších verzích softwaru.

Hodnocení

Nikdy jsem domácímu projektoru nepropadl a dával přednost televizorům. Samsung Freestyle jsem si ale docela oblíbil. Jeho cena (Samsung jej prodává za 24 989 Kč) není malá, ale vcelku odpovídá schopnostem. Projektor má velmi jednoduché prostředí zejména pro uživatele, kteří už třeba mají od Samsungu televizor.

Po zapnutí před sebou máte prostředí Tizenu. Přes USB-C si bohužel nepřipojíte třeba externí disk, neboť tam vždy úřaduje napájení. Projektoru schází interní akumulátor, a bez externí powerbanky tak vůbec nepojede.

Freestyle by jistě šlo upevnit i na strop, ale jinak jde spíše o stylový projektor, který prostě položíte, kam potřebujete, a promítáte. Ani náhodou nenahradí televizor, ale když si chcete pustit seriál jinde než v obýváku (třeba na chatě), na to se hodí výborně. Velmi dobrý je vzhledem k velikosti celého zařízení i zvuk.

ICTS24

Zdroj všech snímků v článku: Cnews.cz

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.