Ono, toto je pořád jiná kategorie než desktopové CPU, takže jde nejvíc o pokrok pro smartphony, přesto kategorie nízkopříkonových 5-6W CPU pro konvertibilní notebooky a "ultrabooky" je při takovémto vývoji na dosah.
Přesto myslím, že zatím např. ty notebooky se Snapdragonem nebudou mít moc úspěch. A i do budoucna ta překážka s x86 aplikacema jen tak nezmizí, na druhou stranu pro řešení ve stylu chromebooků to může být dost blízká budoucnost.
Já osobně ARMu v noteboocích (a nedej bože v desktopech) vůbec nefandím. Takže doufám, že AMD s Intelem dotlačí současná konkurence k rychlejšímu vývoji a nenechají ARMová řešení aby jim šlapala na paty ve výsostně X86 vodách (a přál bych si, aby do x86 pokusila vlétnout Nvidia, ale to je asi nereálné).
x86 respektive x86-64 je svazane patentama, ktere Intel a AMD sdili, nikdo jiny nema sanci.
ARM tvrde stiha predevsim Intel v jejich Atomove rade notasu. Ovsem vykon Atomu je tak tragicky, ze je to nepouzitelne tak jako tak. Na Core i-U a na RyZen Mobile se ARM absolutne necape. Taky si myslim, ze ty ARM notasy neuspejou teda mimo chromaky, ktery jsou dobry leda jako hracka pro deti.
Koukal jste se na ten obrazek z anandtechu? Pokud ano, pak zjistite, ze se M3 naramne podoba treba Intel Sandy Bridge. A SB neni tak spatny svab. IIRC moderni intel zvetsil sirku ze 6 na 8. Ohledne sirky je tedy M3 v pohode, otazka je jak to bude s vyspelosti pametoveho systemu, cachi a branch prediction. Pokud bude dobry, nevidim duvod proc by nemohl jit i na desktop.
Všudypřítomnost SF (pro řadu lidí často jejich první osobní počítač) dá vyrůst generacím pro které při jejich stylu využití nemusí být Android/iOS chápán jako omezující (svět PC/NTB) jim bude cizí/vzdálený. Náročné úlohy zpracování může převzít časem cloud, poskytující pro dané činnosti násobně více výkonu než průměrný NTB/PC. Rozvoj komunikací pak může setřít rozdíl mezi lokálním/vzdáleným zpracováním.
Sám víte, že to není tak jednoduché.
Před reálnými testy se nedá mluvit o vyspělosti oné architektury ve smyslu, že by třeba byla třeba alespoň teoreticky použitelná pro vysokopříkonové procesory, s příkonem po OC přes 100W, to je jiná liga a ta architektura není ani pro tento účel vytvářena.
A i pokud by ona architektura skutečně takto použitelná byla, představit si PC hry nebo některé desktopové aplikace na ARMu, je v tuto chvíli docela sci-fi kvůli samotné x86 instrukční sadě, na kterou je toho příliš mnoho vázáno.
Pokud bychom vyšli z předpokladu, že vše použité v dané generaci CPU je předmětem podaného/uznaného patentu, pak vzhledem k (20leté?) ochranné lhůtě by se za cca 2+ roky již mohlo blížit vypršení patentové ochrany x86_64 (nakolik jsou podstatná modernější schopnosti SSEx/IOMMU/... je věcí jinou).
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_general-purpose_CPUs#Timeline_of_events
S tím docela souhlasím.
Můj (čistě osobní) odhad je takový, že se postupně notebooky jako takové rozdělí, v poměrně dohledné budoucnosti, na dvě výrazně odlišné skupiny.
První zůstane věrná klasickému desktopovému prostředí s plnou verzí Windows. Hlavními zástupci budou herní notebooky, pracovní stanice a korporátní třída notebooků vedená ThinkPady a třeba Delly. Určitě v této skupině budou i třeba nějaká 2in1, a podobná zažízení, ale spíše vyjímečně, a kdo bude chtít takovýto notebook v mainstreamové cenové skupině, bude mít asi postupně o dost menší výběr, než dnes. Nedivil bych se vyšším příplatkům za ony plné Winy...
Druhá skupina přejde na systémy ve stylu Chrome OS, nebo Win 10 S, které se sice v tuto chvíli zásadně liší, ale směr vývoje je stejný. Vymizení desktopového prostředí a "svobodné instalace čehokoli", přechod buď na výhradě prohlížečové prostředí, což je cesta Chrombooků a vzhledem k rozvíjejícím se možnostem prohlížečů, cloudu, atd, nemusí být vůbec slepá. A nebo "applovská" cesta Win 10 S a směřování do Storu a omezeného, ale "blbuvzdorného" prostředí. Nevím za jak dlouho, ale jsem názoru, že toto se v budoucnu stane klasickým mainstreamem pro mnoho lidí a zde právě mají šanci se prosadit i ARMové procesory.
A přesně jak píšete, toto asi bude cesta "smarphonových generací", kdy děti dnes umí s mobilem, nebo tabletem daleko dříve než dostanou do ruky myš.
Já jsem vyrůstal na Win 95 a 98, standartní desktopové prostředí je pro mě něco úplně základního. A ač jsem pořád mladší generace a o IT svět se zajímám od mala, jsem asi v tomto docela staromódní, protože jsem i po letech nepřišel smartphonům nijak zvlášť na chuť. Kromě funkce "mobil" mi smartphone slouží prakticky jen jako nouzový internetový prohlížeč (častě stejně jen wi-fi hotspot pro notebook) a mobilní appky mě moc nechytly. Takže v tomto jsem "stará škola", všude možně tahám klasický notebook, když chci fotit vytáhnu zrcadlovku, tablet ani 2in1 nemám a neplánuji kupovat.