Nepřijde mi, že by přímé bílé světlo mělo nějaký přínos pro LG.
Fakta:
Modré body:
Samsung - modrá dioda
LG - modrá dioda - fosfor - modrá matrice
Červené body:
Samsung - modrá dioda - kvantová tečka
LG - modrá dioda - fosfor - červená matrice
Zelené body :
Samsung - modrá dioda - kvantová tečka
LG - modrá dioda - fosfor - červená matrice
Bílé bod :
Samsung - složení RGB
LG - modrá dioda - fosfor
Jako nevidím zde , že by LG mělo min ztrát ve světelném toku aspoň co se týče vrstev.
Naopak řešení Samsungu mi přijde geniální.
Kvantové tečky potřebují modré podsvícení a z modré pak dělají zelenou a červenou. Modrá prochází přímo (u LG dioda - fosfor - modrá matrice).
A jelikož organické diody mají modré podsvícení, je to prostě perfektní kombinace.
Prostě řešení Samsungu je elegantní.
Nevypada to dobre, mene tovaren budou drazsi LCDecka. :-/
OLED nechci, musite furt kmitat, neni to takovy problem u televize, ale treba hrani nekterych typu her, kde se zrovna akcne nemeni obraz, to bude stejne blbe jako u tech mobilu.
Uvedomil jsem si to na srovnani mobilu mamky a meho. Teda chvilku po sobe kupovane SGS3 Neo a SGS4. Oba jsou AMOLED a zatimco ja furt menim obraz, tapetu na plose mam cernou, displej je i po letech ok, mamka, ktera pouziva mobil trochu jinak a spis ji tam sviti statickej obraz, ma mobil vypalenej uplne silenym zpusobem. Neco takoveho clovek fakt nechce a u televize nebo monitoru tuplem ne.
Však ještě nedávno se smál Applu, že iPhony nemají sluchátkový jack. Teď už není ani na Galaxy Note10, tak posměšné reklamy smazal. :) https://www.cnews.cz/galaxy-note10-jack-samsung-apple-odstranil-videa/
Teoreticky to dává smysl, aby že by to řešení Samsungu mělo být lepší. Pochybnosti ve mě ale budí to, proč na takový návrh dosud nepřišlo LG. Kvantové tečky totiž u highendových LCD mají taky, jen tomu říkají Nano Cell. Princip je ale podobný jako u QLEDu. A z těch zkušeností by je přece musel napadnout to také spojit dohromady, aby zjednodušili a zlevnili výrobu.
Kvalita obrazu je u OLED fantastická, také veci ako efekt špinavej obrazovky, špatná uniformita podsvietenia alebo zmena farieb/jasu/kontrastu pri zmene uhla neexistujú. Maximálna čierna je lepšia ako u plazmy bez presakovania kontúr v ostrých prechodoch.
LG má implementovanú 4-stupňovú ochranu :
- nastaviteľnú priehľadnosť loga TV staníc
- jemný posun
- priebežné krátkodobé čistenie pri vypnutí
- hlbková údržba - tú doporučí telka, ak je potrebná, mám OLED asi 7 mesiacov, elektronika neupozornila na nutnosť údržby ani jedenkrát, obraz je čistý. Jediné čo občas spustím je dynamické vzorové video nahraté v pameti telky od výrobcu.
snajprik má pravdu, aspoň teď u těch nových Samsungů...
Tady máš článek i s obrázky:
https://www.svethardware.cz/samsung-investuje-11-miliard-dolaru-do-panelu-qd-oled/50426
Filtr pracuje tak, že potlačuje intenzitu světla určité části spektra. Optické prvky, které využívají fotoluminiscence , změní energii dopadajícího fotonu tak, že foton ekcituje elektron do nestabilního stavu s vyšší energií, následně se elektron vrací do stabilního stavu, který má ovšem vyšší energii, než byl původní stav. Tak dochází ke konverzi modrého světla na nižší frekvence, jako je zelená a červená:
https://en.wikipedia.org/wiki/Photoluminescence
Pokud autor odkazovaného článku píše, že RGB filtr využívá kvantové tečky, tak prostě čtenáře zcela zbytečně plete, neboť kvantové tečky využívá frekvenční konventor. Ostatně v následující větě mluví o kvantově tečkovém frekvenčním konventoru. Klidně bych se vsadil, že o tom, co popisuje, nemá zrovna nějaké hlubší znalosti.