Samsung rozšíří výrobu pamětí DRAM, převis poptávky přesto udrží ceny vysoko

29. 1. 2015

Sdílet

 Autor: Redakce

Asi nebudu jediný, kdo si dnes obrazně řečeno rve vlasy, že se v roce 2012 nepředzásobil paměťovými moduly, než začalo setrvalé nafukování cen tohoto artiklu. Současné ceny jsou už dvouapůlnásobné (a to ještě nemluvím o DDR4). Bohužel to nevypadá na nějaké velké zlepšení, jelikož výrobci drží produkci nízkou, aby poptávka hnala tržní cenu nahoru. Určitým světlem v této temnotě by ale mohlo být, že Samsung – jeden z největších producentů – se naopak rozhodl kapacitu výroby zvýšit, což by mohlo mít efekt opačný.

Už v létě vyvolal Samsung „obavy“, že by mohl ostatním výrobcům vysoké ceny narušit. Společnost totiž ohlásila, že ke svým stávajícím továrnám vyrábějícím DRAM přidá další linky. Ty měla získat konverzí svého provozu Line-17, původně určeného pro výrobu logických čipů (procesorů a tak podobně). Vzhledem k vysokým cenám pamětí ale padlo rozhodnutí zde raději vyrábět DRAM. Nyní Samsung dělá zainteresovaným vrásky na čele opět, neboť ohlásil, že tato nově otevřená kapacitu bude ještě vyšší, než bylo v plánu.

300mm křemíkový wafer (Zdroj: IBM)

Původně se počítalo s tím, že Line-17 bude vyrábět měsíčně 40 000 waferů. Nově ale Samsung zveřejnil plán zde vyrábět až 60 000 waferů za měsíc. Zvýšení kapacity by mělo proběhnout letos, oněch šedesát tisíc má být produkce ke konci roku 2015. Pro nás zákazníky by měla mít zvýšená produkce pamětí pozitivní dopady, neboť zvýšení produkce vede k nižším cenám (jelikož je na trhu větší nabídka). Historicky největší propady cen RAM byly vždy způsobeny právě přezásobením či vybudováním nadbytečných výrobních linek. Samsung zřejmě kalkuluje s tím, že díky vyššímu výstupu ubere tržní podíl konkurenci a vydělá víc, i když se tím průměrné prodejní ceny zhorší.

Ačkoliv nová továrna, navíc s produkcí zvýšenou o 50 %, by nějaký vliv v tomto směru mít měla, asi bychom měli krotit očekávání. V celkovém objemu trhu s DRAM to totiž asi zas tak významný kopanec nebude. Podle ostatních výrobců DRAM nebude dopad na celkovou úroveň nabídky zas tak velký, a produkce bude za poptávkou ještě stále zaostávat. Impuls, tlačící ceny nahoru, tedy vytrvá. Taková očekávání mají například firmy Inotera a Nanya, které měly letos z DRAM rekordní tržby. Obě firmy očekávají „zdravý a stabilní“ (což pro nás zákazníky znamená drahý) rok také letos. Zřejmě tedy nějaké vlastní navyšování kapacit, které by rozproudilo konkurenci a srazilo ceny, samy nechystají.

Paměti, vyrobené Samsungem na 20nm procesu

Z našeho počítačového pohledu je tu ještě jedna věc, která může přínos nové továrny vyrábějící pro Samsung pokazit. V současnosti jsou totiž paměti DDR3 určené pro PC méně výnosné než speciální paměti jako je třeba LPDDR3 pro mobily. Firmy tedy mají snahu se tlačit spíše do tohoto lukrativního segmentu (udělala to právě zmíněná Nanya). Je proto velmi pravděpodobné, že onen závod Line-17 začne vyrábět ne DDR3 a DDR4, ale mobilní paměti. Produkce (a nabídka) pamětí pro PC by se tím pádem nezvýšila a rozjezd nových kapacit by měl na počítačové paměti jen nepřímé dopady.

 

bitcoin školení listopad 24

V našich končinách se navíc bohužel projeví slábnoucí euro a na něj navázaná, a tudíž také klesající Koruna. V průběhu roku tak asi nejen paměti, ale i všechny komponenty budou zdražovat. Případné pozitivní projevy zvýšené produkce DRAM tedy asi padnou jen na zmírnění tempa, s jakým ceny paměti půjdou nahoru.

Zdroj: DigiTimes