Android je však velmi univerzální a aktualizace tak spadají do kompetencí samotných výrobců hardware. Ti jediní totiž dokáží odladit všechny potřebné ovladače a často si přidají i vlastní nadstavby GUI. Problém je, že většina výrobců se k aktualizacím staví laxně – zařízení tak nedostávají systémové záplaty přímo od Googlu a stávají se zranitelná. Kupříkladu Android 4.3 a starší je dnes zranitelný velmi snadno a dle statistik Googlu stále běží na 30 procentech zařízení.
Android – zastoupení verzí 2016/01
Vůbec největší podíl má Android 4.4 se 36 procenty trhu a na nejnovější verzi 6.0 Marshmallow zbývá zatím jen 0,7 procenta. S tímto stavem se rozhodla skoncovat nizozemská organizace na ochranu spotřebitelů Consumentenbond, která informovala Samsung, že nedodržuje příslib dvouletého přísunu aktualizací u jiných telefonů než vlajkových lodí. Na dopis však neobdržela odpověď.
Přibližně 82 % zařízení od Samsungu po dvou letech nemá aktuální Android, což samozřejmě může tlačit spotřebitele k pořízení nových přístrojů. Samsung však zákazníky ani neinformuje o bezpečnostních rizicích. Dle průzkumu trhu jsou na tom jiné společnosti ještě hůře (kupříkladu Huawei), ale nizozemská organizace se rozhodla zažalovat právě Samsung jakožto dominantního hráče na trhu. Jestli se akce podaří, může vzniknout velmi důležitý precedens.
Zdroj: Forbes