neviem preco autor clanku tak "podciarkuje" cenu, resp. "brutalne" zvysenie ceny.
toto je produkt urceny pre firmy alebo velke spolocnosti, nie pre beznych userov. tam si tento CPU "zarobi na seba" velmi rychlo.
a kedze konkurencia je na tom o dost slabsie a zaroven sa zvysili aj ceny vyroby, tak si mozu dovolit cenu zdvihnut oproti minulej generacie.
Pan Olšán považuje HEDT a WS za jedno a to samé. Já v tom tedy vidím velký rozdíl.
HEDT má mnoho významů. Nejvýstižnější je Horor Errored Desktop Tragedy.
V původním významu to intel prezentoval jako Enthusiastic = nadšenecký.
Ani samotná AMD nikde nespojuje WRX80 s HEDT.
WRX80 je pro uživatele, které počítač živý.
Investice pár tisíc dolarů je pro ně směšně malá. Software, který na tom provozují, stojí často desetkrát tolik.
Nadšenci jsou něco úplně jiného.
Konstatování "Je ale pravda, že nic výkonnějšího na trhu doteď není." ve spojení s faktem, že AMD již není považováno za {"něco horšího", "z nouze ctnost"}, vede k těmto velmi sebevědomým cenám.
Chtělo by to silnější konkurenci - ideálně aby se AMD s Intelem v půlročních intervalech přetahovali o pomyslný trůn a AMD mělo zároveň dostatečné výrobní kapacity. Jenže víme jak je to s "aby kdyby"...
Je to asi dusledek toho, ze kvuli zavazkum v Custom musi vyrabet miliony APU pro konzole s marzi v radu 1US$/1mm2_7nm a tak to holt musi vykompenzovat prodejem ThrPro (cca 6US$/1mm2_7mm2). Kdyby meli dostatek vyrobnich kapacit mohli by stanovit cenu s ohledem na maximalizaci obratu/zisku.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nab%C3%ADdka_a_popt%C3%A1vka#/media/Soubor:Nab%C3%ADdka_popt%C3%A1vka.png
Souhlasim, navic ani veskery software, ktery ma deklarovano, ze je pro masivni multithread optimalizovan, nakonec ty Threadrippery neumi vyuzit.
Stalo se to znamemu, pracuje doma s podobnym softwarem a vysledkem byl zklaman. Program je proste nad 12 jader zcela neefektivni a tak znamemu prisla investice do Threadripperu vnivec.
Tyhle TR PRO jsou proste workstationova zalezitost do strednich a velkych firem, ktere maji masivni multithread u vyrobcu jejich softwaru pojisteny a nejen teoreticky deklarovany. A takovy soft stoji vic penez nez ta PC stanice.
Pro AMD by byl nesmysl konkurovat ted pred vydanim Zenu 4 jeste TRipperem. Proc by si AMD ubirala budouci zisky?
Podobne to nakonec vypada dnes u aut.
Nesou cipy, aut se v dusledku toho vyrabi malo, co udelali vyrobci.
Navysili ceny aut, tak ze je skoro nikdo nechce. Lidi si za takovou cenu rozmysli kupovat Skodovku a Skoda je zas rada, ze ty jejich auta, ktera by stejne nedokazali vyrobit, lidi nekupuji.
S Threadripperem je to stejne, AMD to prodavat nechce, ale zaroven nechce nastvat fanousky, ze to neprodava vubec. Tak holt to udelali tak, aby si to koupili opravdu jen ti nejmovitejsi zakaznici a ostatni o to ztratili zajem.
Monopolního... vsadím se, že i při tom rozdílu ve výkonu se v době Threadripperu 3000 stejně prodalo mnohem víc pracovních stanic s Intel Cascade Lake a teď proti Ice Lake to nesjpíš bude podobné, protože setrvačnost OEM thru, omezená nabídka modelů WS, pozice na trhu a tak dál. Ono AMD určitě ten trh na počet prodaných kusů vůbec neválcuje, ale asi je mu to teď jedno, protože stejně asi nestíhá vyrobit všechny Epycy, které by trh dokázal sežrat.
Vzdyt to TDP jde nejmene ze ctyr chipletu (min. 4x 82mm2 ~ 328mm2) a IO die (plocha snad 300mm2+ s max. 50W). Takze na jednotlive chiplety prakticky zbyva <60W (<30W u 64c modelu). Se spravnym chladicem (IceGiant ProSiphon Elite) to uchladit udajne neni problem, i v PBO pri ~400W. https://youtu.be/fif2taN_GMg?t=529
Než budete příště házet zase těmi silnými výrazy:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Monopol
"SIMPLIFYING THE PLATFORM"
Dále v textu se sice píše o unify, ale je to zjednodušení tedy konec jedné platformy. Slučováním bych to nenazval. To byla od AMD nešťastně zvolená slova.
Nadšenci si kupují Ryzeny.
Na práci je TR.
Ano HEDT je mrtvé. Ale to už od doby kdy vyšel první Ryzen.
První TR také neměli označení HEDT.
Nenaplňuje AMD v HEDT segmentu skoro všechny body jak je to definováno například na Wikipedii (má stačit jeden)?
Stanovuje ceny (kdo stanovuje ceny za 32c/64c x86_64 CPU do WS?)
Vysoké vstupní bariéry (je někdo schopen ve střednědobém horizontu přijít s altenativou?)
Jeden prodávající (všechny x86_64 CPU od určité úrovně výkonu dodává pouze AMD)
Cenová diskriminace (upřednostnění OEM výrobců WS před maloobchodem/DIY)
Maximalizuje profit (dostupnější platforma s patrně nížší marží TRX40 byla ukončena)
Takovy 7443P je bez DPH neco pres 36kKc (nejlevnejsi MB s PCIe 4.0/3200MHz cca 18kKc). Co muze byt problem je zavislost beznych GK na napajeni z PCIe slotu (serverove jsou typicky krmeny přímo z PSU) a jen malo serverovych MB ma aspon pomocny PCIe 6pin (např. ROMED8-2T?).
Zen3 je mrtev, tak by mne spis by me zajimalo kam se cenove posune jeho pripadny Epyc Genoa nastupce a SP5 MB. Narust IPC asi nebude vyznamny, ale uspornejsich 5nm by mohlo dat par set MHz v base/boost a vymazat tak frekvencni naskok ThrPro5xx0.
Patentová ochrana v USA nyní platí 20 let. Takže například řada x86_64 technologií (původní z 1999) již patrně ani není předmětem paten. ochrany. Možná právě i proto oba výrobci přidávají další a další sety instrukcí, aby tyto mohly (díky patentové ochraně) omezovat úplnost případných emulací. U dvou nejsilnějších hráčů Apple/Microsoft si asi AMD/Intel nedovolí jít proti nim (Rosetta2, Windows@ARM), ale na malé hráče musí být přísnost. Nativního třetího konkurenta x86_64 se asi nedočkáme nikdy a s emulací (překladem) to vzhledem k neschopnosti ARMu výkonově se odpoutat i při nativním běhu to jen tak nebude a roztříštěnost/uzamčenost ARM řešení tomu také vůbec nepomáhá.
Pozadavky na CAD/CAE a NLE se docela lisi (u NLE o dalsi ztratovou kompresi a latenci v ceste asi malokdo stoji), nemluve o rade vyuzivanych vystupnich karet a periferii.
https://www.blackmagicdesign.com/products/decklink
https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/panels