Se Synology na CeBITu a unikátní rozhovor s Allenem Kao o DSM

18. 3. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Jak jsem již nakousnul v příspěvku v blogu, pozvánka od společnosti Synology byla letos rozhodujícím faktorem pro návštěvu CeBITu v Hannoveru. Zaujala mne možnost posedět a popovídat si s Allenem Kao (Software Development Group Director), který je zodpovědný za vývoj software pro síťová úložiště. K tomu se ještě vrátím, pojďme se nejprve ale společně podívat na stánek Synology.

Najít stánek Synology nebylo vůbec těžké, nacházel se v Hall 2 kousek od severního vstupu  a logo společnosti bylo vidět už z veliké dálky. Na místo jsem dorazil s asi dvacetiminutovým předstihem, Allen Kao v tu chvíli nebyl k mání, rozhodl jsem se tak trochu blíže podívat na vystavované produkty.

Synology na CeBITu
Synology na CeBITu

 Synology na CeBITu Synology na CeBITuSynology na CeBITuSynology na CeBITu

Úložiště pro každého

Stánek byl rozdělen do logických sekcí, jejich cílem bylo ukázat, že Synology má úložiště opravdu pro každý typ nasazení. K vidění tak byly modely s jedním diskem pro nenáročné domácí uživatele, ale také mnohadiskové redundantní sestavy do racku pro nasazení v enterprise segmentu, stejně tak i dohledové systémy.

Synology na CeBITu Synology na CeBITu Synology na CeBITu Synology na CeBITu Synology na CeBITu Synology na CeBITu Synology na CeBITu Synology na CeBITu Synology na CeBITu  

 Synology na CeBITu Synology na CeBITu Synology na CeBITu Synology na CeBITu Synology na CeBITu

Nechyběly samozřejmě ani ukázky reálného nasazení, s možností si „osahat“ webová rozhraní a přidružené aplikace. K dispozici byly jak počítače, tak i chytré mobily a tablety všech obvyklých platforem (iOS, Android, Windows Phone).

Staří známí i nováčci

Na výstavě nechyběl nikdo z trojice DS213, DS213+ a DS413, které jsme pro vás otestovali. To ale rozhodně není vše – DS213air s integrovaným Wi-Fi modulem (o kterém jsme vás taktéž informovali), o něco slabší (a rozměrnější) DS213j, osobně mě však nejvíce zaujal DS713+.

Synology na CeBITuSynology na CeBITu Synology na CeBITu Synology na CeBITu

Název by ve vás mohl vyvolat dojem, že se jedná o sedmidiskové úložiště, ve skutečnosti však pojme disky pouze dva. Má však dvě síťové karty a podporuje Link Aggregation, dle interních testů Synology by měl být tento model schopen čtení až 202 MB/s, zápis se pak zastavil na 135 MB/s.

   Synology na CeBITu Synology na CeBITu

Z větších úložišť byly přítomny modely DS1513+, DS1813+ a DS2413+, ty už jsou ale na domácí využití trochu přehnané. V porovnání se svými předchůdci využívají nové diskové moduly s bezšroubkovou montáží, měly by být tišší. První dva zmíněné pak nově poskytují hned čtyři síťové karty.

  Synology na CeBITu Synology na CeBITu  Synology na CeBITuSynology na CeBITu

Mezi absolutní novinky také patří dvoudiskový NAS Synology DS714, který taktéž využívá nové bezšroubkové moduly, spoléhá na nový Intel Atom CE5315 (1,2 GHz  SoC). Má jediné síťové rozhraní, má ale také HDMI, díky kterému z něj můžete vytvořit multimediální centrum. V prodeji by se měl objevit zhruba v polovině letošního roku.

Synology na CeBITu
Synology DS714

Notných změn se dočkal také NAS bez disků – USB Station 3. Oproti předchůdci je výrazně menší. Umožnuje připojit různá USB zařízení do stávající sítě skrz gigabitový Ethernet, nabízí dvojici USB portů (USB 3.0), na přední straně je pak čtečka SD karet. Na spodní straně je ještě slot pro microSD kartu, na které je operační systém. Údajně je možné tuto kartu však nahradit rozměrnějším modelem a volné místo využít pro sdílení dat.

Synology na CeBITu
USB Station 3

 Synology na CeBITu Synology na CeBITu

 

Synology na CeBITu

Rozhovor s Allenem Kao

Po prohlídce stánku došlo i na slíbený rozhovor. Společně s Allenem Kao si s námi na pár minut sednul i Mark Hong (Product Marketing Specialist). Ze začátku jsme trochu bojovali s angličtinou (moje „čengliš“ versus „číngliš“), nakonec jsme ale našli společnou řeč.

Povídání se vedlo v duchu nových modelů, výhledů do budoucna a samozřejmě vývoji operačního systému jako takovému. Níže naleznete volný překlad očesaný o zdvořilostní fráze.

DSM v současné době neumí zálohovat ze vzdáleného umístění na NAS (typicky sdílená složka na Windows klientské stanici) pomocí plánované úlohy v DSM. Místo toho musím využívat aplikaci (Data Replicator 3 či jiní řešení třetích stran). Chystá se v tomto ohledu nějaká změna? Proč to tak vlastně je? U jiných (konkurenčních) NAS je to zcela běžné.

Není problém tuto funkci zahrnout do dalších verzí DSM, stejně tak i zálohy z FTP serverů. Fakt je, že aktuálně to možné není, a to ani v DSM 4.2. Je však otázkou, nakolik je tento způsob potřeba – Data Replicator podporuje různé typy záloh.

Naším cílem je uživatele naučit, aby svá data ukládala primárně na NAS. V takovém případě se počítač stane jen jakýmsi klientem, který veškerá potřebná data získává z úložiště a zálohování stanic je potom bezpředmětné. Pro všechny případy k úložištím nabízíme i Data Replicator.

Synology Data Replicator je jakožto zálohovací řešení funkční, přesto svým vzhledem (i funkčností) za DSM značně zaostává. Dočkáme se v dohledné době nové verze?

Data Replicator je nyní k dispozici v třetí verzi. Přiznám se, že není pro nás prioritou, aktualizace vydáváme pouze tehdy, když je nalezena nějaká chyba. V současném plánu není nějaká větší aktualizace této aplikace v plánu, naopak se snažíme zdokonalit Cloud Station a další služby tak, aby Data Replicator nebyl vůbec potřeba.

V současné době v úložištích využíváte tři různé architektury – ARM, x86 a nově i Freescale. Díky nové architektuře sice úložiště nyní podporují velmi úsporný režim, má to i své nevýhody. Existuje celá řada doplňků, které nejsou pro provoz na Freescale kompilovány. Jeden příklad za všechny – DVBLogic. Budete tyto procesory využívat i pro příští generace, případně hodláte některou architekturu vypustit? Poskytujete podporu tvůrcům balíčků třetích stran, aby jejich doplňky fungovaly korektně?

Freescale je v našem portfoliu poměrně čerstvým přírůstkem (aktuálně je v DS213+ a DS413) a stále zjišťujeme, čeho všeho jsme schopni dosáhnout. Rozhodně nehodláme opustit ani jednu zmíněnou architekturu, a to z prostého důvodu – každá z nich se hodí na něco jiného. Umožňuje nám to nabídnout produkty s širokou škálou výkonu, v neposlední řadě také použitá architektura hodně ovlivňuje i cenu.

Doplňkovým aplikacím třetích stran se rozhodně nebráníme a snažíme se je v jejich práci podporovat. K dispozici jsou veškeré zdroje, je tedy spíše otázkou času, kdy se pro tyto nové procesory objeví další doplňky.

Synology na CeBITuVlevo Mark Hong, vpravo pak Allen Kao

Hluboký režim spánku a Cloud Station nelze používat současně. Chystáte v tomto ohledu nějaké změny? Stejná otázka, jiný viník – USB zařízení blokuje přechod do hlubokého spánku, i když není aktivní.

Jak jsem již řekl, FreeScale je pro nás stále poměrně nový. O zmíněných problémech víme a na řešení se pracuje.

Před několika lety jsem měl možnost otestovat DS411slim, čtyřdiskový NAS pro malé disky. Od té doby se však tato koncepce v nových modelových řadách neobjevila. Dočkáme se „DS413slim“?

DS411slim byl u některých našich zákazníků oblíbený, vývoj nového modelu na podobné bázi však zatím nechystáme. Hlavním problémem u takto malého zařízení je zahřívání, vývoj je tak poměrně složitý. Malé disky můžete osadit i do našich standardních úložišť, i když je nám jasné, že to plně DS411slim nenahradí.

Nyní z úplně jiného soudku – v diskuzi pod recenzí DS413 se rozebírala cenová politika. Přestože jsou zařízení Synology poměrně slušně vybavená, zákazníky často odradí jejich cena. Za cenu DS413 můžete nakoupit komponenty a vytvořit si vlastní řešení, které bude výkonnější a levnější. Proč si tedy zákazník má připlatit?

Od Synology dostanete kompletní balík, stačí jen osadit disky, připojit do sítě, párkrát kliknout a vše je funkční. Pokud se rozhodnete jít cestou vlastního řešení, musíte si uvědomit, co vše je potřeba udělat pro to, abyste se dostali na stejnou funkční úroveň. Dále jsou tu licence na software. V případě open source řešení jsou zase potřeba poměrně hluboké znalosti. Když si pak spočítáte čas strávený sestavováním a konfigurací…

Dalším faktorem je technická podpora, v případě problémů se s domácím serverem můžete obrátit sami na sebe a hledat chybu. V případě NASu Synology máte k dispozici náš zkušený helpdesk. No a pak je tu hlavně DSM jako takové, které k NAS dostanete zdarma, včetně všech aktualizací (snažíme se udržovat aktuální i velmi staré produkty) a doplňků.

Měl jsem možnost nahlédnout na novou betaverzi DSM. Přibyly některé zajímavé funkce. Beta jako taková je téměř plně funkční a hlášené problémy jsou spíše minoritní. Bude finální verze obsahovat ještě další nové funkce oproti dostupné betě?

Abych byl upřímný, právě dnes jsme do světa vypustili plnou verzi DSM 4.2. Podařilo se nám vychytat všechny mouchy a podle posledních informací z firmy jsou naše aktualizační servery právě teď hodně zatížené, z čehož máme samozřejmě velikou radost.

File Station v DSM 4.1 funguje na stejném principu jako Windows Explorer – k dispozici je jediné okno, nemůžete tak jednoduše přetahovat data mezi dvěma složkami. Přemýšlíte nad změnou po vzoru legendárního Total Commanderu, tedy dvěma panely?

To ale není vůbec špatný nápad. Zkusíme se na to zaměřit v dalších verzích. Zvláštní je, že jsem se absolutně odnaučil Total Commander používat. Určitě to zvážíme. V poslední verzi File Station jsme hodně zapracovali na stávajících funkcí. Přibyla tak třeba možnost pracovat s klávesovými zkratkami nebo nekonečné scrollování.

Váš stánek je rozdělen na několik menších sekcí (bussiness, surveillance, cloud apod.). Dáváte přednost při vývoji DSM svým enterprise řešením, který je nejspíše obchodně zajímavější? Kterým směrem se Synology nyní chce ubírat?

Výhodou DSM je hlavně to, že je téměř shodný napříč všemi našimi produkty. Liší se jen v drobnostech. Při vývoji se snažíme pracovat jak na, řekněme domácích, funkcích, tak i vylepšeních pro „big data“ segment.

ICTS24

Aktuálně se snažíme naše zákazníky oslovit hlavně skrze možnosti Cloud Station. Jak jistě víte, cloud hýbe světem, pro mnoho uživatelů je však stále nemyslitelné svěřovat svá data cizím serverům (jako public cloud, třeba DropBox). Proto nabízíme možnost vytvořit si osobní cloud, který zákazníkům umožní přístup z různých přístrojů, stále však data budou umístěna na zařízení, které fyzicky vlastníte.

Není pak žádným tajemstvím, že hlavní zaměření je enterprise segment, nabízíme úložiště, která pojmou stovky disků, poskytnout HA (vysokou dostupnost). Hodně se zaměřujeme na podporu virtualizačních nástrojů. Při pohledu na DSM však nemůžete říct, že bychom domácí uživatele nějak zanedbávali, spíše naopak.