Je otázka, jestli si toho vyššího výkonu člověk všimne v praxi. U grafik je to zatím potřeba ještě méně. Na TPU testovali PCIe 2.0, 3.0 a 4.0 na RX 5700 XT a rozdíly byly jen 1 % a 2 %. Než to rozhraní komponenty naplno zužitkují, už tu možná bude PCIe 6.0. :) https://www.techpowerup.com/review/pci-express-4-0-performance-scaling-radeon-rx-5700-xt/24.html
pokud stoupnou rychlost i IOPS, tak to poznat je, a docela dost. Samozřejmě ne na startu Windows, ale při práci, ale třeba taky u práce s velkými daty (fotky, videa apod.)
Kdysi byly SATA SSD vzorem rychlosti, dnes je pokládáme za pomalé (byť ne tak, jako klasické HDD) a standardem se staly NVMe disky na PCIe 3.0. Tyhle první 4.0 disky samozřejmě ještě ne zcela využijí dostupné pásmo, ale vývoj v tomto segmentu je velmi dynamický, takže věřím, že za půl roku půjde koupit disk schopný dodat/číst 6-7GB/s. To je, BTW, desetinásobek výkonu nejvýkonnějších SATA SSD....
@Lukáš Václavík
U grafik si toho všimne pokud používá GPGPU aplikaci, která intenzivně komunikuje CPU-GPU. Vzpomínám si, že některé redakce na toho téma měly nějaké testy a nějaké rozdíly naměřily (v dobách uvedení PCIe 3.0).
Rozhodně byly větší než u her, kde i tehdy byl vliv minimální. Na hry to opravdu vliv nemá a ani to v podstatě nemělo tehdy když srovnávali 2.0 vs 3.0.