Informace by měly pocházet od Rocky Pimentala, který je v Seagate šéfem prodejů a marketingu. V kontrastu s představou, kterou jsme zde šířili minule, se do produkce nejdřív dostane technologie SMR (shingled magnetic recording). Seagate prý tento zlepšovák dostane na trh již v tomto roce. Údajně by se s jeho pomocí mělo dosáhnout zhruba 20–25% nárůstu hustoty zápisu.
SMR spočívá v uložení sousedních stop v částečně se překrývajícím prostoru. To sice vylepší hustotu zápisu, zároveň však kvůli tomu není jednoduše možné do jednotlivých stop zapisovat, aniž by se tím narušili jejich sousedé. Při přepisování proto zřejmě bude často nutné nejprve načíst a poté opět zapsat postižená data. Disk tak bude zřejmě potřebovat chytřejší řadič, který si s komplexní povahou záznamu bude muset poradit podobně jako disky SSD. Uvidíme, jaký efekt to bude mít na výkon těchto úložišť.
Ideální by samozřejmě bylo, kdyby se podařilo zmenšit samotné magnetické stopy, a nebylo třeba aplikovat žádné komplikované překrývání. Tomu však brání fyzikální limity. Při použití současných technologií (kolmý zápis alias PMR) již bity záznamu zmenšovat nelze, nedokázaly by si totiž už udržet potřebnou stabilitu.
Právě v tomto ohledu má pomoci druhá technologie zvaná HAMR (heat-assisted magnetic recording). Mnohým z vás je asi již její princip znám: činí záznam dat odolnější (a tedy schopný větší miniaturizace) i při hustotě, kterou by běžná technologie už nepřežila. Pomáhá si přitom lokálním zahřátím disku laserem. S rostoucí drobností totiž rostou nároky na sílu magnetického pole použitého k záznamu. Zvýšením teploty nad tzv. Curieův bod ale materiál přestane laicky řečeno „klást odpor“ (pokud tomu dobře rozumím, přestane se chovat ferromagneticky a začne být paramagnetický), takže lze zápis realizovat značně slabším polem.
Technologii HAMR má Seagate uvést již v následujícím roce (2014). Lze od ní čekat další zvýšení hustoty záznamu (a to zřejmě v postupných krocích, jak bude vývoj pokračovat). Máme-li dnes konečně disky s kapacitou 4 TB, dost možná nám letos SMR přinese 5TB model. V roce následujícím by pak bylo relativně logické čekat disky minimálně o kapacitě 6 TB. Větší plotny ale zároveň budou důležité pro notebookové disky, které mohou nést toliko dvě, a v případě variant se sníženou tloušťkou jen jedinou plotnu.
Kdo ví, možná Seagate pošouply k agresivnějšímu technologickému snažení héliové disky, které chystá disková divize Hitachi. Ty navýší kapacitu díky plotnám navíc, nepůjde ovšem o nic levného. Naopak technologie, na které se hodlá spolehnout Seagate, by měly být užitečné i v levnějších discích pro spotřebitelský trh.
Zdroj: The Register