Seagate už má 22TB disky, začal je prodávat vybraným zákazníkům. Zatím bez HAMR

4. 2. 2022

Sdílet

 Autor: Seagate
Kapacita, kterou můžete mít v jednom disku, zase vzrostla.

Kapacita pevných disků nestoupá v poslední době moc rychle, snad i proto, že se pořád odkládá příchod průlomu v hustotě zápisu, který měla přinést technologie HAMR (jež je už dekádu pořád hned za rohem). Ale pokrok pokračuje i bez ní, v dohledné době by se na trh měly dostat další navýšení – Seagate má totiž první HDD s kapacitou 22 TB. Zatím jsou to ovšem jen specializované disky.

Ještě nemůžeme mluvit přímo o vydání těchto disků. Firma během oznámení svých finančních výsledků minulý týden prozradila, že 22TB disky začala dodávat takříkajíc pod pultem. Začaly první dodávky vybraných klientům, pravděpodobně velkým „hyperscale“ provozovatelům datacenter, jako jsou Microsoft, Amazon, Google a podobní. Tyto disky tedy nejsou prodávané „veřejně“, ale na vyžádání některým zákazníkům.

Nicméně to asi není proto, že by šlo jen o rané vzorky. Tyto disky mají zápis SMR, a to tzv. Host-managed SMR, který se liší od toho co máme s technologií SMR dostupné na běžném trhu. Normální spotřebitelská HDD se zápisem SMR fungují automaticky (transparentně), komplikace spojené s překrývajícími se stopami, potřebou jejich přepisování a „garbage collection“ spravuje jejich řadič a firmware, takže uživatel sice zaznamená projevy ve výkonu, ale jinak se pro něj práce s tímto HDD nemění. Tedy podobně, jako u SSD jejich řadič provádí správu SLC cache (SMR disky mají něco podobného), wear levelling a skrývá před uživatelem všechny otřesné detaily paměti NAND Flash.

V případě Host-managed SMR ale disk tyto nízkoúrovňové detaily přímo zpřístupňuje a úloha spravovat zóny a zápis do překrývajících se stop je na operačním systému, který vše řeší svým vlastním ovladačem. Výhoda je, že se chování disku dá více ovlivnit a hlídat a operační systém a software typicky bude lépe schopen optimalizovat svoji práci se stopami tak, aby SMR vedlo k co nejmenším problémům.

Host-managed disky proto kladou ještě větší důraz na to, aby uživatel věděl co dělá, když je kupuje, a dokázal si vyladit své (typicky serverové/enterprise) aplikace a softwarovou vrstvu. Toto se také vyplatí tehdy, když se výsledné řešení používá ve velké škále. Proto Seagate tyto disky nabízí právě různým hyperscalerům.

Kdy budou i verze pro běžný trh, zatím nevíme

K diskům nebylo sděleno mnoho podrobností, ale nejsou ještě typu HAMR. Je pravděpodobné, že stojí na stejném základu, jako nejnovější 20TB disky Seagate, které mají konvenční záznam (CMR/PMR), a určitě jde o 3,5" disky. Ale díky zápisu stejné plotny dokáží dodat cca o 10 % více kapacity. 22TB kapacita by snad neměla být dosažitelná jen skrze použití host-managed SMR, ale takovéto 10% navýšení kapacity by mělo zvládnout i Device-managed SMR používané ve spotřebitelských discích (tj. s SMR řešeným transparentně na úrovni řadiče a firmwaru disku).

To znamená, že eventuálně by Seagate asi mohl vydat obdobné 22TB disky také v řadách pro běžný trh. Tyto disky by kvůli odlišně řešené práci se záznamem SMR trošku lišily ve specifikacích, ale kapacitu by mohly dosáhnout stejnou. Jejich uplatnění by mohlo být například v externích discích.

Prototyp NVMe HDD od Seagate 1600 Prototyp NVMe HDD od Seagate (Zdroj: Seagate )

Tip: Seagate už má NVMe HDD, plotnové disky používající k připojení PCI Express

ICTS24

Než přijdou na trh i disky s touto kapacitou, ale bez SMR, potrvá déle. Tyto totiž budou už potřebovat plotny s o něco vyšší hustotou stop – pokud tedy Seagate nepoužije nějaký jiný způsob navýšení kapacity, jako je technologie OptiNAND od WD. Jaké zde má Seagate plány, nebylo sděleno, ale odhadem by se asi daly 22TB disky bez SMR očekávat během jednoho až dvou let.

Zdroj: Tom's Hardware