Mě by zajímalo, jaká jiná komponenta v počítači jde cenově posledních 10 let tak dolů a výkonově tak nahoru, jako SSD.
Kapacita RAMek šla nahoru cca 2x, rychlost RAMek taky cca 2x. Kapacita SSDček šla nahoru 10x a rychlost taky alespoň 10x, vždy vztahováno ke stejné ceně.
Ty RAMky zmiňuju zcela záměrně proto, že se jedná také o elektronickou paměť s podobným principem výroby.
éra HDD zcela jistě nekončí, protože postavit velké pole z velkých HDD vyjde o statisíce levněji, nežli ze SSD. Navíc dodavatelé těchto polí mají tak jako tak své certifikované disky se svým firmwarem, tudíž obava, že bys do nějakého compellentu strkal jen SSD je IMHO naprosto lichá, protože ta cena za terabajt tě dostane okamžitě do tvrdé reality.
A na doma? 4TB HDD stojí okolo 3-4 tisíc, za to dostaneš tak terabajtový SSD. Stejná cena, rozdíl 3TB. U tří disků (Raid5/RaidZ) jsi už na rozdílu 6TB, u čtyř dělá rozdíl 9TB - a to není zrovna málo, jestli za 12000Kč pořídíš poměrně kvalitní a spolehlivé úložiště o velikosti 12TB nebo jen 3TB (byť rychlejší, ale tam je zase problém takový výkon na běžné domácí síti využít; a BTW IOPSy 4 HDD minimálně při čtení z R5/RZ už taky vyloženě špatné nebudou)
NAND se od DRAM dost liší. Oboje jsou to paměti, ale u NAND se podařilo dosáhnout efektivního škálování tím vrstvením, ale dokonce i před tím škálovaly o něco líp.
DRAM bohužel poslední léta (možná už skoro dekádu) škáluje hodně špatně, pokud si dobře vzpomínám, tak je to vpodstatě o tom, že potřebuje mít pro každý bit maličký kondenzátor a to se prostě nedá zmenšovat tak jako tranzistory. A nějaká velká transformace který by to zachránila jako 3D NAND zachránila NAND Flash, se neobjevila. Je to celkem i problém.
Tak si to poslechni. Dokud je povrch ploten v pořádku, tak se nic neděje. Ale disk má jinak psaný FW. Pokud je chyba v zápisu, tak nic moc neřeší a zapisuje dál. Protože data z kamery se sypou dál jak brambory do sklepa a nemá čas se pokoušet tytéž data zapisovat opakovaně nebo dokonce zápis šlusnout s chybovou hláškou.
Pokud je poškozený záznam kamery, tak se nic neděje, když chybí pár rámců.
Ale pokud ti toto udělá při zápisu dat, tak ti holt bude chybět pár zapsaných bitů a ty se to nedozvíš. A když se to dozvíš, tak až ty data budeš potřebovat. To ti chce říct.
Na filmy a jiné péčko dobrý, na nedůležitá data taky dobrý, ale ne na data, co fakt potřebuješ.
Ono to má ještě jiné důsledky, než píše Šarik - umře ti disk v poli (je skoro jedno, jestli to je R5, R10 nebo R6), takže pole ti nyní běží v degradovaném režimu. Ty v klidu disk vyměníš a začneš rebuildovat. A ono docela vážně hrozí, že rebuild ti nedoběhne, nebo doběhne s chybami, protože pole nebude schopno rekonstruovat data z onoho "kamerového" disku, který chybný sektor buď nepřečte vůbec, nebo jeho čtení vzdá brzo. U moderních RAIDů to většinou nebude znamenat absolutní rozpad pole, ale "jen" nekonzistenci, tj. data nebudou tatáž, jako jsi je na disky zapsal. U fotek, videa to asi vadit nebude, ale třeba kritická záloha SQL nebo systému, či nějaký archiv už postiženy budou prakticky k nepoužitelnosti. Teoreticky máš šanci u R10 a R6, že ta data budou ještě někde jinde - jako záloha parity, nebo se "trefíš" do druhého stripu, který má ještě své zrcadlo - ale v obou případech je to haluz. Staré SCSI řadiče takové disky nemilosrdně vyhazovaly, BTW, tam bys o pole přišel rovnou...
Ono je vždy otázka, do jaké míry chceme chránit ukládaná data. Na sbírku internetových videí si leckdo troufne použít i stripované pole či JBOD, nebo věci jako unRAID. Ale v okamžiku, kdy jde o unikátní a nenahraditelná data je jakékoli pochybení či HW chyba citelně bolestivá - zejména dnes, v době digitální, kdy osobní/soukromá data v podobě fotek, dokumentů nebo videí mají málokdy fyzickou (papírovou) podobu. Už jsem potkal pár lidí, kteří přišli o 20 let digitálních fotek, fotek lidí, kteří třeba už nežijí - a až když to přišlo, tak teprve zjistili, o jak velkou část historie svého života přišli. Naše (pra)babičky měly fotoalba - sice s málo fotkami, ale tyto, založené na bezpečném místě a předávané z generace na generaci, přežily století. Co máme my? NASy plné tun digifotek, nebo totéž ve silně volatilním prostředí cloudů.
Zkus vyměnit pochybování za znalosti.
Jak myslíš, že se disky dělají? Stejně jak CPU. Padá to z linky a na konci se to přeměří, a roztřídí, co z toho vlastně bude.
Pokud se disk neliší vzhledově konstrukcí, tak ano, jediný rozdíl je v tom, jaký firmware se tam nahraje.
Ne, FW není odfláknutý. Ani jakože ani doopravdy. Je napsaný na míru účelu, ke kterému je disk určen výrobcem.
Místo pochybností si přečti, k jakému použití výrobce skyhawk určil. A výrobce dobře ví proč. Ten jediný ví, v jakém stavu jsou plotny a mechanika disku. Proč si myslíš, že má 5 900 otáček?
Což nevylučuje to, že pokud potřebuje nějaký druh disku dodat prodejcům, tak potřebný FW nahraje a upraví otáčky i z jinak kvalitních disků. Takže se lze nadít toho, že takový disk přežije i stejné kusy s ním vyrobené, které se použily se 7 200 otáčkami,
Jako každý disk ho lze použít na cokoliv. Bude fungovat jako každý jiný. Do té doby, než se objeví vada povrchu ploten.