Moduly Transcend aXeRam jsme na našem serveru testovali nedávno. Přesněji řečeno šlo tehdy o 2400MHz verzi, ovšem v poloviční kapacitě 2 GB (čili 4 GB pro dvojici modulů). Zejména v přetaktování si tyto paměti se zkříženými sekerami ve znaku vedly docela dobře. Takto „malé“ moduly už dnes ale přece jen nejsou to pravé ořechové. Rozšíření nabídky o sady dnes zřejmě nejatraktivnějších 4GB kousků je proto určitě dobrým krokem.
Jak se na rychlé moduly sluší, jsou paměti aXeRam vybaveny hliníkovým chladičem. Přetaktovávání a nastavení časování pak usnadní profily XMP (Extreme Memory Profile). Jak v případě rychlejší, tak u pomalejší varianty budou v prodeji kity obsahující dvojici 4GB modulů. Rychlejší verze s frekvencí 2400 MHz mají v základu nastaveno časování 11-12-11-29. Pomalejší paměť taktovaná na 2133 MHz pak dostala do vínku časování 10-11-10-27. V obou případech paměti pracují s mírně zvýšeným napětím. Silnější modul si řekne o 1,65 V, jeho mladší bráška si vystačí s o něco nižším napětím 1,6 V.
Nadstandardně rychlé paměťové moduly sice nejsou zrovna nezbytnou součástí osobního počítače, v poslední době je však k jejich pořízení více důvodů než dříve. V letech minulých potřebovali paměti s vysokou frekvencí prakticky jen přetaktovávači a lovci extrémního výkonu. Nástup relativně silných integrovaných grafických jader – ať už v podání AMD nebo Intelu – však pro rychlé paměťové moduly znamenal renesanci. Výkon grafického jádra v APU je totiž bržděn zejména rychlostí paměti, a zvyšování její frekvence proto vede k zajímavému nárůstu výkonu. Ovšem i konvenční CPU dnes zvládají značně vysoké takty RAM. Rychlé moduly mívají navíc rezervy v časování, které ladič často dokáže využít.
Doporučené maloobchodní ceny jsou stanoveny na 2100 Kč za rychlejší kit, zatímco 2133MHz varianta vás přijde na 1500 Kč (v obou případech je řeč o dvojici 4GB modulů). Potěší i udávaná doživotní záruka, ačkoliv v mezi dodavateli pamětí se dnes nejedná o nic výjimečného.
Zdroj: Tisková zpráva