Šestijádrový Zen 4 se objevil v UserBenchmarku a jeho výkon je pohádka (doslova)

30. 7. 2022

Sdílet

Vzorek procesoru AMD Ryzen 7000 Autor: AMD
Vzorek procesoru AMD Ryzen 7000
Vydání procesorů AMD s architekturou Zen 4 je prý už hodně blízko, ale přesto zatím nebylo moc informačních úniků. Teď se jeden dostavil, ale ukazuje tak vysoký výkon, že to vzbuzuje spíš pochybnosti.

Během července jsme tu několikrát měli ochutnávky chystaných procesorů Intel „Raptor Lake“ (Core 13. generace pro desktop), ale zatím se moc neukázaly Ryzeny 7000 s architekturou Zen 4, které proti nim vyšle AMD. Zdá se, že teď se ale něco ulovilo: v databázi nechvalně známého UserBenchmarku se objevil šestijádrový vzorek (snad prototyp Ryzenu 5 7600X) a ukázal nečekaně brutální výkon, kdy výrazně poráží i Core i9-12900K.

Tento únik není zatím únikem finálního modelu Ryzen 5 7600X (jak by se asi šestijádro mělo jmenovat). Procesor se v systému hlásí jako „100-000000593-20_Y“, což neklamně ukazuje, že jde o vzorek ES. Takový vzorek nemá ještě parametry sériově vyráběného a normálně prodávaného modelu, může například mít nižší frekvence. Je zde tedy potenciál, že konečný výkon sériového modelu bude vyšší než u ES procesoru (není to však zcela nutnost). Test proběhl na Tchaj-wanu s deskou ASRock N7-B65XT (mělo by jít o model s čipsetem B650E vyráběný pro NZXT) a 32 GB paměti DDR5-4800.

Procesor má dle detekce šest jader a 12 vláken a zřejmě 32MB L3 cache (L2 cache jednotlivých jader by měly být 1MB). Pozoruhodné jsou frekvence: základní takt je 4,4 GHz, což je dost blízko taktu, který model 5600X měl jako maximální jednovláknový boost. UserBenchmark uvádí, že během měření byl průměrný boost procesoru 4,95 GHz, což ale není maximum, tuto průměrnou frekvenci UserBenchmark vždy uvádí nižší. Tudíž by jednovláknový boost měl být (nejspíš znatelně) nad 5 GHz, a to tu ještě je onen potenciál, že finální procesor Ryzen 5 7600X bude mít takty vyšší než čip ES.

Test ES vzorku procesoru AMD Ryzen 7000 v UserBenchmarku Test ES vzorku procesoru AMD Ryzen 7000 v UserBenchmarku (zdroj: UserBenchmark)

Největší div je ale ne frekvence, ale skóre. UserBenchmark sice není radno brát moc vážně, ale procesoru v jednovláknovém skóre vychází výjimečné číslo. Pokud nejde o chybu měření třeba kvůli rozbitým časovačům, pak tento vzorek Zenu 4 dosahuje jednovláknové skóre (243 bodů), které je o 56 % vyšší než u Ryzenu 5 5600X. A dokonce by to bylo vítězství o nějakých 22 % i nad Core i9-12900K, které by v tomto testu mělo typicky mít jen asi 200 bodů. Proti tomu pak ale procesor přirozeně nestačí v mnohovláknovém testu, jelikož má jen svých 12 vláken / šest jader.

Ale obecně se asi čekalo, že by Zen 4 mohl mít jednovláknový výkon spíš nižší, nebo maximálně někde okolo procesorů Alder Lake, takže rozdrcení i9-12900K v jeho nejsilnější disciplíně, a ještě o 22 %, je ani ne tak překvapivé, jako spíš neuvěřitelné.

Testovací sestava ES vzorku Zenu 4 s deskou NZXT N7 B65XT Testovací sestava ES vzorku Zenu 4 s deskou NZXT N7-B65XT (zdroj: UserBenchmark)

Výkonnostní skóre asi není realistické

Tento výsledek ale bude lepší brát s hodně velkou rezervou (ostatně o hodně přestřeluje oficiální údaje o výkonu, které sdělilo AMD). Nejpravděpodobnější je, že jde o nějakou chybu, fake výsledek nebo přetaktování pod kapalným dusíkem. Nebo je možné, že skóre v tomto testu pro Zen 4 jednoduše není reprezentativní a jde o nějaký okrajový případ, kde výkon ustřeluje hodně nahoru.

UserBenchmark je pofidérní výkonnostní test, jehož autoři se neštítili dělat čachry se skórováním, aby v něm vycházely lépe procesory Intel (jde o dost extrémní případ nezvládnutí fanouškovských sympatií). Pokud byl kód testu nějak uměle upravován, aby se přirozený výkon deformoval, pak to teoreticky mohlo vést k tomu, že se změny v architektuře Zenu 4 paradoxně trefily do nějaké takové deformace a výsledkem je abnormálně vysoký výkon.

Test ES vzorku procesoru AMD Ryzen 7000 v UserBenchmarku latence cache a paměti Test ES vzorku procesoru AMD Ryzen 7000 v UserBenchmarku, latence cache a paměti (zdroj: UserBenchmark)

To, že Zen 4 bude (vysoko) porážet procesory Alder Lake v jednovláknových úlohách, tedy zatím neberte vážně. Přinejlepším by ale tento uniklý test možná mohl ukazovat, že výkon Zenu 4 by mohl být obecně dost slušný a konkurenční Alder Lake a Raptor Lake bude schopný potrápit. Hlavní zajímavou zprávou jsou na tomto úniku asi spíše slibně vysoké frekvence šestijádrového modelu.

bitcoin školení listopad 24

Tip: AMD přestalo skrývat IPC architektury Zen 4 a řeklo víc k výkonu i výkonu na 1 watt

Zdroje: VideoCardz, UserBenchmark