Potvrzuji, že Fery jsou dobré chladiče za pěknou cenu. Doma dva řízci 3700X, oba s Fera 3. Pak jeden 3500X, na tom sedí "zbylý" Wraith Spire, ale asi ho také nahradím Ferou (v porovnání s ní ten Spire "řve" ;) ...). Jsem zvědavý na nový Fortis, ten aktuální je podle testů dost katastrofa - sice větší a +1 heatpipe oproti Feře, ale výkon cca stejný, v něčem i malinko horší. Uvažuji o 3900X, tak koukám i po lepším chlazení.
V poslední době používám i skříně od Silentia, velký výběr a vcelku slušná kvalita za dobrý peníz.
Kupil som SilentiumPC Fera 3 HE1224 pred troma rokmi za priblizne 30 EUR a ventilator som vymenil za Noctua. Tato kombinacia dokaze uchladit i7-4790K@4.65GHz (all-core) na max 60°C pri pernamentnej zatazi CPU okolo 80 - 100%. Za mna by som teda kludne doporucil i tento starsi model.
Dakujem vam za vasu recenziu a prajem pekny den.
Ja ted pouzivam chlazeni wraith prism led rgb na OCnutem rizku a jsem velice spokojeny. Jedine co jsem udelal, koupil jsem drahou pastu a nahradil tu predaplikovanou.
Zjistil jsem, ze potom i pribaleny vetrak chladi o dve tridy lepe a koupi Fera ci Noctua jsem pak zavrhl. I kdyz hlucnost by byla asi lepsi.
No já koupil tuším koncem roku 2016(?) Feru 2 právě z téhle výhodné linie v nějaké slevě taky asi za 650,-. Brzo pět let, hmm, hrůza, jak to letí. Dokonce i ventilátor furt dobrý, ale taky většinou jede na nízký otáčky. Dřív s A10-6800K se i roztáčel, ale teď Ryzen 2200G, takže se ani většinou moc nezatíží, ten chladič jsem poslední rok slyšel se opravdu rozjet asi dvakrát.
(Fera 2 tedy AM4 ještě nepodporuje, ale vrtačka, stock backplate a šrouby z jiného chladiče - voilla).
Tak je fajn že to teď ještě vylepšili a SPC má zase/dál hodně parádní dostupnej chladič.
No nejsem v tom tak orientovaný jako kolegové, ale pokud by tohle nebylo dost výkonné, pak je IIRC na poměr cena výkon taky dost slušná Scythe - Fuma 2, Ninja 5. Ale už stojí od asi 1350 Kč a asi tam určitě nebude tak velký rozdíl ve výkonu proti té Fera 5, jaký je v ceně...
Ta firma optimalizuje tuším hlavně na ticho, takže chladiče mají ventilátory s nízkými maximálními RPM, takže v recenzích jim někdy vytýkají nižší výkon (než má top highend s vyššíma otáčkama), ale když je požadavek na ticho a nejen výkon, tak by měly vycházet hodně dobře.
Eldenroot 19.5.2021 at 18:39
"Sháním nějakou tišší náhradu"
Vim, ze na AIO jste se uplne neptal, ale i tak bych chtel sdilet svoji zkusenost, protoze to odvadene teplo neni jen o CPU, ale reseni cele skrine.
Kdysi jsem poridil levnejsi AIO od Cooler Master a hodil Ryzen 2700X do Big Toweru s 3 dalsimi 14cm vetraky, ktere zarizuji tok vzduchu. Vsechny mam na "low performance", takze paradni ticho, Ryzen jsem podtaktoval na 1.35V a frekvenci na 4,1GHz. V loadu mi CPU nejde pres 66'C, v idle je to mezi 37'C - 44'C pri pokojove teplote.
Za cca 6 let s predchozim AIO a cca 4 roky se stavajicim jsem nemel jediny problem. Chapu, ze ne kazdy chce mit doma Big Tower bednu. Ja mam naopak rad inteligentne resene bedny s prostorem pro chlazeni a to nejen CPU a GPU, ale i disku. Radiator AIO mam instalovany nahore, vetraky zaroven vyfukuji stoupajici teply vzduch v bedne.
Ja preferuji chladne komponenty a ticho, narok na prostor mi nevadi.
Třeba takový bequiet! Shadow Rock 3 není také špatná volba za rozumné peníze, pokud člověk cílí na ticho i na úkor vyšších teplot. Freezer 34 od Arcticu je na tom dost podobně, co se priorit týče. Tedy hlavně tichý chod i za cenu vyšších teplot.
Co se týče Scythe chladičů, tak tam výhledově také něco plánuji (ideálně právě Fuma a Ninja), ale nejdřív se musím zbavit té menší kopy chladičů, co mi tu stále leží na hromádce "nafotit, otestovat a sepsat" :-)
Tak on 3600X zase tak moc netopí, tam je obvykle spíše problém v koncentraci tepla na malé ploše čipu (čipletu). Sám něco podobného řeším u svého 5900X. Sice je maximální odběr obvykle okolo 120-130 Wattů, nicméně teploty občas vyskočí i krátce nad 90° C a to bez ohledu, jak velký chladič použiju. Když jsem měl okruh s dvěma radiátory, tak to pravda bylo o něco lepší :-)
Není to zbytečné, prostá fyzika. Bodové přehřátí to vybudí větrák ikdybys na tom měl tříkilový radiátor. Navíc regulace napětí přes uefi je práce bez zásahu do bedny.
Teoreticky by sis mohl dát manuální ovládání větráku, ale to by jsi musel být velice jistý že na to jednou nezapomeneš a CPU následně neusmažíš...
zvláštní je že u Intelu tento problém neexistuje. Zato byl už u Radeonů Polaris kde byla také nutnost si napětí zregulovat kvůli kultivovanému chodu. Některým to nemusí vadit či mají sluchátka nebo horší sluch, ale když je ticho tak ty skoky kdy přehřátí čipletu vybudí větrák na plné otáčky a zase do klidu neustále i při používání prohlížeče netu je velice otravné. Skoro to působí jako kdyby u AMD rezignovali na řádnou kontrolu čipů a napálili tam jednotné vyšší napětí aby to zvládly i extra špatné kousky.