SilverStone Raven RV02: ocelová těžká váha s „revolučním“ návrhem

22. 8. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

SilverStone Raven – revoluce mezi počítačovými skříněmi

Když přišla na trh první verze Ravenu od společnosti SilverStone, ne všichni se na novou „revoluční“ konstrukci, jak propagoval výrobce, dívali s potěšením, že konečně někdo vymyslel něco nového, lepšího. I dnes se jedná o jednu z velmi mála skříní, které se mohou „pochlubit“ pootočením základní desky, respektive téměř celého vnitřního prostoru skříně kromě košů, o 90 stupňů.


Zdroj: Motherboards.org

V současné době jsou k dispozici v českých obchodech tři modelové řady RV01, RV02 a RV03. U každé řady je poté několik dalších modelů, které se liší například výbavou předního panelu, barvou, oknem v bočnici, apod. Ač by se mohlo zdát, že RV01 je nejnižší a nejlevnější model, není tomu tak. Naopak je to nejdražší model z celé série, který je zároveň i nejprostornější. Nám k recenzi výrobce zaslal nižší model RV02, konkrétně RV02B-EW-USB3.0, který má ve výbavě prosklenou bočnici a také USB 3.0 na předním panelu. Pokud bych ho měl zařadit mezi různé velikostní kategorie, tak popravdě netuším, kam s ním.

V čem je vůbec otočení téměř celého vnitřku o 90 stupňů tak revoluční? Jak víme, teplo stoupá vzhůru. Zapůjčený Raven RV02 má na dně tři velké 180mm ventilátory, které nasávají vzduch ze spodu a ženou ho nahoru přes komponenty k vrchnímu 120mm ventilátoru a perforacím. To by mělo značně pomoct teplotám. Zda tomu tak je, na to si budete muset počkat do kapitoly s měřením.

 

Co se týče samotného vzhledu, ne každému může sednout. Některým se modely RV02 a RV03 zdají jako ošklivé nudle, ale tohle hodnocení je vždy subjektivní, kdy jednomu se tahle skříň líbit může, druhému naopak vůbec. Námi testovaný model se v českých obchodech pohybuje za cenu okolo 4500 Kč, což není nejméně a každý zápor může rozhodnout o (ne)výhodnosti koupě. Podívejte se ještě na stručné specifikace.

SilverStone Raven RV02B-EW-USB3.0
Formát skříně full tower (?)
Podporované formáty desek E-ATX, ATX, microATX, mini-ITX
Počet 5,25" pozic 5
Počet 3,5" (2,5") pozic + externí 5 (6) + 1
Výbava předního panelu 2× USB 3.0, 2× 3,5mm jack
Počet pozic pro 120/140/180/230mm ventilátory (180 mm i pro 120 mm) 1/0/3/0
Počet pozic pro rozšiřující karty 7
Použité materiály ocel, plast
Velikost (D׊×V) 643 × 212 × 503 mm
Hmotnost 12,5 kg
Cena [Kč] 4420

SilverStone Raven – revoluce mezi počítačovými skříněmi

Exteriér – atypický a nelahodící všem

Exteriér – atypický a nelahodící všem

Balení je jedním slovem obrovské. Bylo dokonce tak velké, že jsme měli problém ho do našeho fotokoutku vměstnat tak, abychom za ním měli ještě bílé pozadí. U dražší skříně nesmí na krabici chybět potisky s označením modelu, stylovým logem, specifikacemi a mnohým dalším. Při přepravě je skříň chráněna polystyrenovými výplněmi a jakýmsi pytlem z jemné tkaniny.

 SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E

Jediným lesklým prvkem na Ravenu je pouze plexisklo v bočnici a nemusíte se tedy bát, že již po první manipulaci se skříní ji budete mít celou od otisků. Jak můžete vidět, kvůli své konstrukci je Raven RV02 spíše podlouhlý a pokud jej plánujete umístit například do stolu, dobře si ověřte, že se vám tam na délku vleze.

 

Přední panel skříně je jednoduchý a nabízí kromě tlačítek power a reset již jen dva porty USB 3.0 a dva konektory jack pro sluchátka a mikrofon. Dioda indikace zapnutého počítače není v tomto případě jedna, ale rovnou dvě mající modrou barvu a jsou umístěny v bílém „šípu“. Uprostřed něj je také indikační dioda práce disku.

Velkou část masky zabírají záslepky pozic pro 5,25" zařízení. Jde však vidět, že výrobce používá pro modely RV02B i RV02B-E stejné masky, jelikož zatímco první zmíněný tolik pozic opravdu má, druhý (námi testovaný) již nikoliv a tři záslepky tam jsou prakticky navíc. Ve spodní části se poté nachází logo celé této série, které jste mohli vidět i na krabici.

Zadní strana je řešena úplně jinak, než bývá zvykem. Vzhledem k návrhu se zde totiž nachází perforace pro ventilátor zdroje. Ta samozřejmě obsahuje i prachový filtr, který je možno jednoduše vycvaknout a opláchnout vodou. Nahoře poté můžete vidět otvor pro kabely, které potřebujete zapojit do zdroje, základní desky či rozšiřujících karet.

Spodek skříně je opět netradiční. Nožky jsou, jak je již v dnešní době zvykem, vybaveny gumovým profilem, který redukuje množství vibrací přenášejících se na podložku a také díky ním skříň tak lehce nebude po povrchu klouzat. Téměř skoro celou tuto část zabírají perforace pro tři 180mm ventilátory. U konce jsou ještě dvě gumové průchodky pro hadice vodního chlazení, které však v tomto případě nějak postrádají smysl, jelikož si nedovedu představit, kdo by z takového místa vedl hadice ven.

Jsme asi u nejzajímavější vnější části Ravenu RV02 a to vrchního krytu. Ten se dá odmontovat velice jednoduše. Stačí šípovitou část kousek za panelem s konektory chytnout a lehce potáhnout. Není potřeba žádné velké síly, jde to opravdu velmi jednoduše. Po odklopení se vám naskytne pohled na všechno důležité, co v naprosté většině případů naleznete na zadní steně klasických skříní.

Pod krytem se nachází pozice pro rozšiřující karty, pro zdroj a pro 120mm ventilátor, který vzduchu vyfukuje ven, a nakonec tři přepínače pro regulaci třech 180mm ventilátorů. Také jsou zde umístěny šrouby pro odmontování bočnic, které se vysunují nahoru, nikoliv do boku, respektive musíte bočnici prvně mírně odklopit a poté potáhnout nahoru. Pozice pro zdroj i pro „základní desku“ jsou zapuštěny dovnitř a to z jednoho podstatného důvodu. Tím jsou kabely, které k těmto komponentám připojujete. Občas jsem se setkal s dotazy, zda je možné zapojit do grafické karty kabel k monitoru například přes redukci DVI -> D-Sub. Bohužel musím konstatovat, že to možné není, jak jsem se sám přesvědčil.

SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E

Interiér s chytrou koncepcí odvodu teplého vzduchu

Interiér s chytrou koncepcí odvodu teplého vzduchu

Jak můžete vidět, tři 180mm ventilátory nasávají vzduch přes spodní perforace a foukají je směrem nahoru kolem všech komponent. Koncept jistě velice zajímavý a chytře navržený, ale jestli to bude mít valné účinky na teploty, to se dozvíte až v další kapitole.

Pro pevné disky/SSD je zde připraveno celkem pět pozic. Není to mnoho, ale v dnešní době pevných disků o velikostech i 3 TB si myslím, že je to dostačující. Pro vysunutí musíte nejprve „odjistit“ prostřední část přední strany rámečku potažením za spodní zobáček, vyklopit a vytáhnout. Velice jednoduché a funkční. První pozice námi testovaného modelu navíc obsahovala i modul pro hot-swap pevných disků SATA. V tomto případě mi však smysl tohoto řešení nějak uniká, jelikož je pevný disk uvnitř, nikoliv v externí pozici.

SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E

Spodní strana koše na disky je samozřejmě perforovaná, jinak by tam osazený ventilátor byl prakticky k ničemu. Rámečky samotné taktéž průtok vzduchu umožňují a o další chlazení pevných disků se tedy nemusíte starat. Instalace pevných disků je jinak velmi jednoduchá. Pouze jej zasunete do rámečku a přišroubujete dodávanými přes gumové průchodky, které nám alespoň trochu pomohly ke zredukování vibrací.

Ač některé modely Raven bezšroubkové uchycení zařízení do 5,25" pozic mají, náš nikoliv. Já osobně to však vítám, jelikož na rozdíl od pevných disků, u mechanik je bezšroubkové uchycení často ke škodě.

Dostáváme se ke spodním ventilátorům. Každý z nich má na sobě přišroubovaný rámeček, přes který se jednak uchycují ke skříni a navíc se do nich zasouvá prachový filtr. Každý ventilátor má svůj filtr, ale osobně si myslím, že lepším řešením by bylo udělat jeden velký, který by byl přístupný i bez nutnosti demontovat bočnici.

SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E

 

SilverStone použil své vlastní 180mm ventilátory s označením SST-AP181-H, kdy AP značí model Air Penetrator. Asi již podle názvu tušíte, že se jedná o atypickou konstrukci, která má pomoci k usměrnění vzduchu, jelikož velmi často ventilátory foukají všude dokola, jen ne přímým směrem. Bez zredukování se točí rychlostí zhruba 1200 ot./min., přičemž výrobce udává hluk o hodnotě 34 dBA. Po zregulování se jejich rychlost sníží na 700 ot./min. a hlučnost na výrobcem deklarovaných 18 dBA.

SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E

Jestliže vás zajímá, zda je možné vyměnit backplate chladiče procesoru i bez vytažení základní desky, tak lze, ale takových případů asi mnoho nebude, jelikož běžné moderní základní desky pro procesory Intel a AMD nemají patici umístěnou tak blízko k zadnímu I/O panelu, jako to pravděpodobně odhaduje SilverStone.

Záslepky pozic pro rozšiřující karty jsou perforované a to zřejmě z toho důvodu, aby teplo mělo snažší cestu ven. Vrchní odsávací ventilátor je „pouze“ 120mm mající rychlost 950 ot./min. a s udávanou hlučností 18 dBA. Povrch jeho lopatek připomíná golfový míček. Někdo z vás si jistě vzpomene na slavné ventilátory Sharkoon Silent Eagle, které byly zřejmě prvními s tímto typem lopatek.

SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E

Zdroj můžete namontovat dvěma způsoby, ventilátorem dovnitř nebo ventilátorem „ven“. Jak uvidíte později, my zvolili první možnost, kdy může zdroj pomoci odsávání vzduchu. V případě druhé možnosti zdroj nasává vzduch přes zadní perforaci a prachový filtr, tedy se bude zahřívat o něco méně.

Dostáváme se k často kritizované věci u naprosté většiny skříní. Prostor za základní deskou, respektive jejím trayem, bývá často velmi omezen a není možno jím pořádně provést kabely, především nejtlustší ATX 24-pin. U Ravenu RV02B-E jsme naměřili 20 mm, což je sice nadprůměr, ale nijak hodně to také není, jelikož jsme po úpravě kabeláže zjistili, že bočnice je mírně vypouklá.

Tloušťka bočnic je 0,8 milimetru. V této cenové kategorii bych však čekal tloušťku minimálně jeden milimetr, jelikož naměřená hodnota je doménou spíše levnějších skříní.

Příslušenství je poměrně bohaté a kromě standardního návodu, sady šroubků a stahovacích pásků v něm naleznete i plastový plát pro uchycení SSD na koš pro mechaniky, dvě plastové části pro uchycení 360mm ventilátoru na dva spodní ventilátory, redukci z 5,25" na 3,5" včetně záslepky, redukci z nativního interního konektoru USB 3.0 na 2.0, redukci z molexu na tři 3pinové konektory pro ventilátory, suchý zip pro přitáhnutí zdroje a zarážku pro zdroj.

Instalace sestavy, testovací metodika, měření teplot a hlučnosti

Instalace sestavy, testovací metodika, měření teplot a hlučnosti

Testovací metodika, měřící přístroje a sestava

Měření se bude točit hlavně kolem teplot a hlučnosti. Teploty měříme při pokojové teplotě zhruba 21 °C. Podívejme se na testovací sestavu, kterou skříň „vyhříváme“.

Testovací sestava
procesor Intel Core i7-2600K
základní deska Asus Sabertooth P67
grafická karta Gigabyte GTX 470 SuperOverclock
operační paměť G.Skill RipjawsX 1600 MHz CL9
pevný disk Intel X25-V 40 GB + Western Digital WD1600JS
zdroj Enermax MaxRevo EMR1350EWT
chladič Noctua NH-D14

Pro testování jsme zvolili základní desku z řady Sabertooth od společnosti Asus. Ta je vybavená velkým množstvím teplotních čidel, takže máme možnost měřit teplotu na různých místech skříně, respektive základní desky. Utilita ThermalRadar nám zobrazí „plánek“ základní desky i s body, kde se teploty měří. Po najetí na ně se zobrazí příslušné hodnoty. Více o základní desce viz recenze Asus Sabertooth P67: test unikátní desky s kapotou.

Abychom skříně nijak nešetřili, coby významný zdroj tepla a hluku slouží grafická karta GeForce GTX 470 v provedení SuperOverclock od společnosti Gigabyte. Chladič má v současnosti populární koncepci s více axiálními ventilátory, který ze skříně vyfukuje jen malou část ohřátého vzduchu. Podrobně je popsaná v recenzi Gigabyte GTX 470 SuperOC: I GF100 může být tichá.

 

Kvůli žhavému jádru GF100 z první generace Fermi (navíc přetaktovanému) se teploty v zátěži snadno dostávají na 90 °C i výše. Při nich už se ventilátory chladiče roztáčejí na vysoké otáčky, takže chladič už je (na dnešní poměry) docela hlučný. Ideální grafická karta pro naše účely. 

K zatížení používáme programy OCCT (procesor) a Furmark (grafická karta) a teploty odečítáme po půl hodině běhu těchto testů. Nejhlučnější komponentou ve skříni je po zatížení ve Furmarku grafická karta. Po jejím zatížení snadno zjistíme, jak je skříň schopná tlumit hluk. Hluk měříme pomocí hlukoměru Voltcraft SL-100 umístěného na stativu metr od skříně.

Instalace komponent a kabeláž – atypický interér, atypické vedení kabelů

Samotná instalace komponent není moc náročná, spíš hodně málo náročná. Nejhorší však je kabely uspořádat a provést tak, aby překážely co nejméně a aby počítač vevnitř nevypadal jen jako změť kabelů.

SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E SilverStone Raven RV02B-E

Nám se to, dovolím si tvrdit, povedlo poměrně dobře. K připojení pevného disku jsme využili nainstalovanou hot-swap pozici a SSD jsme umístili na koš pro mechaniky tak, jak to výrobce nabízí. Jak jsem se však již zmínil, zaznamenali jsme, že po nasazení bočnice byla mírně vypouklá a to kvůli kabelům za ní.

Teplotní testy

Měření teplot několika různých komponent a částí základní desky probíhalo podle naší standardní metodiky, se kterou máme již naměřeno několik předchozích modelů.

Jak můžete vidět, největší vliv má unikátní koncepce především na teploty částí základní desky, nikoliv na samotné komponenty jako procesor, grafická karta či pevný disk.

Měření hlučnosti

Hlučnost mě celkem překvapila, jelikož jsem očekával,že tři 180mm ventilátory určitě moc tichými nebudou. Po zredukování však tiché jsou a po odhlučněném Antec Solo II je to v naších testech druhá nejtišší skříň.

Jaký je náš verdikt? Máme v tom jasno...

Jaký je náš verdikt? Máme v tom jasno...

Jsme již na konci revoluční skříně od SilverStone a je tedy čas na zhodnocení. Líbí se vám tento model, respektive série Raven? Mně rozhodně ano. Pravda, chvíli mi trvalo, než jsem přišel na chuť poněkud netradičnímu zjevu, ale nakonec mohu říct, že i po vzhledové stránce se mi Raven líbí. To nemluvím o schopnostech chlazení, které díky unikátnímu rozvržení a třem velkým 180mm ventilátorům má.

SilverStone Raven RV02B-E

 

Kvalita zpracování

SilverStone je znám především díky své kvalitě a častým použitím hliníku podobně jako Lian Li. V tomto případě na Ravenu RV02B-E žádnou hliníkovou část nenajdeme, což však neznamená automaticky horší kvalitu. Vzpomeňme si na slavné období Chieftecu, který nabízel vzhledově poměrně obyčejné, ale bytelné ocelové skříně. Právě díky použité oceli je Raven RV02 celkem macek, který se dohromady se sestavou pronese. Každopádně kvalita zpracování je velmi vysoká a odpovídající ceně.

Chlazení, vnitřní provedení a vedení kabeláže

O chlazení jste si v tomto článku mohli přečíst již tolik, že asi zřejmě tušíte, jaký na něj máme názor. Na tomto konceptu jistě něco bude, ale že by měl vyloženě nějaký razantní vliv na teploty procesoru nebo grafické karty, to se říct nedá. Největší vliv mají ventilátory na teploty základní desky, které oproti klasickým skříním velikosti middle tower srazily poměrně dost. Hlučnost na nejvyšší otáčky není zrovna nejmenší, ale pokud využijete integrovaných jednoduchých přepínačů otáček, hluk vydávaný ventilátory se rapidně sníží.

 

Provedení vnitřku není špatné, ale určitě bychom uvítali více místa za bočnicí. Výrobce sice tento prostor alespoň částečně zvětšil menším rozšířením, každopádně po natažení všech kabelů zjistíte, že toho prostoru není až tolik a konkrétně v našem případě byla bočnice mírně vypouklá.

Cena

Největší bolístkou, jak už to tak velmi často bývá, je cenovka. Ta se v případě modelu Raven RV02B-EW pohybuje okolo 4400 Kč, což není zrovna málo. Svoje kupce si však jistě najde.

SilverStone Raven RV02B-EW

+ kvalitní zpracování, pevná konstrukce
+ revoluční návrh pro lepší chlazení
+ možnost osadit i dlouhé grafické karty
+ po zregulování tiché ventilátory již od výroby
+ jednoduchá instalace komponent bez překážek
+ prachové filtry na všech „nasávacích“ otvorech
± netradiční vzhled, který nemusí sednout každému
− ne úplně ideální možnosti vedení kabelů
− chybí prachové filtry u perforací na stropě
– cena 

Cena: 4 420 Kč (20. 8. – Alfa.cz


Za zapůjčení skříně Raven RV02B-EW děkujeme společnosti SilverStone

Za zapůjčení základní desky Asus Sabertooth P67 děkujeme českému zastoupení společnosti Asus

bitcoin_skoleni

Za zapůjčení zdroje MaxRevo EMR1350EWT děkujeme společnosti Enermax