Simply Slideshow: presentace obrázků bez nastavování

11. 2. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Kdo by si na počítači neprohlížel obrázky, zvlášť v digitálním věku. O to důležitější je si najít vhodný nástroj, který nám bude při procházení rozsáhlé fotogalerie vyhovovat. Vždycky můžete vzít zavděk nástroj zabudovaný ve Windows. Ten obvykle a z podstaty věci patří k tomu vůbec nezákladnějšímu, co se dá sehnat. Když si rozebereme nástroj v sedmičkách, zjistíme, že v něm nelze nastavit dokonce nic. To je trochu extrémní případ, na druhou stranu i taková presentace splňuje základní požadavky.

Obrázky se postupně přehrávají, překrývají celou obrazovku, takže místem se neplýtvá. Jenže si už nevyberete, jak rychle se mezi nimi má přecházet. Navíc vám automaticky ukáží obrázky v podsložkách, což nemusí být pokaždé žádoucí. Pakliže patříte k náročnějším uživatelům, pravděpodobně fotky nespravujete pomocí Průzkumníka a složek, ale v nějakém specializovaném programu. Picasa od Googlu třeba obsahuje docela pěkný nástroj na prohlížení. V takovém případě jsou vám možnosti presentace v Průzkumníku ukradené.

Pakliže jste si ale stále vhodný nástroj nesehnali, oblíbíte si malou aplikaci Simply Slideshow. Ta si klade za cíl zprostředkovat co možná nejméně komplikovaný zážitek, avšak dává vám do rukou alespoň základní možnosti přizpůsobení. Docela se jí daří dát za vyučenou všem přebujelým nástrojům, které vás zahltí všemožnými efekty a předvolbami, jen k tomu nejdůležitějšími vás málem nepustí. Stáhnout se dá ze serveru Download.com.

Simply Slideshow: přehrávání bez zbytečností

Aby nebylo prohlížení fotek tak nudné, přechody mezi snímky obohacují pěkné efekty. Aplikaci bychom ale vzali zavděk i bez nich.

Jinak funguje na prostém principu. Musíte si v ní nastavit adresář s obrázky. Pakliže byste od tohoto nástroje čekali, že jej spustíte odkudkoli, tak to bohužel. Žádnou položku do kontextové nabídky nepřidá, není na to stavěný. Autor jej zamýšlel spíše pro přehrávání celé galerie, což pro někoho může být negativum. Nastavit si presentaci nicméně opravdu nepatří k nejsložitějším činnostem, požadované složky se snímky stačí ho hlavního okna programu přetáhnout z Průzkumníka (podložky se zahrnou automaticky). Ze seznamu je pak odstraníte s podobnou lehkostí.

Jakmile si všechno připravíte, stisknete Start Slideshow, tak jednoduché to je. Žádné zdržování a najednou se už kocháte tím, jak jste dobří fotografové.

Předvoleb zde několik málo najdete, takže si je představíme všechny. Nebo aspoň ty nejdůležitější. Pokud chcete presentaci snímků zahájit v celoobrazovkovém režimu, povolte Full Screen. Jak rychle mají obrázky proběhnout přes monitor, určíte pomocí Slideshow Animation Speed. Pokud byste byli rádi překvapení, zvolte náhodné vybírání (Random Image Selection), jinak uvidíte pokaždé naprosto stejný film. Pokud se mají při náhodném vybírání fotky opakovat, povolte ještě Repeat Random Image. A aby vás po několika minutých nezaskočil spořič obrazovky, zaškrtněte políčko Avoid Screensaver.

Další možnosti jsou atraktivnější. Simply Slideshow dovede vybírat jen ty snímky, které se nejlépe hodí k zobrazení na vašem monitoru (Use Intelligent Image Selection). To znamená, že se především pokusí vyhnout kouskům s nevhodným poměrem stran. Dále můžete vynechat malé obrázky, specifikovat lze výjimky od 10 kB až do 8 MB. Snímky s menším objemem se na obrazovce neobjeví. K rozumným hodnotám patří jeden nebo dva megabajty. Tak se vyhnete obrázkům v nízké kvalitě, které by na ploše vaší obrazovky stejně působily nepatřičně.

Především musím ocenit filtrační schopnosti. Když si je dobře nastavíte, v presentaci pak uvidíte pouze kvalitní obrázky, které se hodí k zobrazení na vašem monitoru.

Celá obrazovka, samostatné okno

Během přehrávání vás neobtěžují žádné ovládací prvky, ty se objeví až při pohybu myší. Kromě pozastavení nebo ukončení se můžete plynule přepínat mezi celoobrazovkovým režimem a zobrazením v okně. Škoda, že nelze ovládat přehrávání klávesnicí.

bitcoin školení listopad 24