u raidu 5 je velký problém velmi dlouho trvající obnova pole po výměně disku. je nutné pravidelně disky kontrolovat a pokud začne jeden z nich vykazovat probné problémy, tak je na čase jej vyměnit. už se nám párkrát stalo, že se nám vypadnul disk z raidu a než se stihl obnovit s novým, tak vypadl jiný disk.
Mám přesně opačné preference, než autor článku. Jednodiskový NAS je nejlepší možné řešení. Vícediskové jsou jen mrháním financí. Problém vícediskového NASu je v tom, že chrání jen proti jednomu konkrétnímu problému. Tedy problému, kdy umře disk. Nechrání proti tomu, že umře celej NAS a všechny disky vezme sebou, nechrání proti chybě uživatele, nechrání proti randsomwaru atd.
Doma tedy provozuju dva jednodiskové NASy a těm dělám čas od času offline zálohu na externí disky. Záloha je rychlá, protože dám přepsat jen starší, ty externí disky mám uložené jinde, než NASy, tedy je jistá ochrana i proti zlodějům.
Ale chápu, že se na to dívám pohledem člověka, který řeší NAS v domácnosti, ne z pohledu správce firemní sítě.
Ja používam NAS vlastnej konštrukcie o rozmeroch skrinky Bitfenix prodigy ITX: Beží to na Debian 9.6 + dkms (zfs file system) + samba + deluge + remote desktop. HW: Athlon 5350 + 8GB RAM, + LSI radič - 8x SATA/SAS + 5x2TB WD RE (RAID-Z1) + 2x 120GB SSD cache (L2ARC + ZIL). Beží mi to asi 3 mesiac nonstop, bez rebootu, v testovacej prevádzke bez akýchkoľvek problémov. Výhody: 1. portovanie poľa na iný HW je cez 3-4 príkazy; 2. robustnosť poľa - odolnosť pri výpadku jedného HDD (pri RAID-Z3 až 3 HDD naraz); 3. možnosť prihodiť aj tzv. "Spare" disk (v prípade poškodenia jedného z diskov v poli ho automaticky nahrádza a obnovuje sa pole realtime); 4. Podporuje Snapshot-y...odolnosť proti nechcenému, či náhodnému zmazaniu súborov a odolnosť proti Ransomware (nemám ale otestované). Podobnú topológiu NAS-ka je možné robiť v malom (tak ako u mňa), alebo vo veľkom s 10-14TB diskami,10-25gbit sieťovkami a desiatkami gigabyte RAM (záleží od fantázie a peňazí...to druhé býva väčší problém :-) )
Pro uzivatele tynyt ci kohokoliv kdo by mi mohl pomoci...
Prosim vas mam drobo..8 disku a stalo se presne to co jste tu rikali...vypad 1hdd a nez se pole opravilo vypad 2. Hdd. Nevim jak ty data zachranit ...rad ..kdyz mi pomuzete se vam odmenim...prosim napiste mi na johnyjukl@gmail.com nebo 212248644 diky moc....
U RAID5 není problém obnova, XOR engine má dnes většina CPU v NASu, takže výkon až tak nestrádá (zejména při použití levných 5K4 RPM disků). Daleko podstatnější dobu trvá samotný proces přepsání vysokokapacitních disků při rebuildu - i v RAID1 je to na den, pokud je kapacita větší, než 4TB. A rebuild, to je v podstatě u těchto kapacit adrenalinová věc - stress test zbylých disků.
Co je opravdu problém u R5, a to problém zásadní, je, že tento typ pole je extrémně nevhodný pro pole s vysokokapacitními disky. R5 je totiž R0 s paritním diskem, tudíž výpadek jednoho disku a chyba na dalším disku automaticky znamená ztrátu dat, bez možnosti tato data získat např. z vyjmutého disku. Bohužel k takovému scénáři dochází celkem často. Z tohoto důvodu se R5 dnes už moc nepoužívá a minimem je R6.
Veľmi dobre....., ja mam NAS Zyxel NSA310 uz roky, myslim od 2013? V nom je WD red 4TB, je jednodiskovy, ma podporu zdielania pripojenych diskov v USB do siete, ma E-sata konektor, ktore podporuje RAID 0 aj 1 aj power funkcie s diskom vo vnutri. Teraz som prave meil disk, uz ma roky a zdalo sa mi, ze sem tam cvakne hlavička, stačilo napojiť disk do estata a pockat, kym sa naklonuje v raide1, potom sa len vybral disk zvnutra a zalozil naklonovany disk a ideme dalej...... Pracujeme na nom cela rodina aj firma /DLNA server pre TV, filmy, uctovnictvo, dokumenty, forky/, zaloha NAS je nastavena spetne do jedeho z PC cez sieť kazdy den o 23.00h, iba zmenene alebo nove súbory. Roky to takto funguje, paráda. nikto nič nema zbytočne v PC, všetko je na serveri, kazdy ma pristup k čomu potrebuje.....
Když umře NAS, tak data jsou v drtivé většině intaktní. A protože každý normální NAS (tedy téměř vše, snad s výjimkou WD ** a podobných exotů) má standardní mdraid, tudíž data jde dostat zpět prakticky na jakémkoli PC. To nic nemění na tom, že nejčastější porucha u NASu jsou disky, následované napájecím adaptérem.
Několikrát jsem takto data vytahoval, není to nic složitého (teda až na ten WD**)
ad **: u WD jsou šibalové, a tak používají nestandardní/parametrizované filesystémy, což jde taky obejít pomocí FUSE.
edit: NAS je "jen" NAS - nechrání (pokud si to nenastavíš) proti ničemu; je to "jen" síťové úložiště. Nicméně třeba FreeNAS podporuje snapshoty, většina NASovských OS pak zálohy, jak lokálně, tak do cloudu.
Když tomu nerozumíte, tak do tématu snad radši ani takové názory nevkládejte. Právě NAS, který běží na linuxovém systému, je proti chybě uživatele i proti útoku ransomwaru, mnohem víc odolnější, než vaše slavné offline zálohy, protože chytřejší ransomware se vám prozálohuje i do vašich slavných offline záloh.
Pro všechny domácí uživatele co mají synology NAS, zcela postačí když na vytvořených složkách aktivují snapshotování změn. Když se snapshot nastaví na 1x týdně / 1x měsíčně a kvartálně (klidně i denně pokud vám jde o data) , tak to sebere minimum prostředků z pole a jste 100 % chráněný proti lidské chybě a ve finale i proti rasomwaru, protože i když ransomware má ukradený váš účet pro přístup k souborům přes SMB (windowsácký protokol) tak vám ty data zašifruje, ale bez snapshotu, které si vytváří samotný synologyOS, takže dešifrování dat zpět je pak otázka dvou kliknutí. Ano není nic snadnějšího než se pomocí credu přihlásit na synology NAS pod protokolem, který ty snapshoty o změnách sestřelí taky, ale to už je cílený útok, který na soukromou osobu ŽÁDNÁ skupina nebude provádět (domácí uživatelé se totiž setkávají jen s ranswomarem který jede na automat) a když jsme paranoidní, můžeme si snapshot aplikačku na synology nastavit pod jiným účtem, který na SMB nebudeme používat tím, je to vysoce odolné i proti cílenému útoku.
Když jsme u toho může se nastavit replikační nástroj na další NASce, která si nastavení bere z produkční NASky, takže šifrovaná/napadená NAS je zálohována kompletně vč. nastavení na druhé nasce, kde je třeba jen jeden disk čistě pro tyto účely, samozřejmě je nutné mít opět jiná přístupové cred. nicméně je to víceméně jednosměrná záloha, která se také běžně nedá napadnout a je to další překážka, který dokáže odradit i sofistikovaný útok na malou firmu u které útočnicí tuší, že za tu námahu tak malá ryba nestojí.
Tím se vracím zpět k tomu, že prosím, aby lidé co problematice vůbec nerozumí, nevnášeli do diskuze, taková moudra. Někdo to totiž může vzít občas i vážně jako názor zkušeného geeka, přičemž mu pak vznikne na takovém úžasném názoru dost velká škoda.
Co se týká mrtvá NASky, tak data pokud nebyla šifrovaná klíče, jsou na discích samozřejmě čitelná a v případě šifrování, lze dešifrovat pokud jsme si uložili klíč. Dokonce i RAID5 s vadnými disky z mrtvé NASky se nechá opět snadno složit a data vyčíst. Tahal jsem data z RAID5 o 6 discích kde byl jeden zcela K.O a půlka disků s mnoha vadnými bloky, data vylezla a drtivá většina dobře čitelná. Samozřejmě SQL by z toho funkční nikdy nevylezlo, ale fotky a většina filmů ano...
vacsinou predavame 21*j, teraz sme presli koli active backup for business na 218+, ale obcas koli cene ludia chcu 1diskovy. Disky pouzivame vacsinou red - za poslednych 5 rokov odisiel iba jeden, hadaj v akom NASe :) ano 118j. Cize znova bolo treba vsetko nastavit a klient nemal pocas reklamacie NAS. Keby mal 2bay, tak ide dalej s 1 diskom bez vypadku pouzivania a nic netreba nastavovat, len vlozit novy disk. 1diskove NASy su vhodne len na hyper backup zalohu primarneho NASu, na nic ine. Lebo normalny clovek nebude behat hore dole s externymi diskami pripajat to a rucne zalohovat => si das druhy NAS na inu lokalitu a zalohuje sa to pravidelne samo.
... a jakou máte spotřebu el. energie?
Já mám také už asi roku 2012 postavený NAS (Od té doby jsem měnil disky za větší kapacity a systém na SSD, ale naštěstí žádný zatím neodešel...):
základní deska: ASUS E35M1-M PRO
paměť: Kingston 99U5471-012.A00LF 4 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM
disky:systém:1xKingston SSD HyperX 3K; data: 2x WD HDD Caviar Green 40EZRX ( 4TB [3,7TiB] )
Case: Cooler Master Elite 340
Příkon je za běhu +-30W (při startu špičkově až 70W).
Nevyužívám HW RAID, ale dvakrát za den pomocí FreeFileSync provedu zrcadlení... Jednou za 1/4 roku pak zrcadlím data na "externí" HDD (normální HDD, který jen připojím na vyvedenou SATA)...
Na NAS mám důležitá data zrcadlená z PC rodinných příslušníků, takže i pokud by odešli oba HDD v NAS nebo by došlo k nějakému SW problému, který by poškodil data na obou discích (které jsou na sobě vlastně nezávislé), jsou data ještě na PC a na externím HDD (tam samozřejmě nejsou ty nejnovější, ale i tak je offline záloha užitečná).
Tak WD NAS story je příběh sám o sobě a ten kdo si takový průjem koupil (nevím jestli se to ještě prodává do dnes) tak si nic jiného než ztrátu dat nezaslouží. Samozřejmě je problém vždy na straně uživatelů a představa že offline záloha z disku na disk je více bezpečná je totálně mimo ukazuje to na absolutní neznalost problému.
Snapshotování změn v souborech umí všechny NASky výrobců, které to se slovem NAS myslí vážně a samozřejmě FreeNAS, nebo XigmaNAS, která pokládám za super projekty s vysokou funkčností, takové základní věci umí.
Pro uzivatele tynyt ci kohokoliv kdo by mi mohl pomoci...
Prosim vas mam drobo..8 disku a stalo se presne to co jste tu rikali...vypad 1hdd a nez se pole opravilo vypad 2. Hdd. Nevim jak ty data zachranit ...rad ..kdyz mi pomuzete se vam odmenim...prosim napiste mi na johnyjukl@gmail.com nebo 212248644 diky moc....
Viděl jste někdy normální použití NAS v domácnosti? Evidentně ne, protože to, co melete, jsou sračky. S přístupovými právy si nikdo nehraje, NAS slouží k tomu, aby byl multimediální obsah dostupný všem zařízením v domácnosti a aby všechna zařízení v domácnosti s ním mohla pracovat. Tedy, když si dcera stáhne další pohádku, tak si ji normálně nahraje do pohádek, když si stáhne manželka nějaké hudební album, nahraje si ho do hudby, a když někdo vyfotí dneska ráno ulétlou střechu, nahraje to do fotek.
Chápu, že si mohou postavit NAS z 6 disků, který bude na UPSce s dieselagregátem, přepěťovou ochranou schopnou zvládnout přímý úder blesku do rozvodu elektřiny a při každém přístupu se budu logovat jinak, podle toho, jestli chce data jen číst, nebo je i zapisovat. Ale tohle nikdo v normální domácnosti nedělá a dělat nebude. Jednak by se nedoplatil a jednak by z toho zešedivěl.
Zatímco já vás štvu svými názory, vy štvete mě. Kvůli vám a vám podobným lidé NASy používají málo. Vy je totiž odrazujete. Vy jim navykládáte, co všechno NAS musí splňovat a oni oprávněně konstatují, že dát 20 tisíc za možnost mít data centrálně dostupná, je pro ně zbytečný přepich. A pak mají všechna nedůležitá data tolikrát, kolik mají zařízení, a všechna důležitá data mají jen jednou na tom počítači, na kterém je vytvořili. A zálohování žádné, protože na to už nemají diskovou kapacitu a nikdo z rodiny nemá energii obcházet všechna zařízení a hledat v nich ta data, která by se hodilo zazálohovat.
to jasně, ale osobně bych tyhle věci striktně odděloval. Podle mého názoru nemá "fous" od kamery, která bývá připojena někde venku (tj. relativně v dosahu cizích lidí), co dělat v běžné síti. Ideální je fyzické oddělení, a v takovém případě už stojí za to koupit rovnou NVR s PoE, které ty sítě oddělené má.
ale ked uzivatel nedodrzi zakladne povinnosti (ako mat zvlast konto na sambu a zvlast na zalohu) tak o tie tony dat mozu prist. Vysvetli potom klientovi, ze si mu predal 2x10TB NAS za 1000€ a on tam za rok nazbieral 5 tera ale kryptovirus zo synovho pocitaca, co vcera vecer lestil bambus mu to cele zlikvidoval ;) A UPS je pri NAS snad povinnost, nie nejaky nadstandard..
A opět zcela mimo.
Používat původního Admina pouze na nastavení NASua snapshotu přičemž vytvořit uživatele dcer1/dcera2/mama/syn at si zapisují a čtou kam chtějí vč. automatického zálohovaní notebooku/pc. Triviální záležitost. Jestli někdo neumí zakládat uživatele v jakémkoli systému tak by ho pro vlastní bezpeční neměl používat, to je stejně jako s autem, jestli neumíte řídit jezděte MHDčkem a neohrožujte sebe a ostatní. Pokud to nutně potřebujete, nechte si to za pár kaček od někoho nastavit.
Výmluvy máte prostě absurdní. Nastavit pro 5 členou rodinu 4 diskovou NASku s tím že se zde bude pracovat i třeba s rodinným účetnictvím menší firmy nebo živnostníka, je pro mě práce na 1 až 3 hodiny což znamená investice za moje know how 800-2400 to je v poměrnou s cenou materiálem naprosto směšná částka (drtivá většina odvětví dělá materiál 50 % ceny), takže když si s tím nevíte rady, vyhledejte odbornou pomoc, je to levné a rozhodně levnější než platit výpalné za vaše zašifrované rodinné album, které vaší offline zálohou ani 8 NASy stejně pravděpodobně neochráníte, obzvláště ne když všude používáte admina s defaloutním heslem.
EDIT: Vlastně nevím proč se tu o tom bavím... ztráta času i energie
Ahoj,
rád bych pomohl, ale tohle je práce pro firmu na několik desítek hodin (které bohužel nyní nemám).
Bude také záležet na typu RAIDu, HW RAID řadiči (pokud byl), případně bude třeba i těch vadných disků (popř. jejich kopie/image, pokud umřely nadobro).
Existuje nástroj na rekonstrukci RAIDů, ale tohle vše je opravdu na technickém zvážení možností dle konkrétního případu.
Podotýkám, že pro rekonstrukci je také třeba cca 2x taková disková kapacita, jakou ten RAID měl (což je další velká překážka u velkých disků a z nich sestavených polí).
https://www.runtime.org/raid.htm
https://www.runtime.org/nas-recovery.htm
https://www.runtime.org/raid-recovery-windows.htm
No pokud někdo ve firmách do 25 zaměstnanců používá kamerák tak v drtivé většině jede po lokální síti v lepším případě po VLAN, přičemž VLAN je taky slušné řešení a když se to používá přes synology nebo qnap s tím že je to i na zálohu PC a sdílené disky, tak to stejně musí být železo kde jsou prakticky vždy už dnes dvě sítové karty.... samozřejmě je to ve výsledku všechno o penězích, ale řešení jednoho 4 diskového NASu synology na kamery (dejme tomu 10 kusů) cca. 15 zaměstnanců VLAN pro kamery, VLAN pro stroje a VLAN pro uživatele, je to celkem save, cenov dostupné a na GDPR to stačí (záznamy šifrované)
Nejčastější stav který mi přijde celkem rozumný za ty prachy pro menší firmy co je často vidět:
Zyxel UG firewall - Switche často dávají D-link nebo opět ZyXel samozřejmě zvlášt switch PoE pro kamery s vlastní Vlan, záznam qnap/synology (osobně doporučuji synology) kde běží i ADčko tj. řešené oprávnění pro různé účty přes RSAT, zároven i jako backup a sdílené složky + 2diskový NAS na replikaci dat až rok zpět.nástroje a není nutné kupovat windows server na ADčko.
Je to nahuštěné všechno na sobě, slušně zálohované ještě na jiné místo i lokálně
Pokud se bavíš o větších firmách / corporu kde jsou prachy tak tam se tyhle systémy nikdy nepoužívají, ani SW od air, většinou to bývá Ateas a pod.
ano, mam dalsi 4TB disk v PC na ktorom cely den pracujem, server je celkom inde na sieti, v tom PC je hlavny disk SSD iba na system a programi, data su na servery.... a ten 4TB disk v PC cely cas sa nepouziva a je uspaty, raz denne sa prebudi o 23.00h a cez program cobian backup sa urobí rozdielová zaloha zo servera, ziadna samba ziadna veda, ked sa zavari pc tak server ide normalne.
Tady jste snad všichni nahraní. Bavím se o domácích NASech, což snad jasně píšu. Doma si opravdu málokdo pořizuje NAS za 1000€ a ani si na NAS nedává UPSku. V domácnosti je NAS v podstatě externí disk, který není připojen USB, ale LAN. Ovšem tady se všichni tváříte, že jak to není čtyř a vícedisková obluda se spotřebou ledničky a cenou letenky na Floridu, není to NAS.
a) Mít různé uživatele je naprosto k ničemu, když potřebujete, aby měli všichni stejná práva ke všem souborům.
b) Ten váš 4 diskový NAS musíte ještě někde zálohovat, protože jinak vám jednou flákne blesk do vedení a je po datech.
c) Proč melete o účetnictví živnostníka nebo firmy, když jsem jasně psal hned ve svém prvním příspěvku, že řeším NAS v domácnosti.
d) Na nějaká ta pracovní data ani já NASy nepoužívám. Na ty máme synchronizaci přes cloudové úložiště.
e) Nechat si poradit od nějakého neználka vašeho ražení, co si naivně myslí, že má nějaké know-how, může jen idiot. Jak ostatně svědčí i to, že jste tak blbej, že se vytahujete tím, že zachraňujete data z rozsypaného RAIDu 6, kdy jeden disk je KO a další mají vadné sektory. Vy doporučíte nějakému Joudovi diskové pole, ale on se o něj nijak nestará a že mu nefunguje, si všimne, až když se mu rozsype.
naco by ti bol na 10 kamier 4diskovy nas? Ubiquiti NVR (https://store.ui.com/products/unifi-video-nvr) obsluzi 20 kamier, v zaklade ma 2TB disk a stoji 400€. Ja mam pre 2 kamery vyhradene cca 800GB a najstarsi zaznam je 9.2.2019, cize zhruba 400GB/mesiac/1cam. Ukladat zaznam je legalne max 14 dni, cize 200GB na kameru => 2TB disk pre 10 kamier ;)
Upřímně nechápu, proč bych měl na video nasazovat NAS, když základní NVRko s integrovaným PoE switchem lze pořídit za zlomek ceny toho NASu? Tím spíše, že jsi pak limitován jen na ONVIF.
Stejně tak se mi moc nelíbí ta vysoká míra integrace a Samba od synology jako ADS. Nic proti Sambě nemám (naopak), ale moc důvěryhodné řešení to v případě Synology/QNAP není.
Já v domácnosti mám NASy dokonce dva, oba zálohované UPS. Účty samozřejmě používám a nastavil jsem to všem, komu jsem NAS dodával.
Ignorance není výmluva. A pokud si nějaký trubkovitý "admin" nastaví NAS stylem Win95 share, tak na to se dá říct jen to, že dnes se píše rok 2019.
Můj větší NAS je klasické PC (samozřejmě v upravené podobě), jeho spotřeba se pohybuje mezi 20-50W, osazen je 4x4TB disky. Malý NAS je 2-diskový Zyxel, tam spotřeba nepřesahuje v zátěži 25W, režim spánku je (mými prostředky) neměřitelný.
mne to je jedno ako to robis ty, ale ak ja predam zakaznikovi zalozne/multimedialne zariadenie, tak musim spravit vsetko pre to, aby tie data mal v bezpeci a nemoze mu 8rocna dcera co si akurat chce uloadnut "novy diel Masa a medved" vymazat dokumenty, chapeme? Z praxe som zistil, ze MUSIS mat MINIMALNE 2 ucty - jeden na pouzivanie a jeden na zalohovanie dolezitych veci, takze ked ti to dcera zmaze, tak sa zahlasis do admin uctu a obnovis si to. Ze ty to tak nemas nevadi do chvile, ked sa ti nieco take stane, najcastejsie kryptovirus.
a pokial este chces pouzivat najlepsiu funkciu NASu = cloud, tak z principu musis mat tolko uctov kolko ludi tam chce mat data, nebudes predsa miesat tvoje, manzelkine, synove dedkove susedove konove data.
a opět platí: v případě výpadku toho jediného serveru má celá firma co?
jistě si můžeš zaplatit goldsupport 4+4, ale tyhle malé firmy se ošívají už když mají koupit pořádný HW a ne jen entry level server za 20 tisíc, takže dalších pár tyček za gold jim připadne "zbytečných" (a pak se strašlivě diví, až dojde na lámání chleba).
já jsem takto pár firem přebíral po lowcost "integrátorech", takže tak nějak vím, o čem je řeč. Virtualizace je krásná věc, ale klíčové prvky infrastruktury vyžadují odpovídající zřetel.
Nasadit virtualizaci problém není, je to o penzích,na nasazení virtualizace přece není nic náročného.
Tak si to spočítej:
Synology NAS 4 disková verze s R5 a x86 core x4 8 GB RAM +4x3TB disk. Na kolika jsme ? Střelím čistě od boku 25 tisíc.
8 tisíc za licence na kamery tj. 33 Tisíc.
Máš tu tedy od synology AD server 2012R2, máš doménu, spravuješ vše před grou policy, máš defakto plnohodnotné řešení firemního nasazení. Sdílené soubory atd. Provozuješ i kamerák. Pak tu máš druhou NAS dvou disk s 2X 8 TB disky tj. +18 tísíc ? + cena kamer ale ty musíš platit tak jako tak stejně jako PoE switch celkově infrastrukturu. Za 50 tisíc máš prostě kompletně vyřešené IT. Já netvrdím že je to pro nasazení do velkých firem. Máš tam i jednoduchý poštovní server na základní věci stačí.
Teď si vezmem tu tvojí virtualizaci. Takže jen v první řadě vyklopíš aspoň 80 litrů na server, který by měl smysl provozovat pod virtualizací. Potřebuješ tam RAID10 dost ramky (záleží co vše tam chceš provozovat) ale počítám že aspoň 64 GB ideálně 128GB. Windows server 2019 standard který ti umožní použít microsfot na 2 instalace tj. musíš to platit minimálně dvakrát to máš 50 klacků jen za to že si instaluješ windows server na fyzické železo a pak dvě virtuálky přes HyperV, nebo chceš použít VMko ? V případě VM si ušetřít jednu instalaci windows OS na železo, protože instaluješ ESXi, jak to budeš zálohovat ? Za chodu ? Co když tam časem rozjedeš nějaké SQL protože firma roste a je škoda nevyužít windows server ? To už potřebuješ veeam co ? Víš na kolika penězích jsi ? nepočítej cal licence za uživatele a licence na exchange. Nebo to snad chceš lepit na linuxu ? To můžeš jít zpátky na stromy....
Jestli tu na mě někdo vytasí ADčko přes Linux tam mě asi chytne infarkt.
Myslím že základní problém je že tu někdo nechápe diskuzi o čem se tu vlastně bavíme.
Diskuzí o virtualizaci jsme se posunuly na zcela jinou úroveň, kterou samozřejmě nikdo kdo přemýšlí o NASu ať už na doma nebo do malé firmy, je naprosto finančně nedosažitelná.
15degren: zase tak horké to není. Samba4 ti tu doménu taky zvládne a na to ti stačí minimalistický virtuál, nebo klidně trochu lepší PC s mdraidem (což je prakticky totéž, co poskytuje Synology). Výhoda tohoto řešení je ta, že si za směšný peníz můžeš koupit dvě taková PCčka a jedno (respektive komponenty) necháš jako spare.
Kamerovku nechápu vůbec. Dnes je k dispozici za cca 4-5 tisíc NVRko s 16 PoE porty, takže stačí dokoupit kamery a HDD (náklady jsou stejné v tomto ohledu)
Namísto Veeamu můžeš použít EMC AVE a/nebo DDVE, které jsou do půltera deduplikované kapacity zdarma - což na to SQL malé firmy bohatě, bohatě stačí.
No a nakonec jsou tu věci jako Xpenology - do firmy bych to osobně nenasadil, ale k dispozici jsou i jiná řešení.
P.S.: a to ti nevadí, že Synology to taky "lepí na Linuxu?" ????
EDIT: myšleno jako reakce na původní post z 12.3.2019 at 12:27
tynyt:
Tuhle otázku jsem se pokusil zodpovědět svojí druhou větou - je třeba mít někoho, kdo to umí nasadit a spravovat. Tedy buď vám to někdo zajišťuje (jako třeba firma, ve které působím), a nebo se bavíme o nadšeneckém projektu "na doma" a člověk si s tím hraje sám. Od toho se pak odvíjí i "kritičnost" jednotlivých služeb, důležitost zálohování, míra redundance, atd.
Když máme tuhle část vyřešenou, zbývá jen ta technická. A zde jsem se snažil naznačit, že *například* použít virtuální FreeNAS/XigmaNAS a vedle virtuální UniFi Video je funkčně srovnatelné se Synology NASem a fyzickým NVR, ale nejsem přitom vázaný k pevným hardwarovým konfiguracím, nekupuju uzavřené blackboxy, můžu škálovat dle potřeby a kromě zmíněných dvou si můžu provozovat i libovolný další virtuální server, který zrovna potřebuju.
U větších řešení s plnohodnotnou správou pak samostatnými servery pochopitelně řeším i ty jednotlivé služby, které jinak v malém integruje právě nějaký ten NASový software. A když teda odběhneme ještě dál k rozsáhlým firemním řešením, tak opět pouze přibývají další a další virtualizátory - i kdyby na některém měl pak běžet třeba jen jediný Windows Server, tak se pořád lépe spravuje ve virtuální podobě, než když je přímo na železe.