No moc obsáhlá recenze to teda není.
Přesně tento NAS mám doma, v něm 2x 10 TB WD RED a jsem s ním spokojený, i když pár výhrad mám.
Tak např. hlučnost. NAS sice úplně hlučný není, ale díky své "duté" konstrukci, kdy je přes kovovou kostru převlečen kryt z tenkého plastu, celý NAS dost rezonuje. S jedním diskem to bylo nejhorší, druhý disk přeci jen nějakou hmotnost dodal, ale pořád to není ideální. NAS jsem chtěl mít ve skříni, ale potom mi rezonovala celá skříň, musel jsem NAS položit na kus molitanu, abych tento efekt zmírnil.
NAS primárně používám jako úložiště filmů a seriálů, také jsou do něj ukládány záznamy z kamer kolem baráku. Video soubory si přes DLNA server streamuju přímo do sítě, ze které to pak přehrávají televize. Zabudovaný DLNA server je úplně na prd, špatně dotahuje meta-data o jednotlivých souborech, ačkoliv si každý film a každou epizodu seriálu poctivě přejmenuju, aby bylo jasné, co to je, stejně s tím má ten zabudovaný DLNA server problém, takže místo toho používám Serviio (https://serviio.org/). To funguje dobře včetně real-time převodu na jiný formát, protože jedna z televizí je už hodně starší a neumí přehrávat MKV, i když s H.264 si poradí, Serviio tedy real-time převádí soubor do jiného formátu + přímo do obrazu vkládá titulky. Protože v tomto případě nemusí složitě převádět celé video (jak říkám, TV si s H.264 poradí), nemá tento převod žádný vliv na výkon, vytížení CPU je pořád v jednotkách procent. Serviio používá FFMpeg, které má částečnou podporu HW akcelerace, očividně to funguje.
Pokud chce někdo k NAS přistupovat vzdáleně a nechce z nějakého důvodu otevírat na routeru porty (nebo třeba ani nemůže), tak má Synology možnost použít Quickconnect, díky kterému se i bez otevřených portů dá na NAS dostat z Internetu. Funguje to ale tak nějak všelijak. Někdy se takto připojím a mám plnou rychlost svého domácího připojení, jindy to funguje jak na modemu a jsem řád za rychlost pár KB/s. Přitom denní doba na to nemá vliv, že bych to mohl svést na přetížení Synology serverů, které ten Quickconnect využívá. Tahle služba ale byla dost nespolehlivá už před mnoha lety, když jsem měl starý tuším 211j, nebo tak nějak.
No nejsem zrovna nějaký power-user co se týče využití toho NAS, je to prostě domácí uložiště, ale pokud by měl někdo nějaký dotaz, možná budu schopen odpovědět, nebo to zkusit.
U predchádzajúceho článku (#1) som to písal obsiahlejšie, ale aspoň v skratke:
Ja používam NAS vlastnej konštrukcie o rozmeroch skrinky Bitfenix prodigy ITX: Beží to na Debian 9.6 + dkms (zfs file system) + samba + deluge + remote desktop. HW: Athlon 5350 + 8GB RAM, + LSI radič – 8x SATA/SAS + 5x2TB WD RE (RAID-Z1) + 2x 120GB SSD cache (L2ARC + ZIL). Po prečítaní príspevkov v diskusii, pod predchádzajúcim článkom, asi prejdem na RAID-Z2, pre istotu.
quickconnect je na samostanty clanok 2x dlhsi ako tento ;) ale vo vseobecnosti je to supermega funkcia (hlavne teraz pri prechode ISP na IPv6). Kolisanie rychlosti je imho dane tym, ze syno ma servre dakdev Nemecku a zahranicna konektivita nieje ako domaca a data idu najprv do Nemecka a potom spet.. takze by pomohlo mat cesky/sk server.. Ak sa clovek pripaja priamo cez DDNS, tak su rychlosti stabilne..
Sice nejsem drnoha, ale používám 21 kamer na DS218+. Kamery nahrávají 24/7 v nízké kvalitě (640/360) a při zaznamenání pohybu přepnou na 720p. Je to takový kompromis, ale aspoň mám nahrávku vždy. Ono vyladit citlivost na pohyb není jednoduchý. Třeba když prší/sněží, nebo v létě v noci (protože IR přísvit) kolem lítaj hmyzáci.