Každému zdroji jsou věnovány dvě strany, první z nich vám představí zdroj po vizuální stránce, podotkne něco o balení či o tom, zda není tento zdroj náhodou podobný zdroji jiného výrobce (OEM výroba je u zdrojů dost bežná, mnoho značek je vyráběno v továrnách CWT - Channel Well Technology či FSP - Fortron Sparkle a jen pár dalších).
U každého zdroje přehledně vidíte jeho kabeláž, redaktor nezapomněl změřit délky jednotlivých kabelů a vy si tak můžete návrh nového PC udělat hezky na papíře. Vyhnete se tak zklamání, kdy vám v bigtower skříni nedosáhne kabel od zdroje k požadovanému umístění pevných disků ap.
Každý zdroj je podroben i rozborce. Na štítku pak vidíte, co s daným zdrojem slibuje výrobce:
Následující strana začíná vždy zkouškou bezproblémovosti chodu s UPS: přepnutí do režimu napájení pouze UPSkou zvládli myslím bez úhony všechny zdroje. Následuje graf zvlnění (ripple) pro 3,3, 5 a 12V napětí:
Poté odchylky napětí při zátěži (opět pro různé hladiny napětí):
Další test je tzv. cross-zátěž. Jednoduše v grafu vidíte chování zdroje, jestliže se postupně zatěžuje více a více jak 12 V, tak 3,3 + 5 V:
Další fotografie, graf a povídání patří ventilátoru:
V grafu vidíte závislost otáček větráku na zatížení zdroje. V podstatě vám stačí vědět jedno: 12cm větrák nad 1 200 ot./min už bude slyšet, na 2 500 ot./min už je to hukot. U 8cm jsou tyto hladiny jen trochu výše.
Poslední graf v popisu zdroje je jedním z nejdůležitějších. Modrá křivka ukazuje účiník (power factor), tedy to, jak si PFC ve zdroji dokáže poradit s korekcí a nakolik je zdroj "slušným" zařízením v elektrické síti. Červená křivka znázorňuje účinnost (efektivitu) při vzrůstajícím zatížení. Vysoká efektivita zdroje znamená nejen menší náklady na elektřinu, ale zpravidla také menší zahřívání zdroje a jeho vyšší životnost (kvalitní komponenty):
V testu se utkaly zdroje značek Antec, Fortron, Enermax, Tagan, TherlmalTake a další, u nás méně známé a závěry jsou překvapivé. Docela (až na účinnost) propadl Fortron FSP-1010, jemuž by prý spíše slušela nižší nálepka než "1000", pochvalu si nevysloužily ani dva zdroje ThermalTake s vysokým výkonem (jeden ToughPower má dokonce 1 500 W), ani Tagan. Enermax Galaxy není příliš účinný, Antec má zase vyšší teploty. A tak uspěly spíše značky jako Floston či Ultra Products. Autor ale vzpomíná, že žádný ze zdrojů se nevyrovnal již dříve samostatně recenzovanému Cooler Master Real Power Pro.
Zdroj: Xbitlabs