Satelitní operátor Skylink chce provozovat vlastní multiplex v pozemním vysílání přes DVB-T2. Mezi satelitními a terestrickými provozovateli přitom panuje rivalita, která je v poslední době zostřená právě kvůli přechodu na nový standard vysílání. Obecně pozemní vysílání „zadarmo“ samozřejmě vadí všem provozovatelům placené televize.
Je trochu zvláštní, že by se do pozemního vysílání hrnul zrovna Skylink, který by si tak konkuroval vlastnímu satelitnímu vysílání. Na druhou stranu tu DVB-T2 bude tak jako tak, takže je zřejmě lepší konkurovat sám sobě, než aby Skylinku konkurovali jiní. Navíc má jít o placený multiplex. Šéf Skylinku Jaromír Glisník to řekl minulý týden na konferenci České asociace satelitních operátorů.
Terestrické sítě DVB-T nyní opouštějí kmitočtové spektrum kolem 700 MHz, jež má připadnout mobilním sítím. Na přechod a jako kompenzaci ztráty kmitočtů dostávají státní podporu (až v jednotkách miliard korun), což vadí právě satelitářům. Obě strany se navzájem obviňují z nekalostí a zveřejňují zprávy, kde popisují nabídku té druhé technologie jako dražší.
V DVB-T2 bude nakonec zřejmě celkem šest multiplexů. Čtyři transponované a dvě tzv. rozvojové sítě, přičemž Skylink se hodlá ucházet o provozování jedné z nich. Například v Belgii už tento satelitní operátor placenou pozemní televizi provozuje.
Pozemní vysílací sítě DVB-T2 (multiplexy 21, 22, 23 a 24) jsou nyní v gesci České televize, Českých radiokomunikací (bude vysílat Novu, Primu a Barrandov), Czech Digital Group (ta ovšem patří Českým radiokomunikacím) a společnosti Digital Broadcasting. Současným provozovatelům prvních čtyř multiplexů končí oprávnění v letech 2021 až 2024, poté může jejich provoz teoreticky získat někdo jiný.
V plánu jsou ještě tzv. rozvojové multiplexy 25 a 26, které zatím nemají provozovatele. Podle předpokladů by je mohly získat České radiokomunikace (ty by tak měly mít dokonce tři sítě) a Česká televize. Alespoň jeden z těchto multiplexů by měl sloužit pro vysílání v HD a UHD rozlišení.
Do jednoho multiplexu DVB-T2 se vejde 30 kanálů v SD nebo 8 kanálů v HD rozlišení. Všechny komerční stanice ale již daly najevo zájem vysílat zdarma pouze v SD rozlišení, výjimkou je jen Seznam TV a samozřejmě Česká televize, které HD kanály nabídnou všem.
V mezičase tu fungují tzv. přechodové multiplexy 11, 12 a 13, které již běží na technologii DVB-T2 a které budou nakonec vypnuty. Na okamžitý přechod mezi sítěmi DVB-T a DVB-T2 ovšem Česko nemá, znamenalo by to až týdny bez signálu, což by zřejmě přivedlo více zákazníků satelitním operátorům.
Skylink v Česku provozuje lucemburská skupina M7 Group, dalším satelitním provozovatelem je třeba Digi TV, které poskytuje i IPTV. Právě internetové vysílání je po kabelové síti UPC dalším nejrozšířenějším způsobem, navíc s největší přidanou hodnotou. Satelitářům ani pozemnímu vysílání ale dražší IPTV zatím příliš nekonkuruje.
partnerem rubriky IPTV je společnost CETIN a ZrychlujemeČesko.cz