Také se obávám, že problematika použití GDDR5 paměti jako "operační systémové paměti" není tak černobílá jak se zdá. Důvodem jsou vysoké latence, dvojnásobný počet vodivých drah, omezená vzdálenost od řadiče, nároky na velikost die, počet pinů, atd.
"The GDDRx interface is designed for direct point to point transfers between the memory controller and RAM chip over very short distance and a single 32-bit channel. DDRx is designed for a multi load bus over a much longer distance over a wider 64-bit channel with multiple junctures like the DIMM socket solder points, DIMM/socket contacts and varying numbers of RAM chips. DDRx needs to allow greater tolerances for capacitve load, reflections and attenuation causing interference and clock skew. GDDRx trades versatility for performance"
dobře je to popsáno tady : http://www.techspot.com/community/topics/whats-the-difference-between-ddr3-memory-and-gddr5-memory.186408/
http://www.overclock.net/t/855871/why-arent-there-sticks-of-ddr5-ram
http://www.extremetech.com/computing/81778-gddr5-memoryunder-the-hood
proto se spíše kloním k řešen jaké popisuje vitpesek. Tedy GDDR5 přídavná slot jen pro GPU ( případně formou sideportu/GDDR5 čipu v rámci balení ) protože jakkoliv by použití GDDR5 bylo výhodné pro GPU, stejně tak by "cripplilo" výkon běžných aplikací na CPU vysokými latencemi....
U PS4 to zřejmě až tak nevadí, protože konzole je určena k jedinému hodně specifickému úkolu a to je hraní her, zatímco běžný počítač je něco jiného a přijde mi poměrně nelogické dávat do notebooku nové CPU, které má mít vyšší výkon než jeho předchůdce a v zápětí "cripplit" jeho výkon jen kvůli lepšímu skóre grafické karty ?
teoreticky by probém s komunikací DDR3 pro CPU vs GDDR5 pro iGU být nemusel, UNB má své podčásti, jedna může sloužit čistě pro CPU a druhá část pro iGPU. Tedy i problém komunikace s vnějškem může být rozdělena dvěma podřadiči. Jak to ale bude doopravdy? Excavator myslím by měl mít už samostanou cahce v čipu, ale SR ještě ne.
Asi tak jako jsou relevantní ty tvoje plky tady .... Já myslím, že jsem dal do svých postů dostatek odkazů na danou problematiku narozdíl od tebe a tvých trapných narážek na googlení ;)
btw od kdy už tady jsou paměti GDD5 ? od Radeonu HD4870 ? když jsou tak super, proč je nepoužíváme pro CPU už dávno ?
Zajimave take bude to, jak velký ten čip bude... vývody pro paměti něco místa zaberou... Pokud se nasadí 4 GDDR5 čipy přímo k jádru (jako to na sobe mivaly kdysi mobility Radeony), nebude to ovlivňovat počet pinů v socketu (a může se zajistit kompatibilita sestaršími APU), ale tak jako tak bude potřeba vyvést DDR3 i GDDR5 vývody ven z křemíku...
Procesory AMD K8 s řadičem DDR1 byly na latenci hodně citlivé, naproti tomu u tehdejších Intelů nemělo nastavení CL na výkon prakticky vliv. Navíc byl mezi procesorem a pamětí ještě čipset, který do toho řetězu taky jistě vnesl nějakou latenci navíc, a nebyl to vůbec problém. Takže spíše vy byste měl vysvětlovat, odkud berete tu jistotu, jednak že má GDDR5 vysoké latence a jednak, proč jsou kvůli tomu pro CPU nepoužitelné. Jistě najdete nějaké testy RAM s různým časováním se současnými procesory.
Ako naznačil Lukáš Fiala... stále sa totiž bavíme o GDDR5 na pamäťovom radiči GPU, pričom pamäťové radiče (a cache sybsystém) pre CPU sú zrejme optimalizované pre niečo iné. Nič to nehovorí o tom, že by samotné GDDR5 ako také mali výrazne vyššie latencie oproti DDR3. Niektoré modely grafických kariet sa robia s GDDR5 aj s DDR3 a nikde som si nevšimol, že by tie s DDR3 boli GPGPU trhače asfaltu. Ostatne, aj striktne výpočetné Tesly majú osadené GDDR5.
vždyť by tam byla i při nejlepší možné konfiguraci limitace velikosti paměti 2GB a nemožnost paměť ugradovat, nehledě k nutnosti naletovat spoustu paměťových čipů na motherboard a na úplně jiný způsob připojení tzv. point to pint a nutnosti dodržení stejné vzdálenosti od řadiče.... Je tam prostě mnoho proti a málo plusů na můj vkus.
NO-x si také myslí, že GDDR5 paměť bude v APU jen pro GPU jako operační buffer a že v systému bude přítomná i klasická DDR3 paměť pro CPU
Stále čakám na tú citáciu. ;)
Dostatok odkazov si možno dal, ale na fóra, kde sa k tomu vyjaruje ani nevieš kto. A berieš to ako písmo sväté.
Tu máš datasheety, šťastie ti očividne nepomohlo:
http://www.elpida.com/pdfs/E1712E50.pdf
http://www.elpida.com/pdfs/E1864E10.pdf
Prečo sa GDDR5 už dávno nepoužívajú pre CPU sme už prediskutovali. Pre teba je to očividne dôkaz, že to nie je možné. Pre mňa len náznak, že to asi nebude výhodnejšie ako DDR3 z rôznych dôvodov, o ktorých väčšine môžeme len špekulovať.
Asi tak, momentalne prinos GDDR5 pre AMD procesorovu cast v APU by bol obsolutne nulovy a zbytocne by predrazoval platformu... ak pouziju GDDR5 pre graficku cast APU iba ako buffer pre rychle vypocty, bude stacit aj 256 MB GDDR5 na doske + na ostatne by si grafika docucala z klasickych DDR3 Ramiek.... podla mna to je velmi pekne a je to cca odpoved na Intel Haswell, ktory pre najvysie modely grafiky bude taktiez pribalovat ku grafike trocha velmi rychlej pamete eDram
Jenže rychlý přístup do paměti je právě to , co GDDR5 nenabízí .... Nahrávání textur do paměti se od běžné práce CPU s daty liší poměrně výrazně. U GPU na vysokých latencích nezáleží, důležitá je propustnost. U CPU je to přesně naopak. Opravdu by mě zajímalo odkud berete tu jistotu, že je jedno jestli CPU používá DDR3 nebo GDDR5 paměti a že z toho ještě bude CPU benefitovat ??
To veru nemôžeme. Preto by som sa radšej vyhol tým kategorickým (GDDR5 má oveľa vyššie latencie ako DDR3). Navyše, keď si otvorím nejaký datasheet ku GDDR5 čipom, tak tam vidím programovateľné latencie, ktoré sa teda veľmi nelíšia od tých, ktoré sa uvádzajú pre DDR3. To ma skôr privádza k presvedčeniu, že je to otázka radiča a na GDDR5 by sa dal postaviť systém, ktorý by mal latencie minimálne porovnateľné s DDR3 systémom. Možno by ale musel byť mnohonásobne kompexnejší, čo ja viem?