Slasti a strasti vzdáleného zálohování. Populární jsou cloudová řešení

2. 4. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Nejde o cloudovou módu, jde o bezpečnost

Mohlo by se zdát, že jde o součást módní vlny jménem cloud. Ono vzdálené zálohování není ale zase tak nový nápad. Již před dávnými časy, v počítačovém pravěku, se důležitá data zálohovala vzdáleně (tehdy přes FTP protokol). Samozřejmě se bavíme o podstatně menším objemu dat přenášeném zlomkem rychlosti, kterou nabízí dnešní přípojky.

S cloudovou érou se tedy myšlenka vzdáleného zálohování nezrodila. Ta tu byla dávno předtím, než někdo vymyslel cloudové zaklínadlo pro počítačový průmysl. Nicméně lze hovořit o tom, že koncept vzdáleného zálohování se s cloudovou érou oživil a rozšířil a je nyní snadno dostupný i pro koncové uživatele bez nějakých složitostí.

Hlavní výhodou vzdáleného zálohování je ochrana dat, která se fyzicky nacházejí jinde než máte svůj počítač. Představte si, že máte svůj počítač s důležitými daty usazený doma nebo v kanceláři. Vedle něj máte externí pevný disk, kam si kopírujete důležitá data. Máte pocit bezpečí? Jenže přijde zloděj, sebere všechno, co není přibité, a máte po datech. Skončí někde v zastavárně.

 

Cenou útěchy vám snad může být jen jejich zašifrování, tehdy snad nedojde ke zneužití. Mnoho uživatelů ale necítí potřebu šifrovat, takže ani cena útěchy se nemusí dostavit. O data samozřejmě podobně můžete přijít při požáru. Co nezničí oheň, zničí voda z hasičských stříkaček. O povodních, které se nám v republice za poslední dvě dekády nějak rozmáhají, ani nemluvě. Poškozenou techniku zaplatí pojišťovna, hodnotu ztracených dat vám nezaplatí nikdo.

Pokud ale data máte i mimo svůj byt či kancelář, někde daleko v zabezpečeném datovém centru, je jednoduché si je po internetu obnovit třeba do nového počítače, který si pořídíte po nezvané návštěvě zloděje nebo nějaké živelné pohromě. Proto je vzdálené zálohování velmi zajímavou možností alespoň pro ochranu těch nejdůležitějších a nenahraditelných dat.

Problémem je katastrofální (český) broadband

Uživatelé u vzdáleného zálohování často řeší bezpečnost dat. Přece jen je posíláte skrze veřejnou počítačovou síť a ztrácíte nad nimi fyzickou kontrolu. Profesionálové poskytující cloudové zálohování ale samozřejmě data důkladně šifrují od jejich přenosu z vašeho počítače po uložení v diskových polích serverového centra.

Svá data si s pomocí zálohovacího softwaru můžete zálohovat i svépomocí zcela automaticky ještě před odesláním do internetového úložiště. Záloha pak sice trvá o něco delší dobu, ale máte jistotu, že se vám nějaký zvědavý zaměstnanec datového centra nebude hrabat v soukromých datech. Selhání lidského faktoru nelze vyloučit nikdy.

Když jsme u toho selhání, tak je vhodné doporučit nespoléhat výhradně na vzdálené zálohování. Stejná data byste si měli v druhé kopii uložit i lokálně. S vyspělým zálohovacím softwarem, o kterém ještě bude řeč, to není žádný problém. Pokud budeme opravdu paranoidní, tak hrozí, že vzdálené úložiště zmizí ze scény i s vašimi daty bez jakékoliv kompenzace.

Vzpomeňme na stále čerstvou kauzu Megaupload.com, kde kromě pirátského obsahu ke svým soukromým datům nemohou ani řádně platící uživatelé. Je to sice trochu jiný typ úložiště a po zálohách vašich dat nemusí hned nutně jít FBI. Stačí ovšem, aby se provozovatel datového úložiště dostal do finančních problémů a při jejich neřešení a následné eskalaci může vše skončit odstavením služby. Sbohem a šáteček.

Pryč však od katastrofických scénářů a raději se věnujme reálnějším problémům jako je upload, resp. jeho rychlost u českých internetových přípojek. Většina připojení je asymetrická, takže rychlost odesílání dat je i mnohonásobně nižší než v reklamě zdůrazňovaná vyšší rychlost stahování. Navíc jsou rychlosti obvykle negarantované, takže v reálu můžete být rádi, pokud dosáhnete třetiny proklamované maximální rychlosti.

Z tohoto pohledu se vzdálené zálohování hodí spíše pro menší objem dat nebo jejich průběžné nahrávání (např. inkrementálně). Úvodní záloha několika stovek gigabajtů důležitých dat je v našich podmínkách za hranicí možného, stejně tak třeba pravidelné nahrávání obrazu systémového disku. Na vysoké úrovni máme jen ceny, že páni operátoři.

Ještě větší problém mají uživatelé mobilního připojení, kde je až na pár výjimek dodnes aplikován datový limit schován pod zkratkou FUP. I když rychlost uploadu v sítích třetí generace atakuje možnosti ADSL/VDSL, tak na pravidelné zálohování stovek či tisíců megabajtů dat kvůli datovému limitu můžete zapomenout a při jeho přikupování byste prodělali kalhoty.

Pokud však máte přípojku bez datového limitu, kde se rychlost uploadu vyškrábe alespoň na 512kbit/s až 1 Mbit/s, můžete zkusit zálohování minimálně těch nejdůležitějších dat. Zbytek nadále můžete zálohovat lokálně a namísto do cloudového úložiště s obří kapacitou investujte třeba do lepšího zabezpečení bytu či kanceláře.

Hurá se zálohou do cloudu, jde to i zdarma

Vynechejme klasická cloudová úložiště vhodná pro skladování a synchronizaci dat a zaměřme se na profesionály, tedy na služby, které jsou primárně navrženy pro zálohu dat. Mezi nimi má největší tradici zřejmě služba MozyHome, která se orientuje na domácnosti, jimž do začátku nabízí zdarma 2 GB úložného prostoru. Variantu pro firmy nechme stranou.

Stačí si nainstalovat jednoduchý klientský software, který je opět provozovatelem služby poskytnut zdarma. Jeho zajímavostí je, že umí data požadovaného typu (např. dokumenty) najít automaticky napříč celým pevným diskem, takže při konfiguraci zálohy není nutné vzpomínat, kde na svém rozměrném disku máte všechna důležitá data.

Zálohování může být spouštěnou automaticky v konkrétní dobu nebo během nevyužívání počítače. Kromě online zálohy MozyHome podporuje duplicitní lokální zálohu dat na určené místo. Primárně se však zaměřuje na ukládání online. Kapacita 2 GB opravdu není mnoho, ale za příplatek ji lze navýšit. 50 GB vyjde měsíčně na 5,99 $. Za 125 GB si zájemci zaplatí 9,99 $ měsíčně. Kapacitu lze dále navyšovat. Každých dalších 20 GB vyjde na dva dolary za dva měsíce.

MozyHome má konkurenci v podobě méně známého online zálohovacího nástroje Comodo Backup od tvůrců všeobecně vysoce respektovaného aplikačního firewallu a dalšího bezpečnostního softwaru. Tolik k referencím. Zdarma je k dispozici prostor o kapacitě 5 GB a samozřejmě obslužný software, který se postará o samotné zálohování.

Data se opět zálohují podle typu napříč diskem a tentokrát také klasicky z předem vybraných složek na pevném disku. Záleží, co si vyberete. Zálohování se spouští automaticky v naplánovanou dobu. Opět nechybí funkce pro sekundární lokální zálohu dat. Tentokrát třeba po síti na jiný počítač nebo síťové úložiště, na externí disk či flash disk nebo hezky pěkně po staru na CD/DVD nosiče (a také Blu-ray média).

Pokud by vám kapacita úložiště 5 GB nestačila, můžete si za 9,99 $ měsíčně pronajmout úložný prostor o luxusní kapacitě 250 GB. To už je sama o sobě hodně výhodná cena. Pokud chcete ušetřit, můžete si zaplatit na rok dopředu předplatné ve výši 100 dolarů bez jednoho centu. Pak máte dva měsíce pronájmu zdarma.

Zálohovací nástroje s cloudem za příplatek

Možnost vzdáleného zálohování s pronájmem bezpečného úložiště se už nějaký ten pátek objevuje i v zálohovacích programech klasického střihu, které se dříve soustředily na lokální zálohování nebo maximálně nabízely zálohování po místní síti nebo přes FTP protokol. Ne všechny vyspělé (a nelevné) zálohovací nástroje jsou však na cloudovou éru připraveny, což je dobré zohlednit při jejich výběru.

 

Začněme špatnými zprávami. Často opěvovaný Norton Ghost cloudové zálohování vůbec nepodporuje. Nejblíže k němu má zálohování přes FTP protokol. To je vcelku zajímavé, když si vezmeme, že bezpečnostní balíček Norton 360 od stejného výrobce, tedy společnosti Symantec, jej podporuje. Antivir cloudově zálohovat umí a zálohovací software ne? To je minimálně námět k zamyšlení.

Rovněž velmi dobře hodnocený Acronis TrueImage Home naopak za příplatek cloudové zálohování podporuje. Kromě licence za samotný program si uživatelé musí zaplatit pronájem úložiště o kapacitě 250 GB, o které se může dělit až pět počítačů. A teď ta špatná zpráva: českým uživatelům není služba dostupná. Že by Acronis o peníze českých zákazníků neměl zájem? Nebo rigidně ve své obchodní strategii bazíruje na geografických hranicích i v internetovém prostředí?

Po spršce špatných zpráv jedna dobrá. Dalo to trochu hledání, ale nakonec se podařilo najít profesionální zálohovací software, který kromě lokálního zálohování podporuje cloudové zálohování a nabízí jej i českým uživatelům. Řeč je o produktu Nero BackItUp, který je součástí balíčku Nero Ultimate nebo si jej levněji můžete koupit samostatně.

Příliš prostoru ale uživatelé Nero BackItUp pro svá data nepořídí. Za 24,99 $ měsíčně si mohou pronajmout prostor o kapacitě 5 GB, který konkurence rozdává zdarma. Za 54,99 $ ročně si pak lze pronajmout větší prostor o kapacitě 25 GB. Vzhledem k tomu, že v této ceně není komfort samotného zálohovacího programu (ten si platíte zvlášť), jsou tyto ceny opravdu na pováženou.

Zálohování obstará i starý dobrý FTP protokol

Vedle pohodlného cloudového zálohování můžeme i dnes zkusit lehce partyzánský postup a zálohovat po staru na FTP server. Zálohování přes tento letitý protokol podporují prakticky všechny zálohovací programy. Z těch, které nemají vlastní cloudovou službu, to je třeba Norton Ghost, Acronis TrueImage Home (ten ji sice má, ale českým uživatelům zapovězenou) nebo populární bezplatný Cobian Backup.

Teď jde jen o to najít si vhodný FTP server. Zde se může hodit třeba česká služba Capsa.cz, která přístup přes FTP protokol nedávno doplnila do palety svých funkcí. Úložiště o kapacitě 1 GB můžete získat na zdarma. Pokud se vám služba zalíbí, lze přejít na vyšší kapacitu úložiště: 50 GB za 300 Kč, 100 GB za 660 Kč, 500 GB za 2 400 Kč nebo 3 TB za 9 120 Kč. Všechny uvedené ceny jsou měsíčním poplatkem s daní.

ICTS24

Nevýhodou služby je omezení velikosti jednoho souboru na 2 GB. Například obraz systémového disku bez dělení na menší části sem prostě nenahrajete a je jedno, jakou částku měsíčně vytahujete z peněženky. V placené variantě je samozřejmostí šifrování přístupu přes FTP protokol, jehož využití důrazně doporučujeme.

Co záloha dat? Přijde vám záloha zálohy bláznivá? Tak to jste ještě asi nikdy nepřišli o důležitá data. U nejlevnějšího tarifu se zálohuje jednou týdně, u dalšího pak jednou denně a u dvojice posledních nejdražších pak každých šest hodin. Výhodou je možnost úložiště snadno připojit jako síťový disk, takže k zálohovaným datům máte opravdu snadný přístup.